İzmir’de ücretsiz kültür-sanat rotası

Ege Telgraf Admin
26 Ocak 2023

İzmir kent merkezinde sayısız ‘ücretsiz’ aktivite şansınız var. İnternete her an erişimimizin olduğu şu günlerde dileyen herkes ‘oyalanacak’ bir şeyler bulabiliyor.

İzmir Körfezi’nin kıyısında inci gibi uzanan şehir merkezinde birçok kişinin nefes almaya, hava değişikliğine ya da gündelik koşuşturmalardan uzaklaşmak için kaçış rotasına eklediği sahil şeridinde tematik geziler, yürüyüşler yapmak da mümkün.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı’nın hazırladığı birbirinden farklı ama bir o kadar eğlenceli ve öğretici rotalardan ‘Bir Sempozyum Heykelleri Rotası’nı deneyimledik.

Rotanın başına ve sonuna eklemeler yapınca ortaya hızlı bir İzmir kültür-sanat deneyimi çıktı. Mavişehir Balıkçı Barınağı’nın en uç noktasında kooperatife ait bir çay ocağı var. Burası tam tabiriyle ‘bilenlerin bildiği’ bir yer. Mis gibi deniz havası, pelikanlar, martılar, balıkçı tekneleri derken muazzam bir ortamı var.

Kahvaltılık malzemelerinizi alıp çay ocağından çay, kahve, soğuk içecekler satın alabiliyorsunuz. Dilerseniz gevrek, boyoz satan bir de seyyar satıcı var. Köy Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer ve İzmirli dijital içerik üreticileri olarak bir araya geldiğimiz keyifli İzmir sabahında şehrimizde turist olmanın tadını çıkardık.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yenilikçi markası İzmirli peynirlerinin eşlik ettiği İzmir kahvaltısında küresel ısınmadan yerel üretime, şehirdeki alternatif rotalardan gençliğin beklentilerine kadar onlarca farklı konudan sohbet ettik.

Mavişehir Balıkçı Barınağı’ndaki kahvaltının ardından aynı zamanda Flamingo Yolu’nun da başlangıç noktası olan Bisim İstasyonu’ndan bisikletlerimizi kiralayıp ‘Bir Sempozyum Heykelleri Rotası’nda alanında uzman heykeltıraş Caner Bey’in rehberliğinde keşfe başladık.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 tarihinden itibaren her yıl düzenlenen Heykel Çalıştayı’na, 2015- 2018 yılları arasında katılan sanatçılardan sekizinin eserleri Karşıyaka sahilinde sergileniyor.

Bisiklet yolunu takip edip ara ara mola vererek hem manzaranın tadını çıkarıp hem de farklı bakış açıları sunan heykelleri deneyimleyebilirsiniz. Karşıyaka Nikah Sarayı’nı takip ederek Karşıyaka İskele’ye kadar bisiklet kullanarak kat ettiğimiz rotada Karşıyaka İskele’nin karşısında tek fiyat politikası ile hizmet veren Coffy’de kahve ve tatlı molası verdik.

KONAK ETABI

Bu noktadan sonra yolculuğumuz vapur ve yürüyerek devam etti. Karşıyaka’dan Pasaport’a vapurla geçip kentin en etkileyici kültür mekanlarından biri olan Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi’ne (APİKAM) geçtik. İZELMAN’ın hizmete aldığı kitap kafelerden biri de APİKAM içerisinde yer alıyor.

Uygun fiyatlı atıştırmalıklar, sakin atmosferi, çalışma ortamı ve kaynak zenginliği ile kitap kafe formatı ilgi görecek gibi duruyor. Kitap kafe deneyiminden sonra İzmirlilerin hayatında önemli bir yere sahip olan Alsancak Sevgi Yolu’nda dershane ve öğrencilik günlerimizi andık.

Alsancak Coffy’den aldığımız sandviç ve kahvelerimizle kentin en büyük açık hava parkı Kültürpark’ta çimler üzerinde piknik yaptık. 5 Mart’a kadar ziyarete açık olan Ahmet Güneştekin’in ‘Gavur Mahallesi’ sergisi bu rotadaki son durak. Ücretsiz rehberle deneyimlediğimiz sergi, her ziyarette farklı bir deneyim yaşatıyor.

Yorucu ama verimli geçen günün finali İzmir Sanat Kafe’de. İzmir’de çok küçük bütçelerle ne kadar çok şey yapabileceğimizin özeti. Yeni rotalarda görüşmek üzere.

sosyal-medya

Hatıra olarak kalmayan fotoğraflar!  

Yeni ilişkiler kurmak üzerine