İş ehlinde olursa…

Yılmaz DURMAZ
20 Ağustos 2020

İki yıl önce tanımıştım Müdür Tuncer Cünlü’yü.
Müdür Cünlü ile ilk tanışmamız Karşıyaka’da halkla kucaklaşan, Karşıyakalı’ya kaymakamlık makamının olduğunu fark ettiren “Gönüllerin Kaymakamı” olarak gönüllere taht kuran Kaymakam Sadettin Yücel sayesinde.
“Gönüllerin Kaymakamı”nın Kuşadası Kaymakamlığı’na atanmasından dolayı hayırlı olsun ziyaretine gittiğimde Güvercinada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli kafeteryasında bir sohbetimiz oldu. Uygulama otelini gördüm. Yıllarca Kuşadası’na tatile gitmişliğim oldu ama bir eğitimci olarak orayı pek tavsiye etmiyorlardı. Otellerde, kiralık evlerde tatilimizi geçirirdik.
Oteli, hizmeti gördüğümde hemen rezervasyon yaptım. Karşıyaka’nın sevilen ve saygı duyulan Başsavcımız Kazım Arapoğlu ile ailece birlikte yaptığımız oradaki tatilden aldığımız keyfi başka yerden almadığımı rahatlıkla söylerim.
Tuncer Cünlü, merdivenin basamaklarını tek tek çıkarak o okulda öğrencilikten müdürlüğe gelmiş. O okuldan mezun olmuş, fakülteyi bitirmiş, ülkenin değişik okullarında öğretmenlik yaptıktan sonra bu okulda öğretmen, müdür yardımcısı ve sonrasın da müdürlük makamına oturmuş.
Daha 15 yaşında kafasında programlamış yapacaklarını ve muhteşem bir çalışma ile 5 yıldızlı otellere taş çıkartmış.
İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ataman, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş ve “Gönüllerin Kaymakamı” Kaymakam Sadettin Yücel bu çalışkan yöneticiyi yalnız bırakmamış. Hep destek vermişler. Plajdaki yamaçları duvarlarla örerek 3 katlı şezlong yerlerine, denize girmek için iki tane iskele yapmakla kalmamış, denizdeki taşları bile temizletmiş, kumsalı eşsiz bir mekana dönüştürmüş.
Geçenlerde de tek gittim. Üç gece kaldım. Hani bir atasözümüz var ya “İtimat kontrole mani değildir” diye. Daha da güzelleştirmiş. Odaların bir kısmını tadilattan geçirmiş. 5 yıldızlı otel konseptinde. Çalışanlar saygılı, disiplinli. Onlar da müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor. Pandemi sürecinde ikinci iskele yapılmış, şezlonglar arası mesafeye, maske takılmasına dikkat ediyorlar. Asansörü bile tek kişi kullanımına almışlar. Kaymakam Yücel’e zaten gün 24 saat az gelir. O varken kendimi Kuşadası’nda güvende hissetmemem mümkün mü? Ben ve bütün Karşıyakalı onun vali olmasını istiyordu ama olmadı. İnşallah bundan sonra olur da gittiği yeri cennete çevirir.
Her zaman söylerim. “Devletin makamları şereflendirmek içindir. Şeref almak için değil.” Makamlarını şereflendirenleri gördükçe mutlu oluyorum. Makamını eşini, oğlunu, akrabasını mutlu etmek, zenginleştirmek için kullananlara ise hakkım varsa asla affetmiyorum.
Bu saygısızlık bize mi, Latife Hanım’a mı?
Günde bine yakın kişinin uğradığı Karşıyaka’daki Latife Hanım Anı Evi’nin arka kapısına açılan 1762 sokağın hali içler acısı. Sokak köstebek yuvası. Yağmurlu havalarda oradan geçemez olduk. Ters yönden gelen araçlar çok hızlı geçince çukurdaki sular üzerimize sıçrıyor. Yapılan kaplama çökmüş.
3 yıla yakındır bunla ilgili yazışıyorum. Karşıyaka Belediyesi yetkilileri ile bire bir görüştüm. İşin İzmir Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü’nün denetiminde olduğu söylendi. İzmir Büyükşehir HİM’i aradım sorunun çözüleceği söylendi.
5 Eylül 2019’da Karşıyaka Belediyesi’ne yazdım. “İ.B.B Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü’nün denetiminde yapılmış… talebiniz 27/09/2019 tarihli ve E.14347 sayılı yazımız ilgili kuruma bildirilmiştir” denildi. Daha sonra HİM’den gelen E-Mail’de, “15.05.2020 tarih ve 7981312 başvurunuz için tarafınıza bilgi verilecektir.” deniliyordu.
Ve bilgi verildi. 17 Ağustos’ta gelen cevap: İZBETON A.Ş. tarafından daha önce yapıldığı tespit edilmiştir. Çökmeden haberleri bile yok!
SON SÖZ: “… İş, ehil olmayana verilince Kıyameti bekle” Hadis

30 Ağustos ve tarihi zaferler ayı!

goztepe-efsanesi-bombaci-halil-kiraz-hayatini-kaybetti

Halil Kiraz, Melih Vardar Özcan Gökay, İlyas Namoğlu