İlk meclisten davet var

Metin AYDINOĞLU
20 Aralık 2022
Öncü il, yaşayan şehir, yaşanılacak yer, ilklerin kenti İzmir’den. İlk spor meclisinden, ilk spor paneli. Tüm kulüplerimizi, sporcularımızı ilgilendiriyor. Sadece futboldan ibaret değil ki spor. ‘Spor kulüpleri ve spor federasyonları kanunu’ düzenlendi, değiştirildi, güncellendi, onaylandı. Kanun numarası 7405,  kabul tarihi 22 Nisan 2022. 4 gün sonra da Resmî Gazete’de 31821 sayıyla 26 Nisan 2022 tarihinde yayımlandı, resmen. Hayırlı, uğurlu olsun. Çok olumlu tarafları, sporumuzu geliştirici tedbirleri bulunmakta. İşte bu kanun, bir panel olarak konuşulacak, açıklanacak. Rapor halinde düzenlenip, bilimsel yayın haline de getirilecek. 56 sayfalık tanıtıcı kitapçık da basıldı. Spora hizmet veren sevgili Nedim Topaloğlu ile Doğukan Baş, POM Paşa Oğlu Mobilya ile Kutsal İnşaat sponsor oldu, destek verdi. İzmir’in Kent Konseyleri arasında tek spor meclisi, Karabağlar’da. Hepsini ve daha fazlası İzmiredairtv’de konuştuk, youtube’da yer alacak. Takip edebilirsiniz. Sevgili adaşım Metin Demirkaya, Karabağlar Kent Konseyi Spor Meclisi Başkanı, sporumuz için bir araya geldik. Çok güzel olacak, her şey.
MAVİ-BEYAZ’DA İLK PANEL
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, Cemalettin Can, Dilek Tan, Nazmiye Uysal, Cemil Can Gömeç, Av.Yasemin Şahin Halavurte, Seray Ak, Öykü İyier,  İsmail Oruç, Ali Kıray, Ergüder Bekişdamat, İrfan Sever ile Raşit Durmuş, İzmir’in ilk Spor Meclisi’nin Karabağlar’da kurulmasında büyük emeği geçenlerin başında gelenlerden. Sporcular var mecliste de. Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile Spor Kulüpleri ve Spor Anonim Şirketleri Tescil Yönetmeliği panelde kulüplerle paylaşılacak. Herkese ulaşım kolaylığı olsun diye de İzmir Metro Üçyol ile İzmirspor duraklarının çok yakınında bulunan İzmirspor kulüp binasında yer alan Mavi-Beyaz Düğün Salonları’nda gerçekleştirilecek.
MAKSAT SPOR OLSUN
Yönlendirici yani moderatör olarak şahsım, uygun görülmüş teşekkür ediyorum. Akademik kariyeri olan katılımcılarımız, bizlere aktarım da bulunacak. Dr. Öğretim Üyesi Seçkin Şenışık, Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Spor Hekimliği Anabilim Dalı’ndan. Doç. Dr. Tolga Akşit Spor Bilimleri Fakültesi Ege Üniversitesi Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Akademisi’nden. Av.Yasemin Şahin Halavurte Karabağlar Kent Konseyi Spor Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi. Seneye, gelecek yıl. Hep yaparlar ya bu espriyi bugünlerde. Aslında 16 gün sonra. 5 Ocak 2023 Perşembe saat 16’da başlayacak. İki saati geçmez sanıyorum. Bekleniyorsunuz sporu, sporcuyu seven, spora önem ve değer verenler, sporseverler. Her zaman sizlerleyiz. Maksat spor olsun.
İLYAS TÜFEKÇİ’YE SEVGİLERİMİZLE
Milli futbolcumuz, üst düzeyde forma giymiş bir isimdir İlyas Tüfekçi hocam. Birçok takımda da teknik direktörlük yaptı bunlara İzmirspor da dahil. O günleri çok net hatırlıyorum. Değişik bir enerji, ekol getirmişti Mavi-Beyazlı kulübe. Sağlık sorunları yaşıyor güzel insan. Şifalar diliyorum. ‘İstanbul’a gideceğim gitmişken de İlyas kaptana forma götürsem’ demişti sevgili Metin Ergün kardeşim yüreğine, ayaklarına sağlık. Yaklaşık 3-4 ay önceydi. ‘İzmirspor’u çalıştıran hocamıza, forma yaptırabilir misin adaşım’ da dedi. Anında duayen emektar Ali Kıray ağabeyime ilettim ‘Lafımı olur forma işi bende’ dedi. İlyas Tüfekçi yazılı, 35 numaralı formayı hazırlattı. Hem de kısa sürede. Ve büyük buluşma önceki gün gerçekleşti. Gözlerim dolu dolu izledim video kaydını da. Sizi çok seviyoruz İlyas Tüfekçi hocam Küçük Dev Adam. Gazeteyi göndeririz internetten de okursunuz. Yüreğimizdesin, şifalar diliyoruz o tertemiz kalbinden yüreğinden öpüyoruz koca kaptan. İzmir’den, sevenlerinin çok selamı var,  o kadar çoklar ki.
SONGÜL İLE FERHAN’A MUTLULUKLAR
Hakemliğe başladığı günleri, daha dün gibi hatırlıyorum. İzmir’de kazalararası maçlarda nurtopu gibi vukuatlı maçımız da var kendisiyle. Yardımcı hakemlerimi hiç ezdirmedim. Kaleci uzaktan hakaret edip, yanına kadar koştu. Maçta öyle koşmamıştı oysa, 1 numara. Attım tabi. Yardımcı hakemlik çok daha zordur bu memlekette. Tribünler dibinde. Sahip çıkmak gerek. Yalnız kalmasın, yalnızlığı hissetmesin diye. Arkasındaki küfürbaz seyircilerin yerini değiştirmişliğim. Hatta yardımcılarımın yerini değiştirip, aynı çizgi üzerine almışlığım de vardır. Sabretti, büyüdü, ilerledi, profesyonel maçlarda çok iyi maçlar yönetti, düdük çaldı. Devam ediyor hakemliğe, aynı zamanda başkan. Güzel işlere imza atıyor, atacak da. Daha çok yapacak işi var. TFFHGD İzmir Şubesi Başkanı’dır Ferhan Kestanlıoğlu kardeşim. Kaliteli, karakterli, vefalı, çalışkan, artniyetsiz, peşin hükümsüz bir evladıdır. Bekarlığa veda etti, Yeditepe Üniversitesi Dermokozmetik Bölümü mezunu, akademi kurarak eğitmenlik de yapan Songül Bozçal Kestanlıoğlu ile Karşıyaka Vilayetler Evi’nde yaşamını birleştirdi. Songül-Ferhan çiftine ömür boyu mutluluklar diliyorum, yuvanızdan huzur eksik olmasın. Yaşamlarına yepyeni bir döneme ortak dünürler Güllü-Mehmet Bozçal ile Mine-Abdülkadir Kestanlıoğlu çiftlerini de tebrik ediyorum. Nikaha gelemesem de ben damat tarafıyım ama, kefilim. VAR’a gitmeye gerek yok, yaşamak gerek.

Atık yağların çevreye etkisi

emekli-maas-zammi

Emeklilik dilekçesini 2022 yılında mı verilmeli?