İzmir tarihine ışık tutan müstesna bir isim Yaşar Aksoy

Başak Yasemin KUMAŞ
11 Ocak 2020

1947 Karşıyaka doğumlu Kimya mühendisliği ve akademisyenlik kariyerlerinden sonra, bambaşka bir alanda İzmir tarihine not düşmüş önemli bir kişidir.
Öncesinde İzmir tarihini araştırıp kaleme alan yakın tarih araştırmacı gazeteci yazarlar dikkati çekmez. Bu anlamda bir ilki başlatmıştır.
Hayatta olan Eski İzmir aileleri fertlerini bularak, anılarını kaleme almış, resimlemiş, Osmanlı’nın son zamanları ve Cumhuriyet dönemi İzmir tarihine ışık tutmuştur.
Akademik kariyerindeki önemli başarılarından sonra, Gazeteci araştırmacı yazar kimliği ile karşımıza çıkan Sayın Aksoy, sayısız kitap ve edebiyat eserine imza atmış olmasına rağmen, en fazla Yeni Asır gazetesinde uzun yıllar İzmir tarihini anlatan röportaj ve makaleleri ile İzmir yakın tarihine damgasını vurmuş ve tanınmıştır. Bu kimliği ile yıllar sonra gelişen ve yaygınlaşan Kent Tarihçiliği alanının günümüzde yaşayan ilk önderi olmuştur.
Aksoy’un kent hafızasına kazandırdığı en önemli örneklerden biri İzmir’in en köklü ailesi Katipzade ve Kapanizade ailelerinin tarihini anlatan yayınlarıdır.
Nedime Kapancıoğlu ile 80 li yıllarda yaptığı röportajda, 15 Mayıs 1919 da Yunan işgali gününü tarihin yaşayan tanığı Nedime hanımdan olayları bizzat dinlemiş ve kaleme almıştır.
Katipzade İzmir Derebeyi Mehmet Bey’in arşivlerden resimlerini ve tarihçesini bulup yayınlayan ilk kişi yine Sayın Aksoy olmuştur.
İzmir yakın tarihinde yer alan eski köklü ailelerin hayattaki fertleri ile yaptığı görüşmelerde anılarını kaleme alarak İzmir tarihi, kültürü ve yaşamına ışık tutmuştur.
Bendeniz Üstadımız Sayın Aksoy’u delikanlılık zamanları dostu olan Babam Gündüz Kapancıoğlu’ndan, hayatım boyunca takdir ve sitayiş ile bahsettiğini duyarak büyüdüm. 26 yıllık Çeşme yaşamımda kendisini bizzat yakından tanıma fırsatı buldum.
Gazetecilik mesleğime başladığım ilk günlerden beri üstadımızı feyz aldım.
Günümüzde, kent kültürü ve tarihi ile ilgili çoğu insanın gerçek bilgilerden bir haber yaşadığını üzülerek görüyoruz.
Kentlilik bilinci, Kent tarihi ve Kültürü adına hizmet vermiş çok az sayıda önemli şahsın bilinmesi, bu doğru kaynaklardan doğru bilgilere ulaşılması ve en önemlisi emeği geçen bu insanlara VEFA duygusu ile onları anmak ve kıymetlerini hatırlatmak görevimizdir.
Üstad’a saygı ve şükranlarımızla

sizi-de-leylekler-mi-getirdi

Sizi de leylekler mi getirdi?

İzmir’in havası!