İlhan Kesici de ısrar ediyorum

Ege Telgraf Admin
18 Ocak 2023

Ana muhalefet partisi CHP’nin başını çektiği 6’lı Masa, hala adayını belirleyemedi. Gerçi onların iddiası, seçim tarihinin henüz açıklanmamış olması ve bu süreçte açıklanacak bir adayın iktidar tarafından yıpratılma olasılığı. Ancak ya bir baskın seçim hasıl olursa ne olacak? 6‘lı Masa kendini halka anlatmakta geç kalmayacak mı? Kısacası tam bir muamma. Elbette kendileri bilir. Başarının da başarısızlığın da sorumlusu o 6 liderden başkası olmayacak.

Muhalefet adayını açıklamakta geciktikçe, masada içten içe bir kavga ve anlaşmazlıkların yaşandığı iddiaları ortalığı tozu dumana katıyor. Hele Meral Akşener ve Ahmet Davutoğlu’nun bu iddiaları kuvvetlendiren sözleri işin tuzu biberi. Ali Babacan’ın ise adaylığa soyunması “6’lı Masa’da neler oluyor?” dedirtiyor. Geri kalan liderler, anlaşılan o ki adaylık bir yana, birer cumhurbaşkanlığı yardımcılığına ve birer bakanlığa razı olmuş görüntü veriyorlar.

Bundan 5 ay önce bu sütunlardan bir isme işaret etmiştik. O ismin 6’lı Masa için ideal bir aday olacağını söylemiştik. Aradan geçen sürede, harıl harıl Cumhurbaşkanı adayı arayan 6’lı Masa’dan bu isim için “tık” çıkmadı. 10 Ağustos 2023 günü bu sütunlardan ilan ettiğimiz o isim için bakın neler yazmışız:

Kim ne derse desin 6’lı Masa‘da bir adaylık kaosu yaşanıyor ama masanın ahenginin bozulmaması için kimsenin sesi çıkmıyor. O halde çözüm ne? Aslında, Millet İttifakı için öyle bir aday var ki herkes biliyor ama nedense ismini tuhaf bir biçimde telaffuz etmek istemiyor. O isim, İlhan Kesici’den başkası değil. Kesici çok değerli ve birikimli bir bürokrat-siyasetçi. Engin deneyimleri mevcut.

Sayın Kesici, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük siyasetçilerinden rahmetli Süleyman Demirel’in damatlarıdır. Ondan el almıştır. O ekolden yetişmiştir. Siyasette sağ cenahtan sola kadar her kademede çekinmeden yer almış ve kabul görmüştür. Hiçbir şaibe içerisinde yer almamış ve olaya karışmamıştır. Parti değiştirmesi bile ben inanıyorum ki bu millete hizmet içindir.

O halde, aday arayışındaki 6’lı masa Sayın İlhan Kesici’yi çok iyi değerlendirmelidir. Geçmişte Ekmelettin İhsanoğlu’nu aday gösteren, Abdullah Gül’ü bile düşünebilen CHP, bu fırsatı kaçırmamalıdır.

Sayın İlhan Kesici’yi geçtiğimiz hafta Habertürk televizyonunda yayınlanan Fatih Altaylı’nın Teke Tek Programı‘nda izledim. Yaptığı açıklamalar, benim yukarıda yazdıklarımda ne kadar haklı olduğumu gösterdi. Programı izleyenler İlhan Bey’in konulara ne kadar hakim olduğunu görmüşlerdir. Mütevazi kişiliği ile adaylık konusunda kendisini ima dahi etmeyen Kesici, iç politikadan dış politikaya çerçeveler çizdi ki kendisine hak vermemek mümkün değildi.

Belki haddim değil ama hasbelkader 6’lı Masa’ya tavsiyem, İlhan Kesici’yi aday göstermeleri. Hem de hiç vakit kaybetmeden.

BIRAKIN ADAM İŞİNİ YAPSIN

CHP İzmir’de Deniz Yücel’in milletvekilliği aday adaylığı için istifasının ardından, boşalan koltuğa Şenol Aslanoğlu oturdu. MYK kararı ile göreve layık görülen Aslanoğlu, devir-teslim töreninden sonra basın mensupları ile de bir araya geldi. Bence Aslanoğlu çok doğru bir politika izliyor. Hele ayağının tozuyla gazetecilerle buluşması, bence alkışlanacak son derece demokratik bir davranıştır.

O toplantıya özel durumum nedeniyle maalesef katılamadım. Katılamadığım için de üzgünüm. Keşke bir fırsatını bulup katılsa imişim. Nedenini de söyliyeyim. O toplantıda konuşulanlar ile ilgili olarak daha şimdiden yıpratma politikaları başlamış durumda. Aslanoğlu’na tabiri caizse aba altından sopa gösteriliyor. Daha dün bir bugün iki. Amacın CHP İl Başkanı’nı kontrol altına almak olduğunu hisseder gibiyim.

Yapmayın beyler. Bırakın insanlar siyasetlerini bildikleri gibi yapsınlar. Onların davranışlarını, ne yapıp yapamayacaklarını, kimlerle hangi diyalogları kuracaklarının kararını vermek, sınırlar belirlemek bizlere düşmez. Biz görevimizi yaparız, kendimize göre doğru ve yanlışları ortaya koyarız. Olmadı eleştiririz. Bunun ötesine geçmek, siyasetçileri yönlendirmeye hatta kendi çıkarları için hizaya sokmaya çalışmak kimseye bir fayda getirmez.

Ben bir kez daha Sayın Şenol Aslanoğlu’na başarılar diliyorum. Naçizane tavsiyem, dedikodulara kulak asmadan işine bakması. Yolu açık olsun!

“Şehrimizin duvarlarını renklerle uyandıralım”

Çalışanlarını izleyen Bakanlık…