Kadının gücü adına

Metin AYDINOĞLU
14 Ocak 2020

Yıllardır maç veremiyorlar Süper Lig’de, kadın hakemlerimize. Düdük emanet edemiyorlar, bayrak veremiyorlar, 4.hakemlik bile akla gelmiyor. Vermiyorlar işte, güvenemiyorlar, aslında kendine güvenemiyor o eski popüler hakemler. Koşu mazereti çıkardılar, ‘erkekler gibi koşmanız gerek, kritere uymuyor’ dediler, talimata da yazdılar. Ne alakası var ise. Sahada yakın olmayı sağlayan, yakın takibi süzmeyi belleten zekadır, akıldır, futbol bilgisi, hakemliğe yatkınlıktır. Çok iyi kadın hakemlerimiz var, düdük ve bayrak bekleyen. Yürekse erkeklerden daha yürekliler emin olun. Koşu da tamam, şöyle ki. Geçen hafta yapılan ara seminerdeki koşu sınavlarında 4 erkek hem de vitrindeki yardımcı hakem, barajı geçemedi, koşamadı. FİFA Kokartlı kadın yardımcı hakemimiz Mürvet Yavuztürk koştu, başardı. Yani 4 erkeğin yapamadığını Mürvet, yaptı. Daha ne bekliyorsunuz. Mürvet Yavuztürk hakkını, emeğinin karşılığını bekliyor. Hadi bakalım, şimdi de görev vermeyin de göreyim.

KORKMAYIN Bİ’ŞEY OLMAZ

Açılışına 12 gün kala, muhteşem bir hal alan ve merakla beklenen Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu Spor ve Yaşam Merkezi için geri sayım heyecanla sürerken, endişe ve korku da artıyor. Soruyorlar sürekli görüşlerini bildiriyorlar, ‘başka yer bulamadılar mı, orada olmaz, çok olay çıkar, camlar çerçeveler iner’. Çoğu kişide bu tereddüt var, maalesef. Önlemler en güzel şekilde alınırsa, Göztepeli de stadına, çevresine, semtine sahip çıkarsa bir şey olmaz.

METRO, TRAMVAY, VAPUR

Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı’na çocuklar, yaşı 60’dan büyük olanlar, yürümekte zorluk çekenler, gidemeyenler için büyük fırsat. Bereket gelecek semte, maç günü, esnafın kepenk indirmesine gerek kalmayacak diye düşünüyorum, umarım, inşallah. Tam tersi açılsın ki bereket yağsın. Ulaşım çok kolay olacak bir kere. Özel araçlarla kesinlikle gelinmeyecek. İlk kural da bu. Metro var, tramvay var, vapur, illa arabayla gelmenize gerek yok arabalı vapur da var, daha ne olsun. Çevre yolu da var dört bir yana açılan, havaalanı da yakın, daha ne olsun. Araçsız gelin, olay çıkmasın olsun bitsin. İzmirlilik Göztepelilik bunu gerektirir.

EFSANE OTOBÜS ÇATIYA

Şampiyonlukların, kupaların sembolü haline geldi. Forum Bornova’da hizmet verdi yıllarca satış mağazası olarak, nostaljik, efsane Göztepe otobüsü, şimdi de yeni stadın ya çatısına konacak ya da en merkezi yere. 97’li yıllar, yer İngiltere Yorkshire, çift katlı İngiliz otobüsü, asıl rengi koyu yeşil. Southampton limanından gemiye verildi. Tarih 15 Temmuz 1997, 4300 sterline alındı, gemiyle taşınması için de 1000 sterlin ödendi. Baştan sona yenilendi. Tek terslik direksiyon sağdaydı. 1999’da Rizespor’u Antalya’da Hasan Çelik’in golüyle yenen Göztepe işte bu otobüsle şampiyonluğu kutladı, onbinlerce taraftar ile sahilde, zafer turları atıldı. Otobüs ömrünü tamamladı, umarız Göztepe yeni statta Avrupa yollarına çıkar.

UNUTULMAZ GÜN YAŞANACAK

İzmir Atatürk Stadı, 13 Şubat 1983 Pazar. İzmirspor – Fenerbahçe Donanma Kupası maçı, kupayı kaldırdı, Şimşekler. Başkan Ertap Mülayim, Genel kaptan Yusuf Hıçkıran, Teknik Direktör Mustafa Özkula, Antrenör Aydın Hepanıl, Masör Nuri Hepyerler, Malzemeci Yahya Yelen. Kadroda şöyle; Kaleci; Rıza Yurtseven. Sağbek İsmail Demiriz, solbek Behiç Basatuğrul, Stoper Adnan Fidan, Libero – Takım Kaptanı Erdem Özkayımoğlu. Orta saha Levent Eriş, Muharrem Dirik, İsmail Hamarat, Santrafor Kadri Özateşler, sağ açık Hasan Elidemir, sol açık Sancar Kirazlı. Yedekler kaleci Akın Sarsılmaz, Semih Vardarer ve Ersin Komaç. Kaybettiklerimiz var maalesef yaşayan efsanelerimiz bu akşam İzmirspor kulübünde bir araya geliyor. Divan Kurulu’nun çabalarıyla, teşekkürler emeği geçenlere, o günü yaşatanlara, tekrar yaşatanlara.

Nasıl kilo verebiliriz?

bu-anketler-nereden-cikti

Bu anketler nereden çıktı?