Karne kaygısı!

Yasemin EKREN
25 Ocak 2022

Öğrenciliğin en önemli anlarından olan karne ve sınav günleri, çocukların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etki yapabiliyor.

Burada önemli olan ailenin tutumu ve olaya yaklaşımıdır. Karne çocuk için bir kabusa dönüştürülmemelidir. Unutmayalım ki bu sadece notları gösteren bir kağıt parçasından ibaret. Asla çocuğunuzu o kağıda göre değerlendirmeyin ve sevilmediği hissine kapılmasına izin vermeyin.

Hepimizin hayatta iyi günleri olduğu gibi kendimizi kötü ve yetersiz hissettiğimiz günlerde olabilir. Aynı durum çocuklarımız içinde geçerlidir. Bazen kendilerini başarısız hissetmeleri normaldir. Asıl önemli olan bu çıkmaza düştüklerinde ailelerin tutumudur.

Karneye bakarak çocuğu değerlendirmek ve ona değersiz olduğunu hissettirmek çocuğun ağır bir depresyona girmesine neden olabilir.

Karne günü yaşanan kaygı bazı çocukların intihara sürüklenmesine bile neden olmaktadır.

Oysa hiçbir not onların hayatından ve mutluluğundan kıymetli değildir.

Asla yapılmaması gereken bir diğer önemli davranışta kıyaslamadır. Çocuğu bir başkasıyla kıyaslamak ve ona başarısız olduğu için mesafeli davranmak kapanmaz yaraların açılmasına neden olabilir.

Hepimiz benzer süreçlerden geçtik ve kimimiz daha başarılı kimimiz daha az başarılı olduk önemli olan okul sürecini sağlıklı ve dengeli bir şekilde tamamlamak. Eğer bir çocuk elinden geleni yapıyorsa bence sonuç ne olursa olsun takdir görmelidir.

Hiçbir çocuk diğerinden daha az değerli değil. Ve her çocuğun farklı özel yetenekleri ve onu değerli kılan özellikleri olduğunu unutmamak gerekir.

Başarısızlık söz konusu olduğu zaman çocuklar kendini çok yetersiz, değersiz, başarısız hissediyor. Bu sadece karne dönemiyle de kısıtlı kalmıyor. Geleceğe yönelik umutsuzluk, ‘ben yeterince akıllı değilim, çalışkan değilim’ gibi düşünceleri yaratıyor. Kişinin kendine duyduğu değer ve saygıda eksilme oluyor. Bu da bazen, çocuğun kendine zarar verici davranışlara başvurmasına neden olabiliyor. Öncesinde çocukta depresyon, yoğun bir kaygı, cezalandırılma korkusu varsa bazen yaşamına son verme girişimlerine kadar gidebiliyor bu karne kaygısı.

O nedenle velilerin bu konuda daha bilinçli olmasını tavsiye ediyorum. Hayattaki hiçbir başarı veya not çocuğunuzun sağlığından daha değerli olmamalı. Karnesi nasıl olursa olsun okul sürecini tamamlayan her çocuk kocaman sarılmayı hak ediyor…

 

21’de +1’de maç olmaz

kamu-iscisine-yuzde-25lik-ilave-zam-yolda

Zamların ideolojik hafifliği