Karşıyaka’da festival var

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
24 Şubat 2022

İzmir, Karşıyaka Belediyesi’nin 26-27 Şubat 2022 tarihlerinde Atakent Gondol Restoran’da düzenleyeceği ‘Karşıyaka Ege Otları Festivali’ ile yepyeni bir festivale daha kavuşuyor.

Anadolu’nun ve özellikle Ege’nin kadim ot kültürüne dair farkındalık yaratmak amacıyla Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü iş birliğiyle düzenlenecek olan festival konuklarına hem yabani ot kültürünü daha yakından tanıma olanağı sunacak, hem de muhteşem bir lezzet şöleni yaşatacak.

Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kent AŞ’nin işlettiği Atakent Gondol Restoran’dan düzenlenecek Karşıyaka Ege Otları Festivali ünlü isimleri de ağırlayacak. Danilo Zanna ve Serkan Çakır gibi alanında yetkin, tanınmış şeflerin katılımıyla lezzet şovuna dönüşecek mutfak atölyelerinin yanı sıra uzman yazarlar, etnobotanist, gastronom ve akademisyenlerin yer alacağı atölye-söyleşi etkinlikleri yapılacak.

İki gün sürecek etkinlikler kapsamında; Ege ve İzmir mutfağının vazgeçilmez parçası olan otlardan yapılan yemek çeşitleri sunulacak. Kurulacak sembolik pazar alanında, özellikle İzmir mutfağında yaygın olarak tüketilen turpotu, hardal, radika, cibez, arapsaçı, şevketi bostan, ebegümeci, ısırgan otu, helvacık, gelincik ve iğnelik gibi kış mevsimine özgü yabani otlar sergilenecek.

İzmir’in önde gelen influencer, blogger ve yemek yazarlarının da katılacağı etkinlikte #yeşilbirfestival hashtagi kullanılacak. Benim de davetli olduğum, Karşıyaka’da ilk kez düzenlenecek olan festival dilerim bundan sonra geleneksel bir hale dönüşür; bu harika marka ile kentin tanıtımı ve sürdürülebilir turizminin geliştirilmesi için devasa bir adım atan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın emekleri de karşılığını bulur.

Benim ailem başta olmak üzere Yunan adaları ve Balkan coğrafyasından çok sayıda mübadil ve göçmenin yaşadığı Karşıyaka’da Ege’nin iki yakasını anımsatan bu etkinliğin önce yerelde daha sonra ise tüm Türkiye’den ilgi ve karşılık bulabileceğine inanıyorum.

Geçmişte Sakız Adası ve diğer Yunan adaları ile kültürel ilişkiler kurmaya gayret gösteren Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın bu festivali önümüzdeki yıllarda Yunanistan ile ortak, uluslararası bir organizasyona dönüştürmesini de dilemiş olayım buradan. Bu çerçevede Karşıyaka’da yaşayan, doğduğu kent ve bölgenin tanıtımı için elinden gelenin çok daha fazlasını gönülden yapmaya çalışan biri olarak Karşıyaka Ege Otları Festivali’ne tüm okuyucularımızı davet etmek istiyorum.

DOLU DOLU ETKİNLİK

Karşıyaka Ege Otları Festivali’nde yabani otların sağlıklı beslenmedeki yerinden, ot seçiminde ve tedariğinde dikkat edilmesi gereken noktalara kadar pek çok önemli konu, uzman isimler tarafından konuklara aktarılacak. Ot yemeklerinin tarifleriyle birlikte, pişirme teknikleri ve yapım aşamalarında dikkat edilmesi gereken noktalar anlatılacak. Program aralarında, pazar yerlerinde toplayıcılar ve tüketicilerle yapılan sohbetleri içeren videolar gösterilecek. Oyuncu Yüksel Ünal’ın sunumuyla gerçekleştirilecek ödüllü bilgi yarışması da festivalin en renkli etkinliklerinden biri olacak. Ayrıca, İzmir’deki Girit mübadilleri dernekleri ve kadın kooperatifleri de hazırlayacakları lezzetlerle damaklarda iz bırakacak.

putinden-kendisine-katil-diyen-bidena-yanit

Rusya’nın Ukrayna’ya hamlesi ne olacak?

Siz nasıl hakemdiniz ?