İstiridyeler ve 2020 incileri

Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
29 Aralık 2020

2020’nin artık sonlarına yaklaşmışken bu sene neler olup bittiğine göz gezdiriyor zihnim. Neler yaşandı, neler atlatıldı, neler atlatılamadı (!), ne izler kaldı, hangi bakış açıları ve filtreler yapıştı zihnimize. Kendi kendinize düşünüp çıldırmaya yaklaştığınız kaç an yaşadınız? Yoksa siz sakin kalan taraflardan mısınız?
***
Taraf demişken, öyle iki ayrılmış bir durum yok. Ama genel olarak inceden aramıza sızan bir mevzu var. Olayları kötü gören, bu kadar stresin üstümüze yıkıldığı ve çoğunlukla kişilerin kendi kendileriyle yeni yeni tanıştıkları, yüzleştikleri bir hal geldi bize. Kendi kendimize kalınca da kim olduğumuzu nereye gider olduğumuzu sorgular olduk. Şimdi de yılın bitişine çevirdik rotayı. Her şeyin suçlusu 2020 ya, gitse de kurtulsak, kutlama yapsak modunu görüyorum her yerde.
***
Görüyorum derken, kendimde de görüyorum. Yeni yılı değil bitişini kutlayacağım bu yılın.
***
Tabi söz konusu kötü taraflardan görmeler ve karamsarlıklar olunca terapiler de bu yollarla ve paylaşılan, hissedilen kötü enerjilerle dolmaya başladı. Hani aralık sorgulama ve düzen çekme ayıdır, kış da gelmiştir, yapılmak istenilenler listelenir ya, bu senenin bitişinde kurtulmak istenilenlerin listelendiğini görür oldum.
***
Aaa! İnsan kendinden de kurtulamaz ki canım!
***
Bu nedenle kurtulmak istediğimizin kendimiz değil de düşüncelerimiz, zehirli halimiz olduğunu hatırlatır oldum sık sık. Başımıza gelen her sıkıntı yaratan durumun bir istiridyeye benzediğini düşünmenizi istiyorum.
***
Böyle büyük, kocaman bir istiridye! Dışı da semsert, bak sen! Kırılması da bir o kadar zor yani…
Nasıl açacağımızı bilemiyoruz, bir yerine vursak elimizde parçalanır gibi, ama tutsak da olmaz gibi…
Rengi de pek iç açıcı değil, görüntüsü de.
Ama içini açtığınız, biraz kurcaladığınız zaman incisi çıkıyor içinden. Parlak, değerli, size özel, sadece sizin görebileceğiniz…
***
2020 yılı getirdiği durumlar olarak buna benziyor işte. Kocaman bir istiridye gibi. Size hangi yönlerinizden gelişme fırsatı sağladı, neleri aşmanıza destek oldu, hangi zehirli halinizle tanıştırdı sizi bilemiyorum ama ne kadar erken fark edersek elimizdeki incileri, yeni yıla o kadar hazırlıklı olabiliriz. Bu durum gelişimi görmeye açık olmak ile alakalı. Hangi tarafından görecekseniz olayları, zihninizde 2020 hatıraları o şekilde yer edinecek, belki de dallanıp budaklanacak.
Seçim sizin; istiridyeler mi 2020 incileri mi?

Unutmadığım kasetler- 3

Dijital Yılbaşı