Karaburun sahası Yarımada Oyunları

Metin AYDINOĞLU
16 Temmuz 2020

Gayet iyi hatırlıyorum, İzmir merkez dahil, semt, belde ve ilçelerde sahaların çoğunluğu topraktı. Kışın çamur, yazın tozdan geçilmezdi. Çim saha bulan, oynayan çok şanslı sayılırdı. Karaburun sahası bunlardan biriydi, evet evet çimdi ve de bakımı çok iyi yapılırdı. Maçımız olduğunda heyecanlanırdık, profesyonel takımlarını bile öyle sahası yoktu. Gel gör ki 10 yıldır Karaburun sahasında çimden eser yok. Son yıllarda da kaderine tek edildi, takımı komşu ilçelere gidiyor oynamak için. Anlayamadığım da şu, toprağından bereket fışkıran, bağlarından, dağlarından bal akan, beni bacaklarımı toprağa soksanız, dal veririm, yaprak açarım o derece verimli ve güzel yerlerde, sahalar suni çim, yapay, sert, kopuyor, kanserojen etkisi de var, çok ilginç, garip. Yazık çok yazık sokakta top oynanmadığı için de futbolumuzun durumu malum, yabancılara mahkum.

BU YILI SAYMA, 12 YILDIR NİYE YOK?

Korona günlerinde nedense aklıma geldi birden, unutmuşum. En son 2007’de oynandı, 13 yıl olmuş. İzmir sahil ilçeleri ile beldeleri katılırdı Yarımada Oyunları’na. Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar, Selçuk, Alaçatı, Gümüldür, Ürkmez, Mordoğan, Özdere, Güzelbahçe olmak üzere 15 yarımada ilçe ve belde katılırdı. Çok sıcak havalara bırakılmaz 23-27 mayıs tarihlerinde yapılır, 4 gün sürerdi, tam bir şenlik havasında geçerdi. Çok sayıda spor dalında yarışmalar yapılır, maçlar oynanırdı, hatta güzellik yarışması bile yapılırdı. Gençler, çocuklar harika günler geçirir, paylaşımı, sporun güzelliğini görür, yaşalmışlarımız ise hava alır, mutlu olur, maddi ve manevi kazanım olurdu. Yok artık şimdi, ama özledik. Niye yok, neden, niçin, ne hakla, nasıl? Korona var şimdi olmaz zaten, diyeceksiniz tamam da 12 yıldır yok ki. Bu saatten sonra da biraz zor gibi, özlüyor insan.

KATILIM, AKTARMA BEDELİ İSTEMEYİN

Gidişat onu gösteriyor, salgın azalmazsa seneye de oynanmayacak gibi, öyle tahmin ediyorum. O kadar çok duyarsız, önlem almayan, uyarılara kulak asmayan insan var ki, umudumuzu yitiyoruz bazen. Oynanacak gibi işlem yapmak zorunda yetkililer haliyle, o da malumumuz. En iyisi mi amatör kulüplerden aktarma ücreti ile katılım bedeli almayın, en güzel destek de bu olur. Zaten iptal edilen sezon için ödediler, ligler yarıda kaldı, tamamlanamadı. Ödedikleri de bir işe yaramadı. Geri ödenir mi ki. Şimdi de oynanmama ihtimali olan lig için ödeme mi yapacaklar yani, ciddi olalım lütfen, zira koronanın şakası yok.

TAŞIN ALTINA ELİNİZİ SOKUN

Sosyal medyada kamuoyu yoklaması da yapar gibi bir görüş atıyorum, garip yorumların ardı arkası kesilmiyor. Maşallah herkes ulema, klavye kahramanı. ‘Trabzonspor şampiyon olacak’ diye yazınca bana yorumlarıyla sallayanlara bir çift lafım var. Biraz da elinizi taşın altına sokun da, klavye kahramanlığınız işe yarasın. Amatör sporcular aktarma ve katılım bedeli parası ödemesin mesela, birlikten güç doğar, haydi yine kükreyin, haydi kahramanlığınız bir işe yarasın bilader.

SÜPER LİG ÖNEMLİ, GERİSİ TEFERRUAT

‘Korona öncesi günlerde hak edilen zaten çok düşük olan hakem maç ücretleri bir an önce yatırılmalı. O kadar öğrenci gencin alın teri var, bekliyorlar’ diye yazacağım. Bize sorsaydın üzüldük diyenler çıkacak sanki ödettireceklermiş gibi. Sonra aylarca da ödenmeyecek, daha sonra ise hiç bir çaba sarf etmeyenlere plaket verecekler ayakta alkışlayıp, alkışlatacaklar. Tecrübe ile sabit, zaman her şeyi ilacı. En iyisi mi bu uyarı mı okumamış sayın, bakın keyfinize. Süper Lig’de hakem, gözlemci ücretleri nasıl olsa takır takır ödeniyor, gerisi mi aman canım boşveer, kalanlar bizimdir.

ARABA NEREDE PARA NEREDE

TFFHGD’de dernek kesintisi ödemeyene vize yapılmıyor, yıllardır böyle tamam da…
1 – Süper Lig’de hakem ve gözlemciler ödüyor mu, ödedi mi onlardan alın, nasıl olsa peşin alıyorlar zerre aksama yok. Zamanında ödeme olmazsa, dünyaya rezil oluruz.
2 – Amatör kümedeki hakemlerin, gözlemcilerin hak edilmiş emeklerinin karşılığı, 4 yıldır yapılmayan ücret artışı nedeniyle zaten çok komik kaldı. Alamadıkları parayla nasıl ödeyecekler kesintiyi de oynanması zor görünen lig için vize yaptıracaklar. Para nerde, araba nerde, araba nerde para nerde, yani.

YEŞİLOVA’DA GÜLEN YÜZLER

Bir spor sayfası, gazete küpürü. İzmir Atatürk Stadı, 90’lı yıllar, bir zamanların harika takımı Yeşilova’nın antrenmanı. Fuar zamanı herhalde sanatçı Bahar Erdeniz, idmana gelmiş, getirilmiş, magazinsel spor, sevimli spor haberi yapılmış, gülen yüzler. Yeşilova’nın her şeyi Mustafa Küçükoğullarından (Tatlı Mustafa) hocama rahmet diliyorum, unutmadık, unutmayacağız, ne O’nu ne de o Yeşilova’yı.

zabita-teroru

TARKEM ve Kemeraltı

16-degil-15-temmuzda

16 değil 15 Temmuz’da