‘Kaldır’ da yerine?

850-gramlik-birsen-asel-bebek-100-gunde-yasama-tutundu
Haldun ÇIRAY
24 Eylül 2022

‘Özel hayatta yeri mi var sanki kaldırılsın kardeşim!’ diye başlandı. Uzun yıllar eğitimi mahvedenlerin, yazar çizerlerin, çok okumuş bilmişlerin siyasetin müşterek aklı idi. 1924 anayasasından başlanıldı. Sonra halk evleri yok edildi. Sonra parti delegeleri temsilcileri yok oldu. Ülkeyi düzelten ihtilaller adalet getirmek için durmadı, anayasaları kaldırdı, kelimeler kaldırıldı. Türkçe olduğu söylenen uydurma kelimeler getirildi. Okul kitaplarının müfredatları okulların yılları ile oynandı. Tarım değişti tohumlar değişti kooperatifçilik denildi birlikler ile çiftçilik sömürüldü. Kara delik bahanesi ile desteklemeler kaldırıldı. Ne ekilen, ne dikilen, ne vergilendirme, ne kurumlar, ne sağlık hiç bir şey insan gibi denetlenmedi. Bir şeyleri kaldırdıkça yerine konulan olmadı. Yok ettik var edemedik.

Her iktidar her ihtilal önem arz eden yerlere görgüsüz, bilgisiz yani liyakatsiz insanları getirdi devletin ülkenin adalet dengesi şirazesinden oynadı. Eğitimin tamamı sil baştan yapılamadı. Kurumların çoğunluğu sil baştan olması gerekiyor yapılamıyor. En hazin olan TBMM’den tıs yok. Neyse saymakla bitmez ama biz bu günlere bakalım. Siyasette bir 6’lı masa oluştu. İktidarı, yorumcusu, yazarı, çizeri, bileni, bilmeyeni şunu yapmalı bunu demeye durdu. Hayret 6’lı masanın kendi siyasetini kendinden olmayanlar yönetmeye çalışıyor dediği dinlenmediğinde siz ne bilirsiniz demeye gelen laflar ediyorlar. Eskiden insanlar saçmalık edenlere “Cart kaba kağıt” derdi.

Toplumda suskunluğunu saçmalığa terk etti. İlim yok, bilim yok, sabır yok, ahlak hiç bir alanda yok, kelimeyi şehadet getiremeyen Müslüman çok. Rusya’yı hala kominist zannedenlere kadar herkes var olmuş. Dini ve milli bayramların birbiri ile kavga eder olması ise ülkeyi komik yapar olmuş. Beğen beğenme (Sayın Ekmelettin Bey’i) cumhurbaşkanı adayını seçim otobüsüne çıkaramayan korkak ürkek siyasetçiler dolmuş. Aynı durum 2023 seçimlerinde olursa çok siyasetçi siyaset tarihinin derinliklerin de kalabilir.

Bir de şu AB ve diğer kara kıtalarındaki güçlü ülkelerin gıda sıkıntısı haberler de ironik olmaktan ileri gitmiyor. Daha vahimi televizyonun biri kaç ilçede CHP’li tecavüzcü olduğunu aklı sıra teşhir ediyor ve yakışıksız bir şekilde harita üzerinden anlatıyor.

İşte iki kelime ile insanların eleştirilebileceği örnek. Yazık sevgili haberciler zorlama haber taraf olduklarınıza zarar vermekte. Ayrıca kendi tarafındakilerin suçlarını ortadan kaldırmaz. Karşı taraf harita üzerinde başka tecavüzleri sayarsa haklı olmazmı çok vahim olur. Aklınızı başınıza almalısınız artık. Yalan yanlış bilgiler, bencillikler, kibir, kısa zamanda zengin olma tutkusu son bulmalı. Özellikle uzun vadeli vaatlere kimse inanmıyor, halkın devlete, hükümete, meclislerin her çeşidine, siyasete, siyasetçiye güveni yok. Adaylıkların parayı basanlara verileceği kanaati iddiaları olduğunu var, biliyor olmalısınız. Kısaca güveni az da olsa sağlayan sağlama yolunda olan 2023 seçimlerinin şanslısı o olacaktır. Bilmem bu düşünceye katılıp katılmamak size kalmış,

vekiller-goreve

Vekiller göreve

milliler

Futbolumuzda Rönesans yok