İzleri silip atalım!

kriyoterapi-yontemi
Özgen YILDIRIM
17 Ocak 2021

Kişileri rahatsız eden siğil, yara izleri gibi detaylardan kurtulmanın aslında o kadar da zor olmadığını biliyor muydunuz? Bugün size bu zorlu durumlarla baş etmemizi sağlayan bir yöntem aktaracağım: Kriyoterapi!

Kriyoterapi, sağlıksız ya da anormal cilt durumlarında düşük ısı kullanılarak tedavi edilmesi amacıyla yapılan uygulamadır. Halk arasında ‘dondurma’ ya da ‘buz tedavisi’ olarak da bilmektedir.

İlk olarak Mısırlılar tarafından 2500 yıl önce çeşitli yaralanmalarda kullanıldığı bilinen Kriyoterapi’nin Hipokrat’ında çeşitli iltihap ve ağrılar için buz ya da kor tedavisinde de uyguladığı bilinmektedir. Vücudun belirli bir bölgesinin ya da tamamının bir süreliğine aşırı soğuğa maruz bırakıldığı, böylece hasarlı dokuların tedavi edilmeye çalışıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi prosedürü ilk olarak Japonya’da kullanılmaya başlanmış ve tedavi sırasında eksi 60 ila eksi 240 selsiyusa kadar soğuttuğu bilinen gaz nitrojen ya da sıvı azottan faydalanılır. Türkiye’de dondurma tedavisi olarak da bilinen Kriyoterapi cilt lekeleri, benler, siğil ve sivilce izleri tedavisinde sıklıkla kullanılır. Ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemi olan dondurma tedavisi servikal erozyon yani rahim ağzı yaralanması tedavisi için de kullanılır.

Kriyoterapi hastalıklı deri bölgesine kontrollü doku hasarı oluşturmak ve bölgedeki hücreleri yok etmek amaçlı uygulanır. Kriyoterapi de en çok sıvı azot kullanılır. Deriyi -20 ile -50 arasında bir ısıya düşürerek kontrollü bir doku kaybı sağlanır ki zamanla daha sağlıklı yeni deri oluşur. Dondurma tedavisi olarak halk arasında bilinen Kriyoterapi; hasarlı dokuların onarımı, cilt yaralarının yok edilmesi, iyi huylu hücre büyümeleri gibi rahatsızlıkların tedavisinde sıklıkla kullanılır. Çok etkili olması, ağrısız ve acısız olması Kriyoterapiye talebi artırmıştır. Et beni, rahim ağzı yaraları, prostat kanseri, cilt kanseri ve tırnak batması gibi durumlarda bu tedavi yöntemi kullanılmaktadır.

Bu durumların dışında da kullanıldığı alanlar yok değil! Kriyoterapi özellikle genital siğiller, çocukluk çağı siğilleri başta olmak üzere yaşlılık benleri, güneş lekeleri bazı cilt kanserleri gibi birçok dermatolojik ve kozmetik sorunlarda uygulanabilmektedir. Kriyoterapi tedavisi genellikle kısa sürede; yani yaklaşık 10 ila 15 dakikada ve anestezi uygulamasına gerek duyulmadan poliklinik odasında yapılabilen bir işlemdir. Hasta için konforlu bir uygulamadır, tedaviden hemen sonra normal hayatına devam edebilir.

Tedavi sonrası birkaç gün kızarıklık, su toplaması gibi geçici sorunlar oluşabilir ancak kısa sürede düzelir. Kriyoterapi uygulanan lezyonun tamamen kuruyup dökülmesi ve dokunun iyileşmesi 10-20 gün sürebilir. Gerekli krem ve güneş koruyucu ürünlerle bu dönem sorunsuz atlatılabilir. Her zaman söylediğimiz gibi bu tarz uygulamaları yaptırmak için uzman hekimlerin tercih edilmesi gerekir.

Sağlıklı günler dilerim…

 

gurultu-ve-isik-kirliligi-kus-uremesini-degistiriyor

Gürültü ve ışık kirliliği kuş üremesini değiştiriyor

izmir-orman-bolge-muduru-zafer-derince

Kanayan yaramız, yanan ormanlarımız!