Karantina aşamaları

Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
4 Mayıs 2021

Kapanmalara doyamayanlara hoş geldiniz. Köyün delisi bu hafta yeni kısıtlamaların üzerimizdeki etkilerini aşama aşama yaşadı ve size anlatmaya geldi. Birinci aşamadan incelemeye başlayalım..
Aşama bir; şok olmak, donup kalmak, anlam verememek.
Böyle ani bir aşama. Haberin yayınlandığı an görüşmedeydim, çıktığımda herkes birbirini aramaya çalışıyordu. Haydi ya! Gene mi! Şoku, donup kalarak ekrandaki konuşmacıyı izleme, o kadar gün ne yapacağızın anlamını aramak..
Aşama iki; tedirginlik.
Pandeminin ilk başlarını hatırlıyor musunuz? İki üç hafta için girdiğimiz evlerden zar zor çıkabilmiştik. Hatta bazılarınız çıkamadı bile! Hala daha çıkmayan tanıdıklarım var. Acaba oraya doğru döner miyiz tedirginliği bu aşama. Hafiften korku, marketlerde insanların birbirlerinin aldıklarına bakması, anlam yüklenmeye devam etmesi..
Aşama üç; market savaşları.
Marketler bir daha asla açılmayacakmış gibi savaşma aşaması. Birbirimizin üstüne çıkma, 20 metre kuyrukları görünce geri sekme, neyse diğer market boşmuş diyerek oraya koşma, ihtiyaç olur denilerek yığın yapılması..
Aşama dört; psikolojisi bozulmuş yollar.
Herkesin bir yerden bir yere gitmeye çalışması. Yollarımız bu yüke hazır değil. Küfürler, kavgalar ve daha niceleri..
Aşama beş; yardım çığlıkları.
Bu aşama Bodrum’a kaçmaya çalışanlara özel olarak sitem eden babama ait. Burada da salgın var, ölürsünüz diyor, gelenleri u dönüşüyle geri döndürmek istediğine eminim..
Aşama altı; yeni kararlar.
Bu kapanmada sağlıklı besleneceğiz ve son zamanlarda aldığımız bütün kiloları vereceğiz aşaması. Yeni yeni kararlar alınması. Adeta aralık ayıymış ve yepyeni bir yıla giriyormuş gibi hissedilmesi. Şu kadar kitabı okurum, yapamadığım temizliğimi yaparım, mental sağlığı da çaktık mı yerine her şey tamam!
Aşama yedi; ne demek çalışıyorum ama ben yatacaktım üzüntüsü.
Kendisine özel izin çıkarılan ve çalışmaya devam edecek arkadaşımın üzüntüsü. Kapanacağı için çok mutluydu, artık değil..
Aşama sekiz; batıyor muyuz sorusu.
Bu da çalışamayanların, çöküntüde olanlarımızın kaygısı. Hani ekonomi, hani destek, hani köstek!
ALKOL ŞOKU
Aşama dokuz; alkol şoku.
Alkol şoklama aşaması. Alkol yasaklama durumuyla, insanlarda büyük şok dalgası yaratarak korona virüs mikrobunun korkup kaçacağı yönündeki deney çalışması.
En azından ben böyle olduğunu düşünüyorum.
Aşama on; alkol stoklama.
Neyi kısarsak, yapmayın dersek, daha da cazip hale gelirmiş. Ele kola sığmayan bunca biranın, rakının başka açıklaması olamaz! Ya da şöyle olabilir, insanların canı içmek isterse içer, istemezse içmez, herkesin tuttuğu bira kendinedir..
Aşama on bir; kabullenme.
İyi dilekler aşaması. Bitince neler yapılacağının konuşulması, yarının da dün gibi görüneceğinin farkına varılması, alınan yollar, biten çileler. Hazırlanan ekipmanlar, planların kafada oturması.
Kabulleniş..
Herkese iyi kapanışlar, sağlıklı karantinalar, etkisi geçen aşamalar dilerim.
Sağlıkla kalın..

Bayram ikramiyesi 100 lira zamlandı

Oyun