İzmir gastronominin öncüsü olabilir

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
19 Kasım 2021

İzmir, son dönemde gastronomi alanında birçok yenilikçi adımın atıldığı bir şehre dönüştü. Türkiye’de ve dünyada gastronomi turizmine ilginin artmasıyla birlikte birçok kişi nitelikli bir şeyler yiyip içmek için alternatif rotalara, mekanlara yöneliyor.

Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Adana gibi şehirlere günübirlik turlar ya da hafta sonu organizasyonlarıyla yüzlerce kişi yeni lezzetleri deneyimlemek için giderken İzmir’in de bu süreçte geri kalmaması gerekiyordu.

Başta Urla olmak üzere, Selçuk, Bergama, Tire, Şirince gibi İzmir kent merkezine ortalama 1 saat uzaklıktaki birçok nokta nitelikli yemek ve menü sunan mekanlarıyla gastronomi turizmine gönül verenleri ağırlıyor.

Yıllardır menüleri üzerinde çalışan, bu alandaki hareketten beslenmek isteyen girişimcilerin harika işleri başardığını görüyoruz. Kent merkezi dışındaki noktalardaki devrim olarak kabul edilebilecek bu girişimlerden kent merkezinin yeterince yararlanamadığı özellikle tarihi kent merkezinde konumlanan Kemeraltı Çarşısı başta olmak üzere gastronomi ağırlıklı turların rotalarında yer alması gerektiğini defalarca söyledik. Buna rağmen hala kent merkezi bu akıma yeterince ayak uydurabilmiş değil.

KENTE DEĞER KATANLAR

Geçen hafta yıllarca basın sektöründe birlikte çalıştığımız, alanda birçok başarılı işe imza atan Bilsev Group Kurumsal İletişim Yöneticisi dostumuz Didem Karavelli’nin davetiyle Mavişehir Hilltown Alışveriş Merkezi’nde yer alan Fabrice Restaurant’ta restoranın menüsünü deneyimlemek için bir araya geldik.

Bilsev Group bünyesinde Fabrice, Ferdi Baba ve Baba Pizza Restaurant zincirleri, Bayraklı Tower Restaurant, The House Cafe’nin yanı sıra beyaz eşyada Samsung, Siemens, LG gibi dünya markalarını İzmir’in birçok yerinde bayiliklerle temsil eden Doğan Dayanıklı Tüketim Malları San ve Tic. Ltd. Şti bulunuyor.

Fabrice Hilltown buluşmamızda İzmir’in ve Türkiye’nin önde gelen sosyal medya içerik üreticisi arkadaşlarımız da bize eşlik etti. İzmir kent merkezinde eşimizi dostumuzu götürebileceğimiz nitelikli yeme-içme mekanı bulamadığımızdan dert ederken Fabrice’in menüsü bizi fazlasıyla şaşırttı.

Üzerine bir hayli emek verilmiş, dünya mutfağıyla yerel mutfağımızı buluşturan lezzetlerin her birini deneyimledikten sonra şaşkınlığımızı ayrı ayrı ifade ettik. Bugüne kadar Fabrice’in menüsünü neden keşfedemediğimizi de sorguladık haliyle. Sosyal medya paylaşımlarımızın ardından gelen tepkiler de bizim bu düşüncemizi bizzat onayladı.

Bilsev Group Restoranları Mutfak Koordinatörü, uluslararası alanda tanınan ödüllü şeflerden Bilge Erk’in rehberliğinde hazırlanan menüyü tek tek anlatmak bu noktada bana düşmez. Ancak İzmir’de nitelikli işler yapan, kentin marka değeri ve turizm alanındaki gelişimine katkı sunan herkese elimden geldiğince destek olmak bu kentte doğan, büyüyen ve bu kentte bir şeyler yapmak için çabalayan biri olarak öncelikli görevim.

Farklı deneyimlere açıksanız ve yeni mekan arayışındaysanız Hilltown Mavişehir ve İstinye Park’ta şubeleri bulunan Fabrice’e uğramanızı şiddetle öneriyorum.

Ataş: Şiir yolculuğumun pusulası Enver Gökçe’dir

Havadandır havadan…