Kalp dostu beslenme planı

Deniz ZÜNBÜLCAN
17 Ocak 2022

Yapılan çalışmalara göre koroner kalp hastalığı ölüme neden olan hastalıkların başında geliyor. Sevindirici tarafı ise şu ki, klinik araştırmaların sonuçları da diyette olumlu yönde yapılan değişikler ile serum kolesterolünün ve LDL kolesterolün düşüşünün sağlandığı takdirde koroner kalp hastalıkları riskinin azaldığını gösteriyor.

Kolesteroldeki yüzde 1’lik düşüş hastalık riskini yüzde 2 azaltmaktadır. Bu nedenle kalp damar hastalıklarında çözüme ulaşmak istiyorsanız beslenme planınızı kalp dostu olacak şekilde planlamanızda fayda var.

Salatalara zeytinyağı ekleyin

Genelde ne yazık ki yağlardan korkulsa da zeytinyağının besleyici değeri çok yüksektir. A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum minerallerini ve omega-9 doymamış yağ asidini içerir. Kötü kolesterolü düşüren zeytinyağı, antienflamatuar etkisi sayesinde kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir. Özellikle doğal ve soğuk sıkım zeytinyağının seçilmesi oldukça önemlidir.

Keten tohumu öğütülmüş olmalı

Potasyum, posa, E vitamini ve omega-3 yağ asidini içeren keten tohumunun kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Herhangi bir hastalığınız yoksa her gün 1 yemek kaşığı taze öğütülmüş keten tohumunu yoğurdunuza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Antioksidan deposu yaban mersini

Antosiyaninler gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Antosiyaninler oksidatif strese ve inflamasyona iyi gelerek kalp hastalıklarını önlemede etkilidir. Yapılan çalışmalar yaban mersini ve diğer kırmızı meyvelerin tüketiminin artırılmasının kalp hastalığı riskini azaltacağını göstermektedir.

Damar tıkanıklığına karşı nar

Damar tıkanıklığına karşı birebir bir besindir. Ulusal Bilimler Akademisi bildiriler kitabında yayımlanan araştırmaya göre narın yüksek antioksidan kapasitesi nitrik oksit üretimini arttırmaktadır. Bu durum da kan akışının ve arterlerin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Plak oluşumuna karşı brokoli

Brokoli atardamarlarda plak oluşumunun önlenmesinde etkili bir sebzedir. Antioksidan olan C ve E vitaminlerinin iyi kaynağıdır. Bu sayede bağışıklık sistemini de güçlendirir. Ana öğünlerinizde salata olarak haşlanmış zeytinyağlı bol limonlu brokoliye yer vermeyi ihmal etmeyin.

Detoks sebzesi pancar

Betalain maddesini içermektedir. Bu sayede kalp damar hastalıkları dahil birçok hastalığın önlenebilmesinde etkilidir. Kanın temizlenmesine yardımcı olabilecek iyi bir detoks sebzesidir. C vitaminin de iyi kaynağıdır. Sebze kavurması veya salatası yapılabileceği gibi smoothie yapılarak da içilebilir.

Kalp dostu smoothie

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 küçük pancar

1/2 limon suyu

1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu

Su

Yapılışı: Pancarı haşlayın. Diğer malzemeleri de ilave ederek blenderdan geçirin. Afiyet olsun.

mehmet-feyzi-basdas

Piyasa fiyatını belirleyen stokçular var!

Ayağa kalkalım ve Muhittin Başkanımızı coşkuyla alkışlayalım!