İnsanların inanmak istedikleri

Ege Telgraf Admin
13 Ocak 2023

Çoğu insan hayatı boyunca gerçeği aramaz, gerçeğin yakınından bile geçmez. Onların kendi gerçeklik anlayışı ve dünya görüşleri vardır. Yani bu görüş yıllar içinde katılaşır ve kemik gibi değişmez hale gelir. Çoğu insan düşüncesinin yanlışlığı yüzde yüz ispatlansa bile, salt bu yüzden düşüncesini değiştirmez.
Şimdi gelelim esas konumuza.”10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ”sebebiyle düzenlenen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve Buca Belediye Başkanı değerli hemşerim Erhan Kılıç’ın düzenlediği toplantılara iştirak ettim.
Her iki toplantının ortak noktası Buca Cezaevi yerinin ne olacağı konusu oldu. “İzmir Valisi, Buca cezaevi arazisinde bakanlığın yaptığı rant planına dair ‘Bizimle alakalı değil. İzmir’de bir bardak suda fırtına koparmayı seviyor bazı arkadaşlar. Devlet yapılaşma hakkından vazgeçiyor, yeşil alanın da olduğu bir alan haline geliyor. Bendeki bilgi bu’ Cezaevi arazisinin yeşil alan olmasını isteyenler “bir bardak suda fırtına koparmıyor” dedi.
CHP’li dostlarımız hemen İzmir Valisini yaylım ateşine tuttu. Vali Yavuz Selim Köşker, bu açıklamayı elinde bilgilere göre değerlendirdi ve öyle yaptı.
Ertesi günü Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın düzenlediği toplantı da aynı konu gündeme geldi. Avukat kimliğiyle, konuya açıklık getiren ve gerçekleri anlatan alanın maliklerinin planlamada önemli bir etken olduğunun altını çizen Kılıç, Büyükşehir planlarında yüksek kamulaştırma maliyetleri çıkacağını söyledi ve “Burada yeni bir değer ortaya çıkarmak gerekiyor. Orası bir yeşil alan olduğunda ciddi bir kamulaştırma maliyeti çıkar. Büyükşehir’e de o yeşil alan projesi için ciddi bir maliyet çıkacak. Yani yeni bir plan yapmak lazım. ‘Ben burayı yeşil alan yaptım bana bedelsiz ver’ diye bir şey olmuyor. Hazırda bir plan var. Onun içinde otopark, yeşil alan ve ilkokul alanı var. Otopark bedelsiz terk edilebilir ama AVM terk edilemez ”dedi
Bu alan 2003 yılında cezaevi alanın planlanıp onaylandığının altını çizen Kılıç, aslında akıllı bir insanın yapacağı gibi ortak bir çözüm yoluna gitmiş. Kangren haline gelen cezaevinin yıkılmasını sağlayan Erhan Kılıç’ı aslında tebrik etmek gerek.
Ama gazeteci dostlarımızın ısrarlar, hükümet ile Buca Belediyesini karşı karşıya getirilmeye yönelik sorular sormasına anlam veremedim.
Neyse Erhan Kılıç’ın yaptığı çalışmalar cezaevi tartışmaları arasında gümbürtüye gitti.

KUR’AN ÖĞRENMEK

KUR’ÂN-I KERİMİ öğrenmek her Müslüman için önemli bir vazifenin yanında, aynı zamanda çok faziletli ve sevabı yüksek bir ibadettir.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ensar Vakfı İzmir Şubesi, Kur’an’a Hizmet Derneği ve İMHAD iş birliği ile “Kur’an-ı Kerim ile Hayat Boyu Aydınlık” projesi faaliyete geçirildi. Protokol ile okullarımızda Halk Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla kurslar başlayacak.

grip

Şifayı kaptık ağabey!

Kim vakit geçirir? Kim zaman geçirir?