If diyetine dikkat

if-diyetine-dikkat
Deniz ZÜNBÜLCAN
4 Ağustos 2020

Son dönemlerde popülerliği artan intermittent fasting yani aralıklı oruç diyeti bazı çalışmalara göre desteklenirken doğru uygulanmadığı takdirde kişide sağlık problemlerine yol açabiliyor. Aynı zamanda destekleyen çalışmaların sayısındaki azlık ve yeni oluşu da kafalarda soru işaretlerinin oluşmasının başka bir nedeni.

NEDİR?

Intermittent Fasting yani aralıklı beslenme modelinde beslenme ve açlık dönemleri arasında geçişler yapılmaktadır. Aralıklı beslenmede hangi besinlerin yendiğinden çok ne zaman yendiği önemli olsa dahi bu programda da azaltılması gereken besinler vardır. Örneğin öncelikle mutlaka karbonhidrat kaynaklarının türü iyi planlanmalıdır. Açlık dönemlerinde şekersiz çay, bitki çayları ve sade kahveler serbesttir. Su tüketim miktarı mutlaka yeterli miktarda olmalıdır.

MEKANİZMASI NASILDIR?

Glikozun vücutta depolanma şekli glikojendir. Depolanan glikojenler 8-12 saat arası açlıkta tüketilmektedir. Sık yemek yiyen bireylerin vücudu devamlı olarak glikojen depolayacağı için glikojen rezervi hiçbir zaman tükenemeyecektir. Vücut enerji elde etmek için yağ yakmak yerine sadece glikojen depolarını yakmaya çalışacaktır. Intermittent Fasting bu durumun gerçekleşmesini engeller böylelikle vücut yağ yıkımına da geçebilir.

NASIL YAPILIR?

Daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulsa da IF diyetinin olumlu etkileri vardır. Ancak bu olumlu etkilerden faydalanabilmek için öncelikli olarak bu modelin sizin için uygun olup olmadığına karar vermeli doğru uygulamalısınız.

16/8 METODU: 16 SAAT AÇLIK

Bu metot diğer IF yöntemlerine göre daha sık kullanılır ve daha uygulanabilirdir. Her gün yaklaşık olarak 14-16 saat aç kalınır. Günde 8-10 saat yiyebilme zamanı vardır. Yeme saatlerinizde abur cubur, yüksek kalorili besinler yerine sağlıklı beslenmeniz önemlidir. Öğün düzeninizi yeterli ve dengeli bir şekilde ihtiyaçlarınıza göre planlamanız veya biz uzmandan destek almanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde farklı sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu metod uygulanıldığı zaman akşam yemeğinizden sonra başka hiçbir şey yememeniz gerekmektedir. Açlık süresinde kalorisi olmayan sıvıları (su, şekersiz çay, kahve, sade maden suyu) tüketmek serbesttir.

KİMLER YAPMAMALI?

IF diyeti uygulayan kişiler genelde olumlu dönüşler yapıyor olsa da aralıklı açlık herkese uygun ve uzun süre yapılması kolay bir beslenme yöntemi değildir. Bu yöntem ile yapılan çalışmalar herkes üzerinde tutarlı sonuçlar vermeyebilir ve yeni çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle kesinlikle kontrolsüzce yapılmamalıdır.

Kortizon kullananlar, hamileler, emzirenler, ilaç kullananlar, ağır kronik hastalığı bulunanlar bu diyeti denememelidir. Zayıflama yöntemi olarak uygulayacak kişilerin mutlaka bir diyetisyen önerisiyle, kontrol altında ve takip edilerek uygulaması doğru olacaktır.

turk-edebiyatinin-karanlik-33-yili-6

Türk edebiyatının karanlık 33 yılı-6

xxx

Kısa çalışma ve nakdi ücret desteğine devam