İzmirli çevreciler ayakta

asbestli-gemi
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
4 Ağustos 2022

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, bünyesinde 900 tondan fazla asbest barındırdığı iddia edilen Brezilya donanmasına ait ‘Nae Sao Paulo’ isimli geminin İzmir Aliağa Limanı’nda yapılması planlanan söküm işlemleri Türkiye gündeminde birkaç haftadır.

Mart 2022’de ‘Dünyanın Gemi Çöplüğü Aliağa’ adlı haberim tam sayfa olarak Ege Telgraf’ta yayımlanmıştı. Gemi Söküm Sanayicileri Derneği’nden Çevre Mühendisleri Odası’na, halk sağlığı uzmanlarından çevre konusunda çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerine kadar çok geniş bir çerçevede onlarca uzman isimle konuşup haberimi yaptığımda geminin akıbeti henüz belirsizdi.

Ancak tehlike giderek İzmir ve Aliağa kıyılarına kadar yaklaşıyor. Asbestli geminin Türkiye’ye gelmemesi için mücadele eden sivil toplum örgütlerinden Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Eşsözcüsü Ali Osman Karababa’nın asbestle ilgili uyarıları mutlaka dikkate alınmalı.

Solunum yoluyla alınan asbestin sağlığa olan olumsuz etkilerinin 10-50 yıl içerisinde ortaya çıkabildiği bu nedenle koruyucu sağlık önlemleri ve iş sağlığı tedbirlerinin alınmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Prof. Karababa, denetim konusunda da sıkıntılar yaşandığını ifade ediyor.

AÇIKLAMA TATMİN ETMEDİ

Asbestli geminin Aliağa’da söküm işlemlerini gerçekleştirecek firmadan da tartışmalarla ilgili açıklama geldi. Sök Denizcilik şirketi, söküm işi için devraldıkları Brezilya donanmasına ait uçak gemisi ‘NAe Sao Paulo’ya ilişkin açıklamada, ‘İddia edilen asbest oranlarının gerçeği yansıtmadığı belgelendirilmiş ve ülkemiz ile Brezilya yetkili kurumlarına gerekli belgeler, raporlar ve analizler sunulmuştur’ denildi.

Firmanın ve çevre bakanlığı yetkililerinin açıklamasına rağmen kamuoyunun kafasındaki soru işaretleri hala çözülebilmiş değil.

TMMOB, KESK, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve DİSK’in yer aldığı İzmir Emek ve

Demokrasi Güçleri’nin Aliağa’ya getirilecek asbestli gemiye karşı ortak yol haritası çizmek için düzenlediği toplantıya katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den de mücadele çağrısına destek geldi.

5 Ağustos’ta Brezilya’nın Rio de Janerio Limanı’ndan yola çıkarak 15 gün içerisinde Aliağa’ya gelmesi beklenen geminin yola çıkmadan önce Türkiye’ye yolculuğunun engellenmesi amaçlanıyor.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın (IARC), insanlar için kanserojen maddeler listesinde uzun yıllardır ‘kesin kanserojen’ olarak birinci grupta, en tehlikeli sınıfta yer verdiği asbestle ilgili mücadele yalnızca İzmirliler’in değil, gelecek kaygısı yaşayan, ülkesini seven herkesin ortak kaygısı olmalı.

Alevilik

Alevi vatandaşlara geçmiş olsun

EYT kapsamında yapılabilecek borçlanmalar