İzmir festivale doyuyor

festival
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
9 Haziran 2022

2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, 10-19 Haziran tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşacak. Festivalin açılışı, Zülfü Livaneli film müzikleri konseri ile yapılacak. Farkında mısınız bilmiyorum ama İzmir’de hemen hemen her hafta bir etkinlik düzenleniyor. Kültür ve sanatta altın çağını yaşayan şehirde festivaller, sergiler, organizasyonlar derken gerçekten özlediğimiz günleri yaşıyoruz.

Gelecek haftanın en önemli etkinliği de 2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ve Kültürlerarası Sanat Derneği iş birliği ile düzenlenen 2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, 10 Haziran’da başlayacak. Geçen yıl pandemi koşullarında ilki gerçekleştirilen İzmir Uluslararası Film ve Müzik festivali İzmir’in kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle 100’ü aşkın uzun metrajlı film içeren programla izleyicilerle buluşacak.

Avusturya Başkonsolosluğu, Goethe Institut, Institut français, İtalya Büyükelçiliği ve İzmir İtalya Konsolosluğu, İspanya Büyükelçiliği, Cervantes Enstisütü, Yunanistan Melina Mercouri Vakfı, İZELMAN ve İZFAŞ’ın yanı sıra bazı özel kuruluşların destekleri ile gerçekleşecek festivalin Düzenleme Kurulu Başkanlığı’nı Tunç Soyer, Festival Yönetmenliği’ni Vecdi Sayar üstleniyor.

Kültür Sanat Daire Başkanı Kadir Efe Oruç ise Festival İdari Direktörü. Festivalin bu yılki afişi ressam ve müzisyen Ayşegül Yeşilnil’in imzasını taşıyor. Festival ödül heykelciği heykeltıraş Sema Topaç, festival jenerik filmi ise Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü tarafından tasarlandı.

SİNEMA OFİSİ

Gelişmiş ve turizmde çağın gereklerini yakalayan birçok ülkede örneklerini gördüğümüz Sinema Ofisi, İzmir’in en önemli farklarından biri. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kentin turizm potansiyelini harekete geçirmek ve sinema vadisi ruhuna uygun bir gelişim için projelendirdiği Sinema Ofisi sayesinde birçok yerli ve yabancı yapım setini İzmir’e getirdi.

Festivalin açılışı 10 Haziran 2022 akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Rengim Gökmen yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası’nın seslendireceği Zülfü Livaneli film müzikleri konseri ile yapılacak. Festival kapsamında, 2 açık, 5 kapalı, toplam 7 mekânda gösterilecek filmlerin yanı sıra, söyleşiler, konserler ve Müzik Temalı Kısa Film Geliştirme Atölyesi yer alacak.

İzmir’in kültür-sanat yaşamında Türkiye’nin öncü kenti olması gerektiğini yıllardır söylüyor, bu konuda şikayet ediyoruz. Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere kentin bu potansiyelini ortaya çıkarabilmek için emek veren, çaba harcayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etmek gerek.

adana-bayiri

“Adanalıyık, Allah’ın Adamıyık” sözü nereden geliyor?

izmir-korfezinde-kotu-koku

Ne kokuymuş be arkadaş!