Kalkan ne kadar koruyacak

kalkan-ne-kadar-koruyacak
Hakan SERBEST
20 Mart 2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ adı verilen ekonomik tedbirler paketini açıkladı. Uzuuuun ve çok sayıda ilgilinin katıldığı bir toplantı sonrası. Önce vatandaşlara yapılması gerekenleri anlattı. ‘Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, tehdit ortadan kalkana kadar evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir’ uyarısı yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın tehlikenin sinyallerinin alındığı süreçten günümüze kadar yaptıklarını özetleyen Erdoğan, sağlık kuruluşlarının üzerine binen yükü hafifletmenin önemine dikkati çekti.

PAKETİN GETİRDİKLERİ

Konaklama vergisi kasım ayı sonuna kadar uygulanmayacak. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri 6 ay süreyle ertelendi. İç havayolu taşımacılığı desteklenecek. Bazı sektörlerdeki SGK primleri 6 ay ertelendi. Firmaların kredi, anapara borçları 3 ay ötelenecek. İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek. Esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredileri 3 ay süreyle faizsiz ertelenecek. Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar TL’den 50 milyar TL’ye çıkartılacak. Sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınacak. 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartıldı.

YEREL BASIN

Evet, mali önlemlerin özeti bu. Peki bizi ilgilendiren kısmı yani yerel basını ilgilendiren kısmına gelirsek; Eee ne demişler, ‘Her koyun kendi bacağından asılır.’Bizde asılmadan önce neler yapılmalı onları sıralayalım isterseniz.

–10 sektörle sınırlandırılan muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin 6 ay ertelenmesi basın sektörünü de kapsamalı.

–Diğer sektörlere göre daha az geliri bulunan basın kuruluşlarına kamu spotu şeklinde ilanlar verilerek, mali açıdan desteklenme sağlanmalı.

–Her gazetenin WEB sitesi de kapsama dahil edilerek kamu spotu uyarıları bu mecrada da yayınlanmalı.

–Ekonominin güçlü oyuncularına yerel basın kuruluşları adres gösterilmeli.

Bu önlemleri artırmak mümkün. Burada benim üzerinde durduğum, halkın haber alma hürriyetinin mihenk taşı yerel basınının ayakta kalması için yapılması gerekenler. Unutulmasın ki Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir’

guclu-turkiyenin-korona-ile-imtihani

Güçlü Türkiye’nin Korona ile imtihanı

isik-ogutcu

“Mektuplar araştırmacılara yol gösterecek”