İzmir Fuarı açılıyor

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
3 Eylül 2020

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), yaşadığımız kent İzmir’in en köklü markalarından biri. Kentin ticari yaşamında önemli bir yere sahip olan köklü çınar bu yıl korona virüs nedeniyle artırılmış önlemlerle açılmaya hazırlanıyor.

Maske, mesafe ve temizliğin ön planda olacağı İEF’te, konserler, tiyatro ile sinema gösterimleri ve eğlenceli etkinlikler gerçekleşecek. Çim konserleri ise pandemi sebebiyle bu yıl gerçekleşmeyecek.

Bu yıl 89. kez gerçekleşecek olan İzmir Enternasyonal Fuarı, alışılagelmişin aksine 10 gün değil 5 gün düzenlenecek. Aynı anda en fazla 40 bin kişinin katılım göstereceği fuarın tüm olumsuzluklara rağmen düzenlenmesi anlamlı bir adım.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın doğuşu, 17 Şubat 1923’te (Henüz Cumhuriyet ilan edilmemişken) Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle İzmir’de toplanan İzmir İktisat Kongresi’ne uzanıyor. İktisat Kongresi ile eşzamanlı olarak bir ticari ürünler sergisi düzenlenmiş, sergi mekânı olarak İkinci Kordon’da Osmanlı Bankası’nın depo olarak kullandığı Hamparsumyan Binası seçilmişti.

Burada, el tezgâhı ve küçük sanayi ürünleri; Isparta, Kula, Gördes, Uşak kilim ve halıları, yağ ürünleri, sabunlar, makarna ve unlu yiyecekler, kolonyalar, helvalar, ihraçlık pamuklar, ayakkabı, mobilyalar, deri ürünleri, tarım araçları, kiremit, tuğla, maden örnekleri, tütün, sigara, şarap örnekleri, kereste çeşitleri sergilenmişti.

1933’te günümüzde Swissôtel Büyük Efes’in bulunduğu yerde 9-30 Eylül tarihleri arasında 23 yabancı şirket, 130 yerli şirket ile yirmi ticaret ve sanayi odasının katılımıyla İzmir Millî 9 Eylül Panayırı gerçekleştirildi.

ULUSLARARASI FUAR

Panayır bir sonraki yıl 26 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında İzmir Beynelmilel 9 Eylül Panayırı adıyla düzenlendi. 1935 İzmir Arsıulusal 9 Eylül Panayırı dönemin İktisat Vekili Celâl Bayar tarafından 21 Ağustos’ta açıldı. 311 bin kişinin gezdiği panayır, bugünün organize uluslararası fuarının öncüsü oldu.

1950’lerden itibaren büyük rağbet görmeye başlayan Fuar gazinoları çok kanallı televizyonlar dönemine kadar Türkiye eğlence hayatının zirvelerinden ve referanslarından biri olarak kendini kabul ettirdi. Fuar Göl Gazinosu, Mogambo Gazinosu, ismini Zeki Müren’in verdiği Manolya Bahçesi bu gazinoların en önemlileri arasındaydı.

Safiye Ayla, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Gönül Yazar, Sezen Aksu, Tanju Okan ve daha pek çokları, isimleri İzmir Fuarı ile özdeşleşmiş sanatçılar arasında. Günümüzde de Fuar günlerindeki müzik faaliyetleri daha ziyade açık hava konserleri ağırlıklı olarak sürdürülüyor. Fuar, Soğuk Savaş yılları sırasında başta Uzay Yarışı olmak üzere çeşitli alanlarda ABD ve Sovyetler Birliği’nin rekabetine sahne oldu.

Önceleri bir ay süren ve 20 Ağustos-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenen fuarın süresi önce 1979’da ve 1986’da 20 güne, 2004’te ise 10 güne indirildi. İzmir Enternasyonal Fuarı günümüzde, İzmir Kültürpark’ta yer alan pek çok fuarcılık etkinliğini düzenleyen İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri (İZFAŞ) tarafından organize ediliyor.

Bir neslin sosyal yaşamında yön verici, öncü bir konumda olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın korona virüs gölgesinden kurtulacağı günleri görebilmek ümidiyle…

Her gecenin bir sabahı var

İlaç da, reçete de ihracat