Karaburun’a gemi seferleri başlıyor!

Vahap DABAKAN
27 Aralık 2021

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ile bir araya gediğimde Karaburun’daki yaptıklarını anlatmaya başladı. Karaburun Körfezi’ne karşı mavi tertemiz berrak denizi seyrederek bir yandan tavşankanı demli çayımızı yudumlarken diğer yandan da sohbetimizi ilerlettik. Hani derler ya vakit nakittir. Başkan Erdoğan da ben de vakti iyi değerlendirmeye çalıyorduk…
Başkan Erdoğan, “Karaburun’a yaptıklarımı anlatmaya kalkarsam günümüz yetmez. Yaptıklarımı zaten Karaburunlu hemşerilerim gözleriyle görüyorlar. Hemşerilerimin ihtiyaçları neyse, o hizmetleri önceliklerine göre yapıyorum. Daha çok işimiz var. İlçemizi Agro Turizmin merkezi yapacağız. Karaburun’un 119 yıllık tarihinde hemşerilerimin teveccühleriyle ilk kadın belediye başkanı oldum. Şükür, Karaburun da kamplaşma ve ayrıcalık yok hizmet var” diye anlattı.
İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan yaptığı girişim ile İzmir Medya Platformu üyesi gazeteci ve yazarlar ile bir araya gelen Erdoğan, tarım ve turizm kavramlarını birbirinden ayırmadıklarını belirterek, “Geçmişte iki kavramı yan yana düşünmek mümkün görünmüyordu. Ancak gelinen süreçte bu iki kavram çağımızın getirdiği kentleşme ve sanayileşme olgusu ile birlikte önem kazandı. Özellikle de pandemi döneminden sonra tüm ezberlerimizin bozulduğunu görüyoruz” dedi.
Yaz aylarında Mordoğan ve Foça’ya uğrayan İZDENİZ gemilerinin, uygun iskele olmadığı için Karaburun’a uğrayamadığını dile getiren Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Liman Başkanlığı’nın katkıları ile çalışmalara başladıklarını vurguladı. Erdoğan, “Önceki yıllarda TURYOL gemilerinin yanaştığı iskelemize. Biz burada yaptığımız her işte bakanlığın onayını alıyoruz. Yüzer iskele yapılarak Şubat ayında dip taramaları bitiyor. Mayıs ayı itibariyle inşallah Karşıyaka’dan ve Konak’tan vapura binen vatandaşlar, Karaburun’a ulaşacak…


***
Karaburun Belediye Başkanı Erdoğan; yarımadanın yüzde 70’ine ulaşan RES’lerin bu seviyeye gelmesinin ardından, 31 Mart 2019 seçimlerinden 15 gün önce (ÖÇKB) ilan edilmesinin anlamlı olduğuna vurgu yaptı. Belediye olarak bu konuda kurumsal görüşlerini pek çok kez basına ve kamuoyuna açıkladıklarını kaydeden Erdoğan, “Biz yenilenebilir enerjiye kesinlikle karşı değiliz. Yenilenebilir enerjiye karşı olmak, döviz ödeyerek satın aldığımız kömürden ve doğal gazdan elektrik üretilmesini savunmaktır. Biz bu santrallerin olmaması gereken yerlere kurulmasına karşıyız. Yasal olarak yerleşim birimlerine en az bin 500 metre mesafede kurulması gereken RES’leri gelip köyün meydanına dikerseniz elbette tepki gösteririz. Mesele budur” dedi.
***
Başkan Erdoğan, Karaburun’da günlük 30 ton zeytin işleme kapasiteli Zeytinyağı Fabrikası hizmete aldıklarını, mevcut Keçi Peyniri Mandırası’nın üretim kapasitesini artırdıklarını söyledi. Pandemi nedeniyle geçen yıl yapılamayan ‘Nergis Festivali’ iki güne yayılacak şekilde 22-23 Ocak 2022 tarihinde yapacaklarını ekledi: “Göreve geldiğimizden itibaren gençlere ve özellikle kadınlara pozitif ayrımcılık yaptık. Kadınların ekonomik özgürlüklerinin başka özgürlükleri beraberinde getirdiğine inancımız gereği bizim işletmelerimizin çoğunda birçok kadınımızı ve genç kızımızı çalıştırıyoruz…”
***
Başkan Erdoğan, “Basın’ın tarafsız olması bizlerin de üzerinde bir denetim mekanizması yaratıyor. Masa başında veya duyumlarla değil, direk bizi arayıp doğruyu öğrenerek haber yapmaları gerekir…”

mansur-yavas-world-mayorda-finale-kaldi

İzmirliler’in Cumhurbaşkanı adayı Mansur Yavaş

icisleri-bakanligi-yilbasi-partilerinin-yapilmamasi-tercih-degil-zorunluluktur

Yılbaşı gecesinde sofraya dikkat!