“İzmir’in kalbi acilen hizmet binası bekliyor”

sait-basdas-mazlum-vesek
Mazlum VESEK
24 Ocak 2021

AK Parti Konak İlçe Başkanı Başdaş, Belediye hizmet binasının önceki dönem tespit edilen Tepecik Pazaryeri’nde yapılması gerektiğini söyledi

Sait Başdaş, iki dönemdir AK Parti Konak İlçe Başkanı. Daha önce Konak Belediye Meclisi’nde Grup Başkanvekilliği görevini de yerine getiren Başdaş’la Konak’ta ilçe başkanı olarak neler yaptıklarını ve Konak halkının beklentilerini konuştuk. Başdaş, Konak Belediyesi hizmetlerinin dağınıklığına bir son verilmesi gerektiğini ifade ederek, Tepecik Pazaryeri’nde önceki dönem yapılması planlanan belediye hizmet binası projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini savundu. Başdaş, Konak’ta uyuşturucuyla mücadele konusunda da İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’yle yürüttükleri ortak çalışmaların ciddi sonuçlar verdiğini vurguladı.

Sait Bey, iki dönemdir Konak’ta AK Parti İlçe Başkanısınız. Göreve başladığınız günden bu yana önünüze koyduğunuz hedefler konusunda istediğiniz yerde misiniz?

Tek hedefim Konak’ta uyuşturucuyu bitirmekti. Şu an, bu varoş bölgesi dedikleri yerlerde Konak İl Emniyet Müdürlüğü’nün seksen noktada uygulaması var. Konak’ta hırsızlık yüzde 80 azaldı, Uyuşturucu yüzde 50 azaldı. Tabii tamamen bitmesi için bunu destekleyecek hamleler yapmak lazım. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan beş halı saha, beş kapalı spor salonu, beş de yüzme havuzu istedim. Sağ olsunlar, isteğimizi geri çevirmediler ve beş halı saha için çalışmalara başlandı. Bir halı sahanın yapımı bitti. Önümüzdeki ay açılış yapacağız. Konak’ta böyle bir çalışma yaparak gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak istiyoruz.

KONAK’TAN GÖÇ VAR

İlçe başkanı olduğunuzdan bu yana Konak’la ilgili en çok dikkatinizi çeken olgu nedir? İzmir’in kalbi ne durumda sizce?

İzmir’in en merkezi ilçesi olmasına rağmen dramatik bir göç verme durumu söz konusu. Kent son 10 yılda adeta eridir. Bakın, 2009’dan itibaren 61 bin insan Konak’tan göç etti. İlçeden böyle bir göç var. Söylediğimiz rakam, İzmir’in 11 ilçesinin nüfusundan daha fazla. Bunun böyle olmasının nedeni ise hizmet yok, kentsel dönüşüm yok. 75 tane mahallede doğalgaz yok. İnsanlar daha iyi, daha güzel yaşayacakları ilçelere gidiyorlar. Konak’ın bütçesi bütün ilçeleri üçe katlar. Göç almayan tek ilçe Konak, göç veren tek ilçe Konak.

Bu göçü durdurma hem de Konak’ın merkez algısının değişmemesi için ne yapılabilir?

İlk önce kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi şart. Dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezi Kemeraltı’dır. Belçika’da tarihi bir pazar var. Gittim gördüm. Deniz kenarında Kemeraltı’nın10’da biri bile değil. Belçika’ya gittiğimiz yere çok fazla turist gelmekte, orayı görmek için. İçeriden bir otobüs çıkmadan giremiyorsun. İzmir’in en büyük bütçesine sahip belediyeyiz. 520 milyon bütçemiz var. Bu bütçeyle çok daha iyi şeyler yapılabilir. Bir diğer husus da, biz Fuar’ın eskisi gibi canlı olmasını istiyoruz. Fuar, İzmir’in marka değeri olduğu kadar Konak’ın adeta kimliğidir, can damarıdır. Şimdi derin bir sessizlik var fuarda. Burayı canlı tutmak için ne gerekiyorsa yapılmalı. Bu konudaki görüşlerimizi de yerel yönetimlere ilettik.

Konak’ta doğalgazın olmadığı 111 mahalle var, demiştiniz. Bu yoksunluğu neye bağlıyorsunuz?

Şöyle ki, doğalgazın gittiği yerlere belediyenin imar planları yapması lazım. Ve buradaki 75 mahallede imar planları yok. Olmadığı için doğalgaz gitmiyor. 75 mahalle Konak’ın yarısından fazlası demek. İlçemiz bunu hak etmiyor. Doğalgazın yokluğunun hava kirliliğinde yarattığı tahribatı söylememe sanırım gerek yok.

Konak halkı size en çok ne için ulaşıyor? Ne istiyorlar?

İnsanlar Konak’tan taşınmak istemiyor. Burası merkezi bir yer. Kentsel dönüşüm adına önemli çalışmalar görmek istiyor.

CHP’li Belediye Başkanı Sayın Abdül Batur’la sağlıklı bir iletişiminiz oldu mu? Ya da iletişiminiz var mı?

Abdül Batur Bey’le bir iletişimimiz var. Kendisini defalarca ziyaret ettim ve “Ben Konaklıyım. Konak’a hizmet etmek istiyorum. Konak halkına yapacağınız her türlü projeye destek olacağım” dedim. Destek oldum da.

Konak İlçe Teşkilatı merkezde olduğu için birçok insanın il binasına değil de buraya geldiğini sizden önceki mevkidaşlarınız da söylerdi. Bu konuda yükünüzün ağır olduğunu düşünüyor musunuz?

Burada hizmet vermekten pişman değilim. Elimden geldikçe de hizmet vermeye devam edeceğim. Ben ilçe başkanı olduğumdan dolayı hep buradayım ya esnafın yanında ya da bölgede ya da buradayım. Tabii ki yükümüz ağır; ama bir Konaklı olarak da halkımıza hizmet etmek bizim her şeyden daha üstün ve önemli.

Konak’ın idari anlamda önemli gördüğünüz sıkıntısı ne?

Belediye hizmet binalarının dağınıklığı Konak için önemli bir sorun. Deprem sonrasında 9 Eylül Meydanı’nda gördüğünüz binalar da farklı yerlere taşındı. Şimdi, her birim bir yerde. Gültepe’de bir birim, Eşrefpaşa’da bir tane, Konak’ta bir tane… Böyle dağınığız.  Bakınız, Tepecik Pazaryeri’nin mülkiyeti Konak Belediyesi’ne geçti. Önünde de petrol ofisi var. 2017’nin sonlarında meclise getirdi, dönemin başkanı Sema Pakdaş, “Ben Konak’a yakışır hizmet binası yapmak istiyorum” dedi. Biz de tam destek verdik. Petrol ofisini çıkarmak için mahkemeye gittik ve orada 85 tane dükkan vardı. Belediyeye kira ödüyorlardı. Daha sonra mimari proje çizdirildi. 2018 yılının onunda mahkeme karar verdi petrol ofisini çıkardı. Dedi ki, “Burası hizmet binası yapılacak”. Semra Pekdaş’ın fikri şuydu: Ben bir daha seçileceğim ve temel atma töreni yapacağım. Proje hazırdı. Harçlar yatırılmıştı. Sayın Batur geldi, “Bu proje olmaz. Ben referandum yaptım vatandaş istemiyor “dedi. Oradaki vatandaş hizmet binasını özellikle istiyor. O bölgenin daha avantajlı hale gelmesi için de belediye hizmet binası bir şans.  Oranın hizmet binası olması için kampanya yapacağız. Ama iki yıldır orada hiçbir şey yapılmamasının da maddi bir bedeli var. Kamu zararı var. Petrol ofisi ve dükkanlar kira ödüyordu. Depremden sonra hizmet binaları çok farklı yerlere dağıldı. Sayın Batur, hizmet binası arıyor. Oysa hazır yerimiz var. 30 ilçenin içinde hizmet binası olmayan tek belediye Konak’ta. Farklı yerleri kamulaştırmakla uğraşacağına oraya bina yapılsın, biz de destek verelim.

Stratejik sektör tarım

Türkiye’de çocuk tiyatrosunun kurulu günleri-7 3 perde 10 tablo: Oyun başlıyooor!