Kargo şikayetleri

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
17 Ekim 2019

Türkiye’de kargo sektörü e-ticaret sektörünün büyümesiyle birlikte el ele vererek günden güne büyüyor. Birçok kişinin cep telefonundan, bilgisayarından internet üzerinden alışveriş yapmayı gündelik bir rutine dönüşmesiyle birlikte iğneden ipliğe birçok ürün kargo şirketleri aracılığıyla evimize gelir oldu.

Evlilik hazırlığı yapan kişiler dayanıklı ev aletlerinden yorgana, ayakkabıdan mobilyaya her türlü ihtiyacını internet siteleri üzerinden giderirken, e-ticaret siteleri daha çok müşteri kazanabilmek için farklı isimlerle kampanyalar organize ediyor.

Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği’nin (KARİD) paylaştığı bilgilere göre günümüzde kargo sektöründe 100 bin kişi istihdam ediliyor. Günlük mesafe erişimi 5 milyon km’yi buluyor ve kuryeler bir günde 7.5 milyon adresi ziyaret ediyor. Son yıllarda e-ticaretin yaygınlaşması sektörü etkileyen önemli faktörlerden biri oldu.

Sanal mağazalara yapılan yatırımların daha da artacağı geleneksel satış kanallarının küçüleceği tahmin edilirken sanal mağazalara yapılan yatırımın benzerinin kargo firmaları tarafından yapılmaması kargo şirketlerine olan güveni ve memnuniyeti azaltıyor.

Kargo şirketlerinde nitelikli işgücünün olmaması, personel sirkülasyonunun fazla olması nedeniyle kargo teslimatında süreler artıyor, kargoların sağlam ve eksiksiz tesliminde sorunlar yaşanıyor, öngörülen teslim süresi bir türlü tutturulamıyor. Kargo firmalarında özellikle kurye, sürücü ve kargo operatörü pozisyonlarında personel ihtiyacı bulunuyor.

MEMNUNİYET YOK

Sık sık online alışveriş yapan biri olarak Türkiye’de hizmet veren birçok kargo firmasıyla çalışma şansım oluyor. Farklı kargo firmalarının teslimat sistemini deneyimleyip, personelleriyle muhatap olunca her biri hakkında birkaç cümle etmek farz oldu. Zira sosyal medyada son günlerde kargo firmalarıyla ilgili o kadar kötü yorumlar var ki bazılarına ben de katılmıyor değilim.

Kargo şirketlerinden şikayetçi olma sebepleri arasında ilk sırada kargonun dağıtıma çıkarılmış gibi gösterilip hiç eve gelmeden şubeye bırakılması. ‘Geldik, evde yoktunuz, kargonuzu şubeden alabilirsiniz’ mesajıyla insanı çılgına çeviren bir uygulama yapıyorlar. Son iki günde internet üzerinden takip etmeme ve dağıtım adresinde olmama rağmen kargo bir türlü bana ulaşmadı. Bir de haber kağıdı bıraktık, adres kapalı, kargonuz şubede’ mesajını görünce iyice çılgına döndüm.

Bu durumu daha önce de bir kez yaşamıştım. Genellikle kargo teslimi konusunda müşterilerine taahhüt veren kargo şirketleri yoğunluktan dolayı kargoyu dağıtıma çıkaramayınca sistem üzerinden dağıtıma çıkarılmış gibi yapıp o günün sonunda ‘Evinize geldik, bulamadık’ notu düşüyor. Bir nevi sistem üzerindeki bu oynamayla hem müşterileri hem de hesap vermeleri gereken kendi yöneticilerini kandırıyorlar. Olan ise kargosunu bekleyen müşteriye oluyor.

Türkiye’de kargo sisteminin bir an önce yeniden ele alınması şart. Sanal marketlerin iş hacminin artması kargo şirketlerinin işinin de artması demek. Türkiye’nin en büyük sanal marketlerinden biri kargo şirketlerinin bu tarz oyunları ile mücadele edemeyip kendi dağıtım ağını kurmak zorunda kalmıştı. Gelecekte işler nasıl olur bilinmez ama kargo şirketlerinden yüzde 100 memnun olan bir kişi yok etrafımda.

Glutensiz beslenme zayıflatır mı?

Çöp demek “para” demek!