İstinyePark

istinyepark-kapilarini-acti
Haldun ÇIRAY
27 Ekim 2021

Balçova’nın göbeği dedik, öyle dedik, böyle dedik. İzmir beton yığını oldu dedik. Sonuçta yapıldı bitti. Devasa bir AVM daha İzmir’de vücut buldu. Hayırlı uğurlu olsun. Herkes gibi bizde ister merak ister ihtiyaç ister pazar meşgalesi diyebilirsiniz İstinyePark’a gittik. Gayet güzel bir mimari dizayn ilk anda dikkati çekiyor. Alışveriş mağazalarının düzeni göz alıcı. İlk ağızda bir kaç İstanbul kökenli ama İzmir için yeni iş yerleri görebiliyorsunuz.

İzmir İstinyePark’ta henüz mevcut yer kadar boş ve dolmayı bekleyen iş alanları var. Çok geniş bir alanda çok mağaza bulunması gezmeyi zorlaştırmıyor. AVM’ye girişte alınan bir broşür veya her kattaki iş yerlerini belirten küçük panolardan öğrenmek mümkün. Hijyenik bakımı dikkati çeken ferah ve çok sayıda tuvaletler 10 numara. İnsanların rahat dolaşımını sağlamak, ihtiyaçlarını çok kolay temin edebileceği çeşitlilik, farklı ihtiyaçlar içinde kullanım kolaylığı sunan anlayış iş yerine güven oluşturuyor. İzmir İstinyePark ilk girişteki vale organizasyonu ile otopark konusunda da çok iyi. Dolaşmaya devam ediyoruz ve çok güzel ilgi çeken alışveriş yemek bölümüne geliyoruz. Bu bölümdeki görsel tasarım tek kelimeyle nefis. Etrafa bakmak marka yiyecek reyonları görmek özendirici dinlendirici. Gezmeye devam ediyorsunuz gözleriniz vitrinlerde ancak mağazaların içi vitrinlerin önündeki gibi değil. Tabi bu kadar çok iş yeri alış veriş mağazasının gerektiği kadar satış yapması önemli. Ancak memleketi saran pahalılık burada da göz çıkaracak şekilde göze batıyor. Dolar artışı vahim bir şekilde fiyatlara yansıyor. Allah kolaylık versin diyorsunuz iş sahiplerine. Peki ama insanların bir pazar gezmesinde ailece yemek yiyememesine ne demeli. Çok garip vahim bir tablo görüyorsunuz İstinyePark’ta.

GELİR DENGESİ

Gelir dengesinin çok bozulduğunu net bir şekilde fark ediyorsunuz. Esas fark AVM çıkışında oluyor. Bir kısım insanlar duraklarda toplu taşım araçlarına binmek için yırtınıyor. Belediye çöp bidonunu yarı beline kadar girmiş insanlar. Sokakta giyim kuşamları ile ev kirasını ve günlük ihtiyaçlarını kazanamayan insanlar. Bir araştırma kurumuna göre ülkenin yüzde 29’u günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Dolar uçuyor şu an 9,81 tl iken sen ben kavgası devam ediyor. Çocuk sayısı ekonominin konusu olduğu halde bunu bilmeden tavsiyeler bir işmiş gibi konuşuluyor. Yirmi yılda var olmuş bir ülke gibi konuşmaya devam ediyoruz. Ama yıllara göre bir envanter çıkarmak yapılmıyor. Tasarruf yasayla belirlenecek deniliyor sadece kamudaki yeni lüks araç kiralamalarına dahi mani olunamıyor. Hal böyle olunca Gaziantep’te iktidar partili bir kadın il başkanına bağırıyor “Üye olmuyorlar başkanım olmuyorlar. Siz yalan söylüyorsunuz “

Haksız mı değil. Halk ben ben ben denmesinden bezdi. Elindeki en önemli ihtiyaç olan telefonun kafaya kalkılmasından bıktı. Bu hizmetler 2002-2021 de vahiyle gelmedi ondan önceki 20 yılda alt yapısı var. Yıllarca yapılmış hizmetlerin üstüne oturup yeni gelişmeleri hızlandıran eski varlıkların inkar edilmesinden her eski hizmeti her yeni gelişmeyi biz yaptık ben gökten indirdim laflarında insanlar bıktı sanırım. İşte İstinyePark bu ortamda açıldı. İnşallah İzmir’e güzellikler getirsinler.

Sağlam kafa, sağlam vücut

Yunus Emre ve Atilla İlhan’ı anmak!