İyiliğin ve güzelliğin bedeli bu olmamalı

iyiligin-ve-guzelligin-bedeli-bu-olmamali
Metin AYDINOĞLU
7 Temmuz 2020

Hiç bir canlı şiddeti, dayağı, itilip kakılmayı hak etmez. Canın istediğinde, tepen atınca, o an öyle anlayınca, anlamak isteyince, işine öyle gelince, kafan basmayınca, algılayamayınca bağır, azarla, vur kır parçala, yok böyle dünya. Farkında mısınız?
Gün geçtikçe daha da kötüye gidiyoruz. Benim de çok sinirlendiğim, iki tane çakmak istediğim yok değil. Ben de insanım etten, kemiktenim sonuçta.
Benim de ayarım, psikolojim bozuluyor pekala. Derin bir nefes alıyorum, Allah’ım sabırlar ver diyorum oradan arkama bakmadan uzaklaşıyorum. Ne gerek var, karşındaki bağırdığına göre korkuyor, korku yaptırıyor bunu zaten, cesaret filan değil.
Aslında korkak olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Hele ki şu ortamda salgın günlerinde, canla başla çalışan sağlık emekçilerine saldırıyı anlayamıyorum, kınıyorum, üzülüyorum, lanetliyorum. O vurduğuna muhtaç kalabilirsin, iyi düşün, akıllı ol. Güzel insan, örnek sporcu, sevgili kardeşim Dr. Mehmet Akça ile meslektaşı Dr. Savaş Aşçı’ya yapılan saldırıya çok üzüldüm. O Mehmet ki pamuklara sarıp sarmalamanız gerekirken, başına darbe alıyor, yazık çok yazık. Şiddet çok kötü böyle bir insan evladına kıymak daha da kötü. Profesyonel ve amatör liglerde Tarişspor’da, Türkiye’nin tekerlekli sandalye ile görev yapan ilk antrenörlerden, teknik adamlarından Yavuz Selim Ant’ın (merhum) çalıştırdığı Üçyol Gençlerbirliği’nde harikalar yarattı. Hakem olarak maçına çok çıktım, haberini yaptım dünya tatlısı bir insan evladıdır. Hem okudu Tıp Fakültesi gibi zor bir okulu bitirdi, hem de ağır antrenmanlar yaparak top oynadı, karda, kışta, ayazda, sıcakta.
Aile Hekimi’dir Dr. Mehmet Akça kardeşim ‘ maske tak’ diye uyarınca darp edildi.
O pırıl pırıl başına sert cisimle vurdular, yazık çok yazık, hem de çok büyük günah.
Uzanan eller yan dönsün. Yaradan’ı seviyorsan seveceksin yaratılanı, o da Yaratan’dan ötürü. Eli öpülecek, omzunda taşıyacağını insana bu yapılıyorsa, vay halimize.
Bitmişiz, biz. Rahatlıkla bu zamanda kefil olabileceğim, yüreği insan sevgisi, saygı, hoşgörü yüklü olan böyle bir karakterdeki, korona günlerinde canla başla çalışan bir insan evladı, saldırıya uğruyorsa, vay halimize.

YAŞ HADDİ Mİ ÇOK SAÇMA

Hasan Opsar, İbrahim Gökoğlan, Şaban Kasalar, Duran Topaloğlu, Ahmet Aktem ile Uysal Atlı. Son yıllarda İzmir’de saha komiserliğine veda eden emektar, emekçi, fedakar isimler. En azı 30 yıl görev yapan isimler. Yaş haddinden, artık yapamazsın denilenlerden, çok saçma çok mantıksız. 65’i geçersen her şeyi yapabilirsin, her şey olabilirsin ama saha komiserliği yapamazsın, sportif etiğe aykırı. Hakemi izleyen gözlemciyi anlarım pozisyonları görme, süzme, seyahat, zor şartlardan bıraktırıyorlar. O da kişiye göre değişir aslında. Saha komiserlerini niye yaş haddi getirirsin, bırakın yapsınlar. Önünü kapadığı, geleceğine engel olduğu genç yok, ileri derecede kondisyon, motivasyon, performans gerektiren bir durumları, mecburiyetleri de yok. İşini düzgün yapıyorlar yetmez mi? Yaş alınması demek yaşlanmak demek değil, herkesi aynı kefeye koymayın, kaldırın şu yaş haddi midir nedir, yarınlarda saha komiseri bulamayacaksınız.

ÜLKEMDE İZMİRSPOR DÜNYADA LİVERPOOL

Kevin Keegan, Greame Souness, Kenny Dalglish, Tery McDermott, Alan Hansen, Ray Clemence, Ian Rush, John Aldridge, Bruce Grobbelar, John Barnes. Kadroya bakar mısınız ? Hele ki Kevin Keagan gelmiş geçmiş en büyük yıldızımdır. Herkesin sevdiği, tuttuğu, hayran olduğu, sempatiyle takip ettiği bir yabancı ülke takımı vardır. Ajax, Fiorentina, Roma, Juventus, Milan, Barcelona, Real Madrid, bunlardan birkaçı. 1975 ila 1990 yıları arası. Güzel ülkemde İzmirspor, ülke dışında Liverpool, bu böyle. Yabancı hayranlığı değil. Rengi de harika kırmızı, Ay-Yıldızlı bayrağım, gelir aklıma. Takip ettim yine de, yıllar geçti, 30 yıl şampiyon olamadılar, çok zor günler yaşadı Liverpool. Belki de şampiyon olamadığı için tutmaya devam ettim, başarılı takımı herkes tutar. Mısırlı futbolcu Muhammed Salah sayesinde yine kabardı Liverpool sevgim, Kevin Keagan var iken olduğu gibi. Kolundan sakatlanınca çok üzülmüştüm Salah’ın. 20 gol barajını da geçti Salah, tarih yazdı Liverpool’la darısı İzmirspor’umun başına.

HAYDİ ALTAY, DOĞRUSUYSA EĞER

2-2 biten Adana Demirspor Altay maçında Adana ekibinden 4 sarı kartlı Hasan Kılıç’ın Altay maçında sahada olduğu iddiası var. Doğru mudur bilemiyorum, eğer öyleyse, müthiş bir olay, Altay’ım Süper Lig’e çıkar. Maçta galibiyet zaten hakkıydı. Adalet tecelli eder mi?

botox-nedir-kimlere-yapilir-botoks

Botox nedir, kimlere yapılır?

havai-fisek-fabrikasinda-patlama

Havai fişek gösterisi