Kalıcı kilo vermenin ipuçları

Deniz ZÜNBÜLCAN
2 Ocak 2023

Pazartesi günleri diyet yapanlar için özeldir. Hele bir de yeni yılın ilk pazartesi günüyse çok daha özeldir ve yeni hedeflerin başlangıç günüdür. Diyetin bu şekilde sınırlı bir zamana bağlı olması her ne kadar istediğimiz bir şey olmasa da motivasyon kaynağı olarak tercih edilebilir ancak devamında diyetin doğru şekilde benimsenmesi ve kalıcı bir şekilde devam ettirilmesi bu kısır döngüden kurtulmak için çok önemlidir.

Diyet yaşam şekli haline gelmeli ve sürekli tekrar eden bir süreç olmamalıdır. Kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi başarmak oldukça önemlidir. Kaçamakların dengesini kurabilmek ve telafilerini yapabilmek en büyük öğrenilmesi gereken noktadır. Aksi takdirde bu durum her sene ne yazık ki tekrar edecektir.

YAŞAM ŞEKLİ OLMALI

Kısıtlı diyetlerden kaçının: Beslenme programınızda her besine yer vermelisiniz. Tek tip beslenme modeli hem kalıcı hem de sağlıklı değildir. Kilo verdirir, metabolizma hızlandırır düşüncesi ile bir besinden mucize beklemek yerine yeterli ve dengeli beslenip mucize olarak gördüğünüz besinleri destekçileriniz yapmalısınız.

Yediklerinizi not alın: Bazen yediklerinizin farkında olmayabilirsiniz. Kaçamak yapsanız bile yapmadığınızı zannedebilirsiniz ve bu durumda tartıda değişmeyen sayıları görünce ya da aynada kilo almış bedeninizi görünce de moral bozuklukları yaşayabilirsiniz. Ancak not almaya başlarsanız bu durumun sebepsiz olmadığını fark edersiniz.

Ya hep ya hiç demekten vazgeçin: Yediklerimiz arasında bir denge kurmamız gerekiyor. Kaçamak yapınca nasılsa kaçırdım artık diyip bozmaya devam ederseniz dengeyi kurmanız zorlaşabilir ya da çok sıkı diyetteyim deyip kendinize hiç esneme payı bırakmazsanız bu durumda ilk başlarda değil ancak sonrasında sizi zorlayabilir. Bu nedenle mutlaka denge kurmayı öğrenin ve ya hep ya hiç demekten vazgeçin.

Çevreyi değil kendinizi dinleyin: Çevrenizdeki insanlar iyilik için konuşsa da bazen kilo ile ilgili can sıkıcı şekilde konuşabiliyorlar. Bu nedenle her zaman kendinizi dinleyin ne yapmak istediğinize karar verin. Kilonuzun fazla geldiğini düşünüyorsanız ya da kilo verdiğinizde istediğiniz kiloda iyi hissettiğinizi düşünüyorsanız çevreden gelebilecek aa hastalandın mı, yeter artık kilo verme, aman canım ne olacak bundan ye gitsin gibi cümlelere çok takılmayın. Gerçekten doğru kiloda olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız ya da sağlık durumunuzu kontrol ettirmek istiyorsanız bir beslenme ve diyet uzmanından destek alıp vücut ölçümlerinize baktırabilirsiniz. Bu sayede çevreyi dinlemediğiniz için motivasyonunuzu korumanız kolaylaşacaktır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Zünbülcan

2022 yılında 75 milyar TL’yi yine çöpe attık!

Antakya’da ipekçilik ve turizm