İlk kez bunu istiyorum ‘İzmir’e maç vermeyin’

Metin AYDINOĞLU
30 Mart 2021

Korona çok can aldı, zalimlik etmeyeyim iyi tarafı da olmadı değil. Uyardı bizi, şunu anlattı mesela. ‘Tribüne gelen seyirci, taraftar renktir, harekettir, cümbüştür, maddi manevi kazançtır ama onlar olmayınca maç kaybedilir, olunca galibiyet garantidir’ diye bir şey yokmuş, anladık, öğrenmiş olduk. Kendi ülkemizde kendi evlatlarımız forma giyme şansı bulamazken, yurt dışına giderek daha da başarılı olup şerefli Milli takım formamızı giyme şansına erişen gurbetçilerden kurulu ekibimiz, maşallah harika sonuçlar alıyor. İki de iki yaptık. Bu akşam üçüncüyü kazanmak istiyoruz, o da olacak. Ancak seyirciye ne gerek var ki, hem de bu ortamda. Seyircisiz de kazanır bu takım. Yeter ki seyirci kaybetmeyelim.

PAZAR EVDE KALDIN, SALI BAŞTACISIN

Pazar günü sokağa çıkma yasağı vardı malumunuz. Evden çıkamadı, çoğumuz. Hem kurallara uyduk hem de sosyal mesafeye. Atatürk Olimpiyat Stadı’nda bu akşam saat 21.45’de başlayacak Letonya maçımız. Maça seyirci alınacak. Valla, inanılır değil. Ama %15 oranında, mini minnacık oranda. Buna da şükür. %100 değil en azından. Koca stat 60 bin seyirci kapasiteli. %15’i 9 bin kişi eder. Bu da en az 1800 ev, aile demek. Siteyi, apartmanı, bloğu, caddeyi, sokağı mahalleyi, işyerini de hesaplarsak. Bir kişinin 30 kişiye bulaştırma riskini de göz önüne alırsak, gerisini siz hesaplayın. 1 dakikada kapma ve bulaştırma ihtimali de cabası, ben ürktüm valla.

BİRLİK BERABERLİK İÇİN MAÇA GİTME

Milli takımımızın ihtiyacı da yok ki, seyirci baskısına filan. Takır takır top oynuyorlar zaten. Milli duygumuz zaten var elhamdülillah tribünde olup, ispatlamaya da hiç gerek yok. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu göstermek için tribünde gidip alkışlamaya, bayrak sallamaya gerek yok ki. Asıl birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu anca kalabalık olmadan gösterebiliriz. Birlik ve beraberlik içinde olmak, tribüne gitmek değil şu salgın ortamında evden izlemektir. Zaman kötü, mutant da çıktı daha da kötüye gidiyor. Rica ediyorum Allah rızası için, insanlık namına almayın seyirci bu maça. Biz bu maçı zaten alırız. Letonya korksun bizden. Yıllarca önce soğuk ülkenin takımını illa Antalya sıcağında ağırlamıştık, fark yedik. Bu da öyle olmasın aman ha.

İZMİR’E MAÇ VERMEYİN

Daha fazla şöhret olacak, daha çok kazanacak futbolcularımızdan daha çok istiyorum. Dünya Kupası’nda görmek Ay-Yıldızlı Milli Takımımızı. Şenol Güneş hocamızla bir kez daha. Bu kez 3.’lük yetmez finale kalalım, 2. de olsak da olur. Çok iyi bir kadro var. Halil Akbunar’ımız var. Şimdi o bekliyor formayı heyecanla. Ozan Tufan çok iyi yetenek. Kendini yeni keşfetmeye başladı. Coştukça oynuyor, oynadıkça coşuyor, maşallah. Gözümüz, kulağımız ekranda olacak. Ha bir de sonraki maçlarımızdan birini İzmir’e aman ha, sakın ha vermesinler gerek yok, korona var.

PCR’SİZ 9000 KİŞİ

Futbolculara, hakemlere, teknik ekibe, sahaya giren foto muhabirlerine, spor yazarlarına PCR testi yaptırılıyor. Zorunlu, olmayınca, pozitif çıkınca stada adım atamıyorlar. Milli duygularımız öne sürülerek 100 değil, 500 değil, 5000 değil, 9000 hatta fazlası olur eksiği olmaz. Vatandaşlarımız tribüne çıkacak. Hem de testsiz, PCR’siz elini kolunu sallaya sallaya. Bayraklarımız belki de taşıyıcı, hasta olan görevlilerce koltuklara konacak elden ele dolaşacak, evlere girecek sonra da. Çenede, ağzı içinde, burun altında, boğazda maskeyi de düşünürsek. ohooo. Senaryo yazmıyorum gerçekler bu. Mevlam beterinden saklasın, bizi muhafaza etsin.

CORONA BİTTİ Mİ BAŞLIYORUZ DA

8 Mart 2020’den beri maç yok Kadın Futbol Ligleri’nde. TFF ve Sağlık Bakanlığı iş birliği ile 1. Lig ile sınırlı olmak üzere yeniden başlıyor. Hadi bakalım hayırlısı olsun. Gaziantep Alg Spor, Beşiktaş A.Ş, Konak Belediye Spor, Ataşehir Belediye Spor, Fatih Vatanspor, Hakkarigücü, Karadeniz Ereğli Belediyespor, Kireçburnuspor, Kocaeli Bayan Futbol Kulübü, Amed Sportif Faaliyetler, Adana İdmanyurdu, Fomget Gençlik ve Spor, İlkadım Belediyesi Yabancılar Pazarı Spor, Dudulluspor, 1207 Antalyaspor Kadın Futbol Kulübü ile Kayseri Gençlerbirliği takımları mücadele verecek. 17 Nisan’da başlıyor.  5 kez şampiyonluk kupasını İzmir’e getiren Konak Belediyespor’umuza ve tüm takımlarımıza başarılar, hastalıksız, salgınsız sezon diliyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun.

BAL’DAN 3.LİG’E 2 İZMİRLİ

Bölgesel Amatör Lig de (BAL) 17 nisanda başlıyor. Covid-19 salgınının devam ettiği dikkate alınarak 4 ve daha fazla takımla temsil edilen illerin aynı gruplarda, 1, 2 ve 3’er takımla temsil edilen illerin de birbirine yakın illerle eşleştirilmesi esasına göre gruplandırma yapıldı. 266 takım, 9 ayrı bölgede, 4 takımlı 12, 5 takımlı 22 ve 6 takımlı 18 grupta olmak üzere toplam 52 grupta müsabakalarını oynayacak. 4 takımlı gruplar üç devreli lig usulüne göre, 5 ve 6 takımlı gruplar çift devreli lig usulüne göre oynanacak. Her grubun birincisi olan takım bölge birinciliği müsabakalarına katılmaya hak kazanırken, grupta en altta yer alan takım kendi ilinin yerel ligine dönecek. Bölge birinciliğine katılma hakkı kazanan 52 takım, 5 takımlı 2 ve 6 takımlı 7 grup olmak üzere toplam 9 tarafsız grup merkezinde bölge birinciliği müsabakalarını oynayacaklar. 9 bölge birincisi TFF 3. Lig’e çıkma hakkı kazanacak.

TOROSGÜCÜ, ZAFER, VİVEN DE VAR

Kafam net, karışık filan da değil. Daha geçmedi, bitmedi, geçmeyecek, bitmeyecek bu illet. Milli maça nasıl seyirci alınmasını eleştiriyorsam,  bazı liglerin başlaması da bana garip geliyor. Alt yapı tamam mı, HES kodu, PCR ne alemde. ‘Bir başlatalım da pozisyonu görelim sonra karar veririz’ misali, başalıyor. O kadar önlem alınan Süper Lig’de bile hastalık görüldü, ağır atlatanlar oldu. Ne bileyim, tamam insanlar hasret kaldı. Para kazanmaları gerek tamam da ister seyirci olsun ister sporcu kobay olarak kullanılmalarını, duygu sömürüsüne maruz kalmalarını asla istemem. Her zaman düsturum da şudur; Önce can, sonra puan. Kazasız belasız sakatlıksız koronasız maçlar diliyorum, hayır uğurlu olsun. İzmir temsilcilerimiz Çiğli Belediyespor, Aliağa Futbol AŞ, Torbalıspor, Bornova Yeşilova, İzmirspor, Torosgücü, Kınık Belediyespor, Viven Bornova Futbol Kulübü, Buca Zaferspor, Kemalpaşaspor ile Alaçatıspor’a gönüllerince sonuçlar dilerim, spor bir zevktir, maç da bir oyundur. Yaşam değildir.

anne-bebek

İşçi annelerin analık sigortası ve emzirme yardımı

ferdi-ozbegenin-hayati-film-oluyor

Ferdi Özbeğen’in hayatı film oluyor