İlaç da, reçete de ihracat

İbrahim KOÇBAŞ
3 Eylül 2020

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgınıyla birlikte maden ihracatının da büyük kayıp yaşadığını söyledi, buna rağmen ‘Elimizi değil tüm gövdemizi taşın altına koyuyoruz’ diyerek kararlılığını ortaya koydu. Yalnız Başkan Kaya’yı değil, “İnadına ihracat, inadına üretim” mottosuyla güçlü bir duruş ortaya koyan tüm Egeli patronların bu tavrını alkışlıyorum.
Ekonomik krize bir hastalık benzetmesi yaparsak bu hastalığın tek ilacı, tek reçetesi ihracatı artırmak…
Ağustos ihracat rakamları açıklandı. Geçtiğimiz yılın ağustosuyla kıyasladığımızda, hani o pandeminin p’sinin bilinmediği günlere göre, 5.7 düşüşle tam 12 milyar 463 milyon dolar oldu.
Yalnız Ege’nin değil, Türkiye’nin yedi bölgesinin ihracatçıları salgının zorlu şartlarına rağmen başarılı bir grafik çizdi…
Dünyayı saran pandemi fırtınasından güçlenerek çıkıyoruz desek, yerinde bir tabir olur.
Yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5’luk büyüme ile hem OECD ülkeleri hem de G-20 ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakaladık. İkinci çeyrekte ise kötünün iyisiydik. ABD yüzde 31,7, Birleşik Krallık yüzde 22,8, İspanya yüzde 22,2, Fransa yüzde 19,2, Avrupa Birliği ülkeleri ise ekonomisinde ortalamada yüzde 14,1 daralma yaşarken aynı dönemde ekonomimiz yüzde 9,9 küçülmeyle karşı karşıya kaldı. Tüm bu verilere bakıldığında, mevcut durumu korumanın da bazı şartlar altında başarılı olmak kategorisine girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
Sektörlerimizin her biri birer uç beyi adeta… Yaş meyve sebze sektörü yüzde 23,8 artışla 1,5 milyar dolar, hububat sektörü yüzde 7,8 artışla 4,6 milyar dolar ve meyve sebze mamulleri sektörü ise yüzde 5,3 artışla 1 milyar dolar ihracat yaptı.
Ağustosta ihracatçılar, ülkemizin bayrağını dünyanın 207 ülkesinde dalgalandırdı. En çok ihracat 1 milyar 210 milyon dolar ile Almanya, 989,2 milyon dolar ile İngiltere ve 739,6 milyon dolar ile ABD’ye yapıldı. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde 50 olurken, ilk 20 ülkede bu pay yüzde 67,3’e yükseldi. Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda’nın da bulunduğu tam 14 ülkeye her sektör ihracat gerçekleştirmeyi başardı. Hal böyleyken ‘koskoca’ Avrupa Birliği’nin ihracattaki payı 5,15 milyar dolarlık bir hacim ile yüzde 41,3 seviyesine düştü.
Tüm bunlar başarı değil de nedir?
Türkiye’nin güçlü yatırım, üretim ve ihracat altyapısıyla ihracatta ve büyümede öncü olmaya, yılın son çeyreğinde de bunun devam edeceğini düşünüyorum. Sakin olalım, Türkiye’nin geleceği parlak…

İzmir Fuarı açılıyor

Siyasetçilerin Türk düşmanlığı bitmiyor!