İzmir Art yola çıktı

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
6 Ocak 2022

İzmir’de kültür-sanat yaşamını, güncel etkinlikleri tek bir rehber üzerinde buluşturan İzmir Art yayına başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı tarafından uzun ve titiz bir çalışmayla hayata geçirilen projenin Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen tanıtım lansmanına kalabalık bir influencer ekibiyle katıldık.

İzmir adına güzel şeyler yapan ve somut projeler üreten Büyükşehir Belediyesi’nin kültür-sanat yaşamındaki büyük bir eksikliği dolduracak bu projesinin kentin tüm paydaşları tarafından sahiplenmesi şart.

İzmir.art, kentin kültür – sanat gündemini bünyesinde toplayan, ortak üretimlerle sanatçılarla etkileşim içinde olan interaktif bir kültürel oluşum olarak tanımlanıyor. İzmir.art ile sadece merkezi değil tüm ilçelerini de içine alan bir coğrafi kapsayıcılığa sahip İzmir’in kültür sanat ajandası ve rehber, aynı zamanda eşitlikçi, demokratik bir platform oluşturulması hedefleniyor.

İzmir.art, dijital bir kültür sanat alanı olarak tarif ediliyor. Kentin tüm kültür-sanat üreticileri ve mekânlarının bu site içerisine kendine alan yaratabilmesine imkân tanıyarak, sitenin organik bir yapıda çalışması ve bu sayede kentin kültür sanat vitrininde herkesin kendisine yer bulabilmesine olanak sağlamayı amaçlıyor. Bünyesinde yer alan kültür ve sanat etkinliklerinin çevrimiçi platformda sunulması ve sergilenmesine imkân tanıyor. Kültürel üretimlerin sürekliliğinin sağlanmasına öncelik veriyor.

İzmir.art, kentin kültürel ve sanatsal üretimleri görünür ve bilinir kılmayı amaçlıyor. Kentteki tiyatro, müzik (konser, dinleti), sergi, sinema, opera, bale, dans, edebiyat dallarıyla ilgili etkinliklerle beraber kültür ve sanatla ilgili panel, sunum, söyleşi, çalıştay, atölye çalışması, festival vb. tüm aktiviteleri kapsıyor.

AYLIK KÜLTÜR SANAT REHBERİ

Kültür ve sanat alanında yazılan makale, inceleme, tanıtım, eleştiri ve röportajlarla beraber tanıtıcı videoların yer alacağı bir yayın olarak kent gündeliğinde yer almayı hedefliyor. Diğer yandan, kültür ve sanat rehberi olmakla beraber aylık kültür sanat yayını görevini üstlenmeyi amaçlıyor.

İzmir.art, bir kent rehberi olarak kentin gündemini oluşturmaya aday. İzmir’de bulunan tarihi mekânlar; müze, ören yerleri ve anıtlar hakkında bilgi verir ve konum bilgileri içeriyor. Sadece İzmirliler için değil İzmir’e kent dışından ve yurt dışından gelen ziyaretçiler için de bir platform olmayı hedefliyor.

Projenin Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen lansmanına birçok ünlü sanatçının yanı sıra kentin paydaşları ve çok sayıda kentli katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi Başkanı Kadir Efe Oruç’un proje hakkında yaptığı konuşmayla başlayan etkinlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Sanatçı Zülfü Livaneli’nin konuşmaları projenin gelecek hedefleri konusunda bilgi verdi.

Bu güzel projenin web sitesi izmir.art ve telefon uygulamasını indirerek kentin hangi bölgesinde kültür-sanat etkinliği varsa harita üzerinden görüp, kentin güncel ajandasına ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca güncel blog yazılarıyla kent tarihi, kültürü ve sanat dünyasına ilişkin güncel bilgileri de alabiliyorsunuz.

Lütfen biraz konuşabilir miyiz?

Başkan bu ne?