İzmir turizmi bu yıl ne yapar?

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
3 Şubat 2022

İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişi ile yalnız Anadolu topraklarının değil dünyanın en kadim yerleşim yerlerinden biri. Son dönemde kent kültürü ve tarihi alanında yapılan çalışmalar kentin dünya çapındaki önemini destekler nitelikte.

Pandemi sürecinde tüm dünyada aksayan ve düşüş trendine giren seyahat ihtiyacı pandemiyle yaşamaya alıştığımız şu günlerde eski günlerine yavaş yavaş dönecek gibi görünüyor. İzmir Limanı ile yapılan kruvaziyer anlaşmaları ve kentte turizmden sorumlu kurum ve kuruluşların çabalarıyla 2022 İzmir turizminde yeni güzel haberlerin kapısını açacak gibi görünüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre; 2021 yılı 9 aylık dönemde İzmir’e gelen turist sayısı yüzde 97 artış gösterdi. Bu dönemde yabancı gelen turist sayısı yüzde 114, vatandaş gelen turist sayısı da yüzde 63 arttı.

2021 yılı 9 aylık döneminde İzmir’e yurtdışında yaşayan Türkler dahil 755 bin 694 turist geldi. Geçen yıl aynı dönemde 383 bin 148 turist gelmişti. Yabancı gelen turist sayısı 255 binden 549 bine çıkarken gelen turist sayısı da 128 binden 209 bine yükseldi.


Yabancı turist sayısı bakımından, bu dönemde, Almanya açık ara lider konumda. Onu Hollanda, İran, Fransa, Polonya ve Azerbaycan izledi.

Lüks tatil gemilerinin Doğu Akdeniz ve Ege rotasındaki uğrak limanlarından olan ancak 2016’dan sonra sefer alamayan İzmir, 2022’de 49 seferle yeni bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor.

Kruvaziyer turizminin yeniden canlandırılması için yürütülen çalışmalar sonucu İzmir Limanı’na 2022 yılı için 49 kruvaziyer rezervasyon yaptırdı. Böylelikle 6 yıllık aranın ardından gemilerle gelecek turistlerin, kent merkezinin yanı sıra Efes, Meryemana ve Bergama gibi tarihi ören yerlerinde turizm hareketliliği oluşturması bekleniyor.

TURİZM DANIŞMA

İzmir’e gelen turist kafilelerini karşılayan, turistlere bilgilendirici dokümanlar ve tanıtım filmleri ile yönlendirme yapan ofislerin üçüncüsü Konak’ta hizmete alındı. Konak Turizm Bilgilendirme Ofisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eski hizmet binasının karşısında yerli ve yabancı turistleri kabul etmeye başladı. Sırada iki yeni ofis daha var.

Bir dönem Karşıyaka Vapur İskelesi’nde Karşıyaka Belediyesi tarafından hizmete alınan turizm danışma ofisleri bu kez İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürlüğünün koordinasyonu ile İzmir kent geneline yaygınlaştırılacak.

Bu çerçevede Kültürpark Pakistan Pavyonu da kenti keşfetmek ve bilgilenmek isteyenlerin hizmetine sunuldu. Kentin dinamikleri kentteki turizm faaliyetlerinin gelişmesi için ellerinden geleni yapıyor.

Umarım 2022 İzmir için harika bir yıl olur…

Çocuklar masumdur!

alman-ekonomisi-4uncu-ceyrekte-yuzde-03-buyudu-turkiye-icin-tahmin-yuzde-7

Ekonomiyi elektrik mi çarptı?