Karantina kiloları nasıl gider?

Deniz ZÜNBÜLCAN
8 Haziran 2020

Uzun bir süre olabildiğince evde kaldık ve olabildiğince toplu bulunabilecek yerlerden uzak durduk. Ne yazık ki değişen hayat tarzı ve psikolojik etkileri ile beraber çoğu kişi bu süreçte kilo aldı.

Normalleşmeye adım adım ilerlediğimiz bugünlerde tedbirleri elden bırakmadan eski hayatınıza, hayal ettiğiniz bedene ve tatile ulaşmak istiyorsanız karantina kilolarını hatta fazlasını göndermenin tam zamanı…

STOKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Çoğu kişi bu sürece başlarken evine pirinç, makarna, beyaz un depolamaya başladı ve bu durum kişileri süreç boyunca yüksek miktarda hamur işi tüketmeye yöneltti. Eğer evinizdeki stokları bitirdiyseniz mümkünse bir daha karbonhidrat depolarını stoklamayın. Stokladığınız yiyecekleri değiştirin. Kurubaklagiller tahıllara göre kilo kontrolünüzü sağlamanızda size yardım edecek çok daha iyi alternatiflerdir.

MEYVE TÜKETİN

Bu süreçte kişiler genelde tatlı ihtiyaçlarının arttığından yakınmaktadır. Doğru kaynaklardan şeker ihtiyacınızı karşılarsanız tatlı isteklerinizi de kontrol altına almanız kolaylaşacaktır. Tatlı atakları yaşıyorsanız gün içinde mutlaka 3 porsiyon meyve tüketmeye özen gösterin. Özellikle kuru meyveler tatlı ihtiyacınızı kontrol edebilmenizde harika bir alternatiftir.

MARKETE TOK GİDİN

Yapılan çalışmalar markete aç giden kişilerin tok gidenlere göre daha çok sağlıksız ve bol kalorili yiyeceklere yöneldiğini söylüyor. Stresin yoğun olduğu bugünlerde özellikle duygusal açlık yaşayan kişilerdenseniz mutlaka markete gitmeden tok olmaya dikkat etmelisiniz. Unutmayın market sepetinize giren her ürün mutfağınıza giriyor.

Hiçbir şeyi mucize olmadığı gibi bitki çayları da zayıflamada mucize değildir ancak metabolizmanızı hızlandırmada ve zayıflamanızda planınıza destekçidir. Gün içerisinde içeceğiniz yeşil çay, beyaz çay, zencefil çayı metabolizmanızı hızlandıracak ve kilo vermenize katkı sağlayacaktır.

BAHARATTANA FAYDALANIN

Baharatlar da bitki çayları gibi diyetinizin destekçisidir. Beslenmenize ekleyeceğiniz zencefil, zerdeçal, karabiber, kırmızıbiber, kimyon, nane gibi baharatlar sindirim sisteminize olumlu etki edecek metabolizmanızı canlandıracak ve kilo vermenize destek olacaktır.

 

Metabolizma hızlandıran smoothie

Malzemeler

Yarım demet maydanoz

1-2 tane salatalık

1 fındık büyüklüğünde zencefil

1 limon suyu

1 bardak kefir

Yapılışı: Tüm malzemeleri blenderize edin. Afiyet olsun.

**Tüm öneriler hiçbir sağlık problemi olmayan, emzirme ve gebelik döneminde olmayan kişiler içindir.

bill-gates

Gates, korona için süre verdi!

ataturkun-yikildigi-an

Atatürk’ün yıkıldığı an!