‘İzmir’e hayat vermeye devam edeceğiz’

izmire-hayat-vermeye-devam-edecegiz
Erkan SEVİNÇ
18 Mayıs 2020

Medical Park İzmir Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba “Pandemi sonrası insan sağlığı ön plana çıkacak” diyor

Herkesin bir hikayesi var. Batman doğumlu. Babası otobüs şoförü. Kıt kanaat geçinebilen bir aile. 7 yaşlarında çalışmaya başlamış, daha sonra lise yıllarında bir muhasebe bürosuna kapağı atmış. Bu arada babasının hastalığı aileyi perişan ediyor. Ankara’ya gelip gitmeler, hastane kuyrukları, ilaç temininde zorluklar, babasını ameliyat yaptırmak için yaşanan çileler. Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Veysi Kubba ile 90’lı yıllara dönüyoruz öykünün devamını dinlemek için…

“Batman’da mali müşavir olarak doktorların defterlerini tutuyordum. 96 yılının ortaları. Aralarında mecburi hizmet için Batman’a gelen 24 yıllık ortağım Dr. Zafer Beken ile birkaç doktor “Bir özel hastane kuracağız, bunun işletilmesi için sizin gibi birine ihtiyacımız var” dediler. Babamın durumu nedeniyle sağlıkta yetersizliği biliyordum. Yapılacak yatırımı destekleyeceğimi söyledim ve hastanenin kuruluşunda yer aldım. Hastalarda özel hastane mantığı yok, bilinmiyor, doktor zor bulunuyor. Dostlarım çılgınlık dediler, gerçekten de öyle. Sağlık Bakanlığı bile yatırımımızı hayretle karşıladı. Batman Özel Şifa Hastanesi açıldı. Şimdi düşünüyorum da iyi ki bu çılgınlığı yapmışız. Doğu ve Güneydoğu’nun özel sağlığında öncü haline geldik, iyi hizmetler verdik.1996-2002 arası hep zarar. Ak Parti iktidara gelir gelmez özel hastaneciliğin önünü açtı ve Maliye Bakanlığı ile anlaşma yaparak ilk Devlet memurlarına bakan hastane olduk. Başarılı çalışmalarımız dikkati çekti ve Medical Park bize ortaklık teklif etti. 2007 yılında onlarla ortak olduktan sonra Gaziantep’te hastane açtık. Sonra da 2011 de İzmir’de”

“Neden İzmir?”

“Doğudan batıya açılma düşüncelerimiz vardı. 2006 yılında Göz Hastalıkları Uzmanı olan Op. Dr. Zafer Beken hastane içinde kanama geçirdi. Koma halinde Ege Üniversitesi’ne getirdim. Organ naklinde öncü bir merkezdi, çok iyi hekimler vardı. Karaciğer nakli oldu. Ancak nerdeyse 1,5 ay yanında refakatçi kaldığımda hizmet kalitesinin çok düşük olduğunu gözlemledim. Biz Ankara’ya yatırım yapmayı planlamıştık. Zafer Bey’in sağlığına kavuşması ile birlikte “İzmir Zafer Bey’e hayat verdi biz de İzmir’e hayat verelim” dedik. Ve bugünkü hastanenin temelini attık”

Medical Park İzmir Hastanesi 46 bin 900 metrekare alana yayılmış ve 301 yataklı. 100 milyon dolar bir yatırım var. 1145 çalışanın yüzde 70 i kadın ve çoğunluk Y kuşağı. Hastaneye girdiğinizde uluslararası kalite belgelerinin nasıl hak ederek alındığını görüyorsunuz. Genelde hastanelerde çalışanlarda bir bezginlik, yorgunluk vardır burada herkes güler yüzlü. Patron ile temizlik işçisi aynı tabldot kuyruğunda. Tüm hekimler gerek alt gerekse üstleriyle güzel ilişkilerde. İnsan sarrafı bir Genel Müdür Kubba. Çok katkıları var. Bunca yıl hekimlerle iç içe, keşke doktor olsaydım dememiş mi?

“Rahmetli annem beni Dr. Veysi diye çağırırdı. Doğunun yaşam koşulları, ailenin maddi imkansızlıkları tıp tahsili yapmama el vermedi. Ancak hayat yolculuğunda doktor yöneticisi oldum. Hekimlerle iyi bir diyalog kurdum. Anlaşamadığım hekim yoktur. Daha sonra sağlık işletmeciliği alanında yüksek lisans yaptım. 24 yıl hekimlerle beraberim, her gün bir kelime öğrenseniz donanımlı olursunuz. Bana sağlık problemlerini ileten, danışan çok insan olur. Kısa yoldan adrese teslim ederim, tıbbi danışman gibiyim”

“Koronalı günler sonrası sizce nasıl olacak?”

“Koronalı günler zor günlerdi. Birçok hastaya çare olduk. Bırakın ücretsiz izini yeni arkadaşlar istihdam ettik. Salgın sonrasında sağlık daha önemli hale gelecek. İnsanlar sağlıklarının öneminin farkına vardılar. Hastaneler daha önemli olacak. Hekimler çok değerli olacak. Uzun yıllardır beklediğimiz sağlıkta şiddet yasası da bu dönemde çıktı. Bu yasayı çok önemsiyorum. Sağlık çalışanları toplumun en nadide insanları. Ve bu sürecin ülkemiz ve insanlık adına yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inanıyorum. Koruyucu sağlık ön plana çıkacak. İnsanlar sağlık sorunlarını danışacaklar. Gelecek hepimize çok iyi gelecek. Türkiye bu süreci de çok iyi yönetti. Dünyada belki bir numarayız”

Medical Park İzmir Hastanesi yakında İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi ile afiliye oluyor. Öğrenciler stajlarını bu muhteşem hastanede yapacaklar. Hastanenin West Park Outlet’te yer alan bir sanat galerisi var. Herhangi bir bedel ödemeden sergileri gezebiliyorsunuz. Yine üç yıldır çalışmalarına devam eden tüm çocukların katılımına açık Şifa Veren Sesler Çocuk Korosu bir var. Sevgi Evleri Projesi kapsamında 7 ev açmışlar. Bu evlerde kalan 54 çocuğun her türlü ihtiyaçları karşılanıyor, eğitim hayatlarına çok önem veriliyor ve kendileri sağlıkçı olmaya özendiriliyor. Medical Park İzmir Göztepe ve Karşıyaka’nın da sağlık sponsoru.

Veysi Kubba kişisel gelişim kitapları okumayı, 232 hertz dinlendirici müzikler dinlemeyi seviyor. Edebiyata da ilgisi var. Günde en az 10 bin adım atar ve her sabah 1 saat kültür fizik hareketleri yapar. Yemekte etten Ege mutfağına dönmüş durumda. Alışverişi kendi yapıyor ve güzel giyinmeye özen gösteriyor. Mevlana felsefesini benimsemiş biri.  “Topluma faydalı işler yapmak istiyorum. Hamdım, piştim, yanıyorum ”diyor Kubba.

siyasetcinin-tek-rakibi-tenceredir-gardasim

“Siyasetçinin tek rakibi tenceredir gardaşım”

Çilek mucizesi