İpek kozaları İzmir için örülüyor

Bircan TAĞIL
26 Aralık 2022

İpeğe giden uzun ve yorucu bir yol hikayesi onlarınki. Birbirinden kıymetli üretici kadınlarımızın serüveni. Dünlerini ve bugünlerini gözlemlediğim kadınlar… Ürkek, kaygılı, çekingen kadınlar gitmiş, yerine bilinçli, vizyonlu, tarih ve edebiyatı önemseyen, yüzleri gülen, neşeli mutlu kadınlar gelmiş. Hem de ekonomik özgürlüğünü kazanmış kadınlar.

Her biri ile tek tek gurur duyulacak on üretici kadının teknik gezisi. Bilgilerini artırmak, mesleği ve sektörü yerinde tanıtmak, eksiklerin giderilmesi ve de en önemlisi unutulmaya yüz tutmuş kültürel zenginliklerin, el sanatlarının yaşatılması, geleceğe taşınması.

Kadınlarımız ve onların elinden tutan, yukarılara taşıyan kurumlar, müdürler, dostları, eşleri, çocukları, iyi ki, iyi ki varsınız…

Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan ipekböcekçiliği hibe programı, etkinliğinin artırılması ve sürekliliğin sağlanması amacıyla 2022 yılında İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından bir proje yazılarak Bakanlığın onayına sunulmuş.

İzmir ilinde ipekböcekçiliğini yaygınlaştırmak,

Üreticilerin kapasitelerini artırmak,

Teknolojilerini yenilemek ve geliştirmek,

Alternatif gelir kaynağı oluşturmak,

İpekböcekçiliği üretim faaliyetini bir bütün olarak gelecek kuşaklara aktarmak,

amacıyla İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “İzmir’in İpekböcekleri“ adını verdikleri proje teklifi Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanarak bütçelenmiş.

PROJE HAKKINDA

Sunulan projenin hazırlık sürecinde;

İl Müdürlüğü verileri ve KOZABİRLİK istatistikleri dikkate alınarak proje içeriği belirlenmiş. Belirlenen ilçelerde hedef kitlenin saptanması ve proje kapsamında neler verilebileceğinin belirlenmesi için üretici toplantıları yapılmış. Buralardan alınan görüşler ve bilgiler değerlendirilmiş. Alet, ekipman ve makina listesi hazırlanıp bütçe oluşturulmuş. Proje onayının ardından şube müdürlüğü tarafından tahsis edilen bütçenin ve çalışmaların mevzuatı kullanılması, projenin yürütülmesi ve takibi amacıyla İl Proje Yürütme Birimi (İPYB) oluşturulmuş. Yapılan saha çalışmaları sonucunda belirlenen yetiştiricilerin projeye dahil edilmesi, karar verilen malzeme ve ekipmanların taahhütnamelerinin alınması ve üretici kadınlarımıza hibe olarak verilmesi İPYB tarafından karara bağlanmış.

TEKNİK GEZİLER

Yukardaki proje ile üreticilerin deneyimlerini artırmak, bilgi alışverişi yapmalarını sağlamak amaç edinilmiş. Bu nedenle tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan, ipekböceği yetiştiriciliği ile ipek dokumacılığının çok ünlü olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin illerinde bir teknik gezi düzenlenmesi için start verilmiş.

YOLCULUK BAŞLASIN

Bu amaçla gece havalimanı buluşması ile yolculuk başladı. Bütün gece uykusuz olan Ödemiş, Kiraz ve Beydağ ilçelerimizden gelen yorgun, uykusuz ancak bir o kadar da mutlu ve heyecanlı kadınlarımız, proje sorumlularımız, yetkililerimiz ile Adana’da güzel bir başlangıç…

Uçağa ilk kez binen ve ilk kez seyahate çıkan iki yeni üretici kadınımızın heyecanı görülmeye değerdi doğrusu. Güzel bir yolculuk ile Adana’ya gittik önce. Adana’nın gezilecek yerleri tek tek gezildi. Biz de çok içerikli, hak ettikleri üzere harika bir program hazırladık. Her dakikası dolu olan çok güzel bir program. Kebabın başkenti olarak bilinen Adana’da, Adana kebaplarımızı da Müslüm Gürses Parkı’ndaki o meşhur Onbaşılar’da yedik. Hem kebap hem ciğer. Mezelere de bayıldık. Gerçekten kebap ve lezzet deyince Adana’nın üstüne yok. Tadı halen damaklarımızda. Buradan bize çok ilgi gösteren, o güzel insan, harika bir işletmeci sevgili Melek ablaya tekrar teşekkürler. Gezi boyunca bu lezzetleri konuştuk her fırsatta.

Evet, yediğimiz içtiğimiz bizim olsun. Gezdiğimiz gördüğümüz yerleri kısaca anlatayım. Nerelere mi gittik ?

Adana her ne kadar lezzet durağı olarak ilk önce aklımıza gelse de inanılmaz güzellikleri, tarihi ve doğayı da içinde barındıran harika bir şehir.

Taş Köprü – Adana’yı simgeleyen bir yapı.

Büyük Saat – Türkiye’nin en büyük saat kulesi.

Sabancı Merkez Camii – 1998 yılında hizmete açılan bu camii mutlaka görülmeli.

Adana Ulu Camii / Ramazanoğlu Konağı – Selçuklu ve Memlük dönemine ait Adana’nın en görkemli camilerinden biri.

Atatürk Evi ve Müzesi – Atatürk Adana’yı dokuz kez ziyaret etmiş. Beş ayrı yerde kalmış.

Adana Sinema Müzesi – Bu müzede görülecek afiş ve dökümanların yanı sıra bu da mı Adanalı diyeceğiniz pek çok ünlüyü görmek şaşırtıcı. Türk sinema tarihimize ışık tutan bu müzeye bayılacaksınız. Bu yazının ve gezimizin devamı da haftaya.

Sağlıkla, sevgiyle kalın…

Yılın son günü bunlara dikkat edin

O üç aşının önemi büyük!