Katar ne katar ne katmaz!

Yunus KARAKAYA
4 Aralık 2020

Katar, perşembe günü imzalanan anlaşmayla Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payını satın aldı.
Ortalık adeta toz duman oldu. Tabi muhalefet partileri olmak üzere tüm hükümet düşmanları aldı sazı eline, başladılar yaygaraya.
Aman aman ne felaket senaryoları. Kimse ülkemize yapılan yatırımdan söz etmiyor, zor  günlerimizde Katar’ın yanımızda olduğundan bahsetmiyor.
Katar’ın dünyanın birçok ülkesinde yatırım yaptığını söylemiyor. O ülkelerin Arap sermayesinin  kendi ekonomilerine katkılarını övgüyle bahsettiğinden bahsetmiyor.
Katar, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da son 30 yılda Volkswagen, Deutsche Bank, Siemens, Hochtief ve Solar World gibi şirketlere 20 milyar euro’dan fazla yatırım yaptığını biliyor musunuz? Hiç bir Alman siyasetçilerinin, “Ülkemiz satıldı” dediğini duydunuz mu?
2011’de Fransa’nın köklü takımlarından Paris Saint Germain’i satın alan QIA, takıma David Beckham’ın transferi de dahil milyonlarca euro’luk yatırım yaptı. QIA’nın, İtalyan lüks markası Valentino Fashion Group SpA’yı da Mayhoola for Investments SPC adlı bir yatırım şirketi aracıyla yaklaşık 700 milyon euro’ya satın aldığından haberiniz var mı?
Aynı Katar’ın, İngiltere, ABD, Rusya başta olmak üzere birçok gelişmiş ve zengin ülkede yatırım yaptığını söylememe gerek yok sanırım
Katar eş-Şark Gazetesi’nin yayınladığı bilgilere göre Doha’nın yatırım yaptığı kıtalar ve bazı ülkeler şunlar: “Avrupa’da Portekiz, İspanya, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda, İsveç, Ukrayna, Türkiye, Yunanistan, Güney Amerika’da Brezilya, Arjantin; Kuzey Afrika’da Mısır, Tunus, Fas; Güney Afrika’da Kenya, Sudan, Uganda; Orta Doğu’da Suriye, Lübnan; Asya’da Çin, Tacikistan, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Vietnam, Tayland, Malezya, Endonezya, Filipinler, Rusya; Kuzey Amerika’da ABD ve Okyanusya’da Avustralya.”

ÖZCAN’IN BAŞARISI

Nazilli Belediye Başkanlık koltuğunu MHP’li Haluk Alıcık’dan alan İYİ Partili Kürşat Engin Özcan, başarılı çalışmalarıyla partisine büyük katkı koyan bir isim. Bugüne kadar SONAR, ORC ve Piar gibi birçok araştırma şirketi tarafından En Başarılı Büyükşehir İlçe Belediye Başkanları listesinde yerini bulan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın, Avrasya Anketi’nin yaptığı araştırmalarda İYİ Partili belediyeler içinde birinci olduğu ortaya çıktı.
Başkan Özcan, “İnsan kaynağı ile coğrafi koşulları ve tarihsel kimliği ile Nazillimizin çok güçlü özellikleri var. Bu özelliklerimizin hepsini doğru analiz ederek, üreterek, artı değer yaratarak büyüteceğiz. Hep birlikte başaracağız demiştik, bunu sizler sayesinde gerçekleştirdik. Şimdi Nazillimizi ortak akılla yönetme zamanı, şimdi Nazillimiz’de tertemiz bir sayfa açtığımız refah ve gelişim zamanı. Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, Nazilli aşkına Nazillimize hizmet etme zamanı” diyor.

Umut dünyası ablacığım!

Türk edebiyatının karanlık 33 yılı – 24