İlgisiz kalan çocuk hırçınlaşıyor!

ilgisiz-kalan-cocuk-hircinlasiyor
Yasemin EKREN
18 Mart 2023

Son zamanlarda 0-6 yaş arası çocuklar, ebeveynleri sosyalleşmek için cep telefonlarına sarılınca ilgisiz kaldı. Araştırmalara göre, çocukların evde hırçınlaşması ve yaramazlık yapmasının sebebi ilgisiz ve sevgisiz kalmaları olarak değerlendirildi.

Uzmanlar, ailelerin kayıtsızlığının, çocukların kendilerinden uzaklaşmasına ön ayak olduğunu ifade ediyor. Bazen ebeveynlerin sosyal medyada ve telefonda çok vakit geçirerek çocuklarına karşı pasif ve kayıtsız kalabildiğini hepimiz biliyoruz. Bahsettiğim o ebeveynler için çocuğun varlığı ve yokluğunun çok belli olmayabildiğini düşünüyorum.

Ailelerin özellikle boş bulundukları ve sosyalleşebilecekleri anı çocuklarına ayırmak yerine telefona ve sosyal medyaya ayırdığını görüyorum ve buda beni çok üzüyor.
Çocuk anne ve babayı rahatsız etmediği sürece herhangi bir problemi olduğu fark edilmiyor, burada aileler hoşgörü ve boş vermişliği karıştırabiliyorlar.

Bazı aileler çocuklara vakit geçirdiğinde ve ilgi, sevgi gösterdiklerinde şımarabileceğini düşünüyorlar. Fakat bu gerçek değil. Ailelerinden ilgi göremeyen çocuklar kendilerini göstermek adına daha hırçın ve yaramaz olabiliyorlar.

Anne ve babayı otorite figürü olarak benimsemeyebilir diye kendilerini örnek göstererek ailelerinden kendileri de ilgi görmediklerini söylüyorlar. Bilimsel herhangi bir gerçekliği olmayan düşüncelerle kayıtsız kalıp çocuklarına ilgi ve sevgi göstermekten kaçınabiliyorlar.

Çocukların ilgi, sevgi ve şefkate ihtiyacı olduğunu ebeveynler fark etmeli. Çünkü çocuklar bunları görmedikleri taktirde, ilgi çekici davranışlar göstermeye başlıyorlar. Bunların başında da hırçınlık, yaramazlık geliyor. Daha ileriki yıllarda kendi evinde bulamadığı ilgi ve sevgiyi dışarıda arayabiliyorlar.
Siz siz olun çocuklarınıza zaman ayırın ve ilginizi eksik etmeyin, unutmayın sevgi ve şefkat herşeyi çözer…