İzmir’de ‘Kadın başkan’ istiyoruz

Metin AYDINOĞLU
23 Mart 2021

Hemen ‘başkan olacak kadın yok ki’ diyecekler; hem de koca şehirde, tahmin ediyorum. Kadın yönetim kurulu üyesi yok ki, başkan çıksın. Nasıl yok olmaz mı hiç, arayan bulur. Önce yönetime getirmeniz gerek. Öğrenecekler, yetişecekler. Kadın aklı ve zekasıyla, iki günde çözerler işi. Yönetime bile alınmıyorlar. ASKF’den bahsediyorum. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yani. Erkek işi gibi gösteriliyor, yok bir alakası, mantığı. Tam kadınlarımıza uygun bir ortam. Amatör spor, cıvıl cıvıl gençler ve aile ortamı. Futbol yok ki sadece. Evi geçindirmek gibi, tasarruf, kaynak yaratmak hepsi var, ortam harika sonuçlarını da görecekler. O da kadınlarımızda var. Denizli ASKF’ye kadın başkan seçildi, haberiniz var mı, içiniz biraz burkuldu mu yoksa İzmir’de de olursa diye kıskanıp, endişe mi ettiniz. Siz bilirsiniz ama olmalı, olacak da.

YENİ BAŞKAN AYŞE HANIM

Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu 15. Olağan Genel Kurulu’nda mevcut Başkan Feyyaz Ceşen ile medeni, ölçülü, seviyeli bir seçim heyecanı yaşandı ve Ayşe Sarıkaya başkanlığa seçildi. Ayşe hanım 59 yaşında, evli, mutlu, çocuklu hem de Denizli doğumlu. Sosyal Bilimler mezunu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okuliçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Şube Şefliği yaptı. Basketbol ve voleybol oynadı. 24 yıl sürecince okul sporlarının spor şefi oldu. 13 yıldır Denizli ASKF’de görevde. Hamdı, pişti, yandı, başkan oldu. Durun daha bitmedi, Denizli Eğitimspor Kulübü Başkanlığı da yaptı Ayşe Sarıkaya.

KADIN YOKSA OY DA YOK

Feyyaz Ceşen’e 152’ye karşı 182 oy aldı, 30 fark attı. Âdem Alan, Ahmet Yıldırım, Ayhan Güler, Hasan Arslan, İbrahim Güler, İsmail Tolcu, Mehmet Emin Ataş, Mustafa Karapınar, Ömer Sarıkaya, Ömür Duğan, Ümit Akdağlı, Sevil Güngör ile Volkan Kösea yönetimde yer alacak. Başkan kadın, yönetim de kadın var Sevil Güngör. İzmir’de kadın yönetici, başkan mı bulamıyor musunuz ASKF’ye. Sayayım mı Elmas Arabacı Tatlıcı var Arzu Çalışkanelli Binaoğlu var, Aynur Aydoğan var, Serpil Ateşçi Temel var, Özlem Doğangir var. Çoğu erkek, bu saydığım isimleri tanımaz bile. Merak yok ki. Yönetime kadın isim almayan listenin üstünü çizeceğim, oyumu vermeyeceğim. Ayşe Sarıkaya hanımefendiye ve ekibine üstün başarılar diliyorum, hayırlı uğurlu olsun.

AA’DAN BERK ÖZKAN ÇEKTİ

Bir fotoğraf öyküsü, duygu yüklü. Tarih 2016, Galatasaray – Medipol Başakşehir maçı. Tribünde bir Galatasaraylı dik duruyor, Kral Lear’ı izliyor sanki. Fotoğrafı çeken Anadolu Ajansı’ndan Berk Özkan, fotoğrafı çekilen de sinema, tiyatro sanatçısı Rasim Öztekin. Çok severim, çocukluğumun idolü, gerçek sanatçı. Dik ve asil duruyor. Fotoğrafının çekildiğinin farkında bile değil. Reklam için maça gidenlerden, medya maymunluğu yapanlardan, garip poz verenlerden değildi ki Rasim Usta. Neyse gel zaman git zaman. Sanatçı kızı Pelin Öztekin bu fotoğrafı hatırlar, araştırır, sosyal medya hesabında sorar ve bulunur.

ÖZTEKİN TRİBÜNDE, ÖNAL SAHADA

Fotoğraf aslına uygun ve aynı boyutlarda büyütülür, 5 yıl önce izlediği yere konur. Aynı güzellikte, saygıyla. Türk Telekom Stadı’nda babasına da gururla baktı Pelin Öztekin. Galatasaray – Çaykur Rizespor maçında tribündeydi aslında Rasim Öztekin. Aynı maç öncesi saygı duruşunda bulunuldu, efsane sporcu Erhan Önal için. Biri sahnedeki ekrandaki sanatıyla, oyunuyla büyüdü büyüledi. Diğeri de aynı zaman diliminde sporcu kişiliği, efendiliği, mütevaziliği ile sahada oyunuyla büyüdü, büyüledi. Her ikisi de şöhret budalası olmadan göçtü gitti, bu fani dünyadan iz bırakarak. Bir başka Galatasaraylı’yı da kaybettik. Halam Müzeyyen Taytuğlu ile eniştemin evladı Tayyar Taytuğlu’yu çok genç yaşta kalp krizi sonucu kaybettik. Acımız büyük. 15 yıl önce de Devlet Tiyatrosu sanatçısı kardeşimiz Meral Taytuğlu’yu trafik kazası sonucu kaybetmiştik. Halacığımın evladı kalmadı, içim yanıyor, sabır diliyorum. Acı üstüne acı. Hakemliğime çok katkısı olan MHK Başkanım ve MHK Üyem Bülent Yavuz hocamı da toprağa verdik. Sözün bittiği yerdeyim. Bu satırları okuyanlarımızın da tüm vefat etmişlerine rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun, sabır diliyorum.

ANLAMLI FOTO ALİ ERGÖÇMEZ’DEN

Bir fotoğraf 8 yılda nostalji olur mu? Sosyal duyarlılıksa oluyor işte. Tarih, 18 Mart 2013, ilk kamp merkezi, İzmir Işıkkent Altınordu Akademi. Fotoğrafı çeken de gazeteci kardeşim Ali Ergöçmez. Fotoğraftaki o çocuklar keşfedildi, yetiştirildi, öğretildi. Onlarda da yetenek, azim, sağduyu var, çalıştılar, bir yerlere geldiler. Ünlü oldular, Milli oldular, hayatlarını kurtardılar. Cengiz Ünder, Ferhan Ötün, Barış Alıcı, Fatih Aktay ile Kerim Alıcı. Nimetin, oldukları yerin kıymetini bilmeleri gerekti, çok iyi öğrendiler. O gün öğle yemeğinde Çanakkale şehitlerimize verilen menü verildi. Ekmek, üzüm hoşafı ve buğday çorbası, o kadar. Sahaya çıkmak, forma giymek, seçilmek, daha doğrusu yere basmak bile inanın bir nimet. Şehitlerimize gani gani rahmet diliyorum, unutmadık, unutmayacağız Allah onlardan razı olsun. Altınordu bunu yapmıştı, devamı gelmeli. Diğer kulüpler de yapılmalı ki, nimet baş tacı olsun, her daim şehitlerimiz de.

Edebiyatımızın hafızası: Cevdet Kudret

Cumhur Hükümeti, İstanbul Sözleşmesi ve…