Kayıhan anısına U-12 İzmir Cup’a

Metin AYDINOĞLU
23 Ocak 2020

Futbolumuzun beyefendi kişiliklerinden Ümit Kayıhan’ın anısına düzenlenen U 12 Finalleri’nde mücadele verecek takımlar hazır. KUZEY GRUBU; Aliağa Belediye Helvacıspor, Aliağa FK, Dadaşspor, Altınordu, Asarlık Gençlerbirliği, İzmir Deniz FK, Tellibahçe, Basek, BATI GRUBU; Canlıspor, İzmir Üçyol Gençlik, Pınargücü, Göztepe, Bronzordu FK, Fırat Seyhangücü, Buca Gençlerbirliği, Karabağlar Arslangücü, GÜNEY GRUBU; Urla Belediyespor, İzmirspor, S.Ş.Seferihisarspor, Ekol Göz Menemenspor, Torbalıgücü Gençlik, Tire Genç 1970 Spor, Torbalıspor, Ödemişspor, DOĞU GRUBU; İlkadımspor, Yamaçgücüspor, Mevlana Konurcaspor, Altay, İzmir DSİspor, Çamdibigücü Spor, Genç Özgürspor, Bornova 1881 Spor. Başarılar diliyorum, tüm takımlarımızı şansınız bol, bahtınız açık olsun.

İNCU DEĞİLDİR GİDİCİ

Ne hikmetse bizim ahali, çalışanı, kafasını çalıştıranı, taş üstüne taş koyanı sevmez, niye böyleyiz biz. Kıskançlık, haset, kibir bu başka bir şey değil. Sen de çalış, beynini de nadasa bırakma, emek ver, çaba göster, dedikodu yapma. Çünkü çok çene, sadece çene daha çok zaman ve güç ister. Haziran ayında seçim var ya şimdiden başladılar, yapanlar da tanıdığımız kişiler. İzmir Futbol İl Temsilcisi Mehmet İncu’dan bahsediyorum, merhum Savaş Ay’ın deyimiyle genç, fişşek gibi zıpkın gibi. Hangi maça gitsem karşımda, ama çalışıyor ya ayağını kaydırmak için uğraşıyorlar. ‘Bırakın bu senin adamın, bu benim adamım’ aymazlığını, adam çalışsın, işini yapsın. Çok da güzel yapıyor. Bize dürüst çalışan lazım, gerisi de hikaye. Ha hatası yok mu var tabi, o da benim ayardan, kravat takmıyor. Hakemlikte manken, böyle görevlerde de kravat aramayın, icraatına bakın icraatına. Kravat, boy pos, sesin güzelliği, palavra.

ÜLKÜSPOR’U BEKLİYORUZ

Çocukluğumun takımlarından, efsanemdir. Şu aralar adı sanı geçmese de İzmir futbolunun ekollerindendir Ülküspor. Sevgili Vahap ağabey, Vahap Savaşan dönemlerinden bilirim, hatta ilk ödülümü de bir Ülküspor haberinden almıştım. Süleyman Şenol var, Ülküspor sevdalısı. Takımların başına genç ve başarılı teknik adam, iyi de futbolcuydu Nedim Akgül’ü getirdi. Akgül, Doğan Emültay ile Yıldırım Uran merhum hocalarımızın dergahından yetişmiş bir neferdir. A takıma da U-19’a da bakıyor, emek harcıyor. Göktan Kobul, Hakan Bozkır, Hüseyin Çelik, Furkan Karan, Metehan Yüksel, Arda Buğra Dişsiz, Barış Adıtatar, Eray Bacara, Ferhat Elaltunkara gibi yetenekler var, üzerlerine titriyor. Ne işi var hala Ülküspor’un amatörde, çıksın artık 3.Lig’e, güle oynaya, Akgül’le o zaman şen ola Ülküspor şen ola.

ADAMIN VAR MI ?

Futbolculukta torpil sökmez, yetenek yoksa iki günde bitersin. Hakemlikte bir de antrenör aleminde dönen torpile isyan ediyorum. Hep bilinen isimlere takımı emanet ediyorlar, neden, kara kaşı kara gözü olduğu için mi, şampiyonluksa başarı çoğu da yapamıyor zaten. Futbolcu da yetiştirmek gerek. İlla yönetimin, yakın çevresinin, üyelerin adamı, akrabası, tanıdığı olacak, ya diğerleri ? Tanımak zorunda mı musluğun başındakileri. İsimlerini tek tek vereceğim bir gün. Mesela Zeki Yalçınkaya var, adam futbolun piri, Süper Lig’de Karşıyaka forması giydi, iyi golcüdür. İyi topçuyu yürüyüşünden anlar, olur dedikleri köşeyi döndü. Ama o işsiz, takımı yok, boşta. UEFA A lisansı var kapı gibi ama adamı yok, çok dolu bir futbol adamı. Belki işi bilen biri çıkar, nasip kapısı açılır da katkım olur.

KİM ŞAMPİYON OLSUN ?

Olsun yakışır, Trabzonspor oldu, Bursaspor oldu, Sivasspor da Süper Lig’de şampiyon olsun. Tam zamanı bu sene, FB’yi yenerse şampiyon olur diye yazmıştım, güldüler bana. Gülsünler ne kadar güzel, güldürebidiysem ne mutlu bana. Arkadaşıma BJK’yi İstanbul’da yener ona göre oyna dedim şans oyununu o da güldü. Maç bitimi gülemedi. Gülün, gülsünler, herkes gülsün, sezon sonunda bakalım, son gülen iyi güler.

EFSANE KALECİ TEK SEÇİCİ

27 ocaktan itibaren Atatürk Stadı 1 ve 2 numaralı Yan Sahalar çocuk sesleriyle şenlenecek, ta 15 marta kadar. 137 maç oynanacak, 32 takım katılıyor. Şampiyon olan takım Altınordu’nun düzenlediği U-12 İzmir Cup’ta mücadele etme hakkı kazanacak. Ajax, Barcelona, Milan gibi takımlarla karşılaşacak. Ayrıca, bir takım daha seçilecek o da 2.takım olarak yer alacak uluslararası turnuvada. Göztepe ve Altay’ın efsane kalecisi Ercan Ertemçöz hocamız, maçları izleyecek tek seçici olarak görev yapacak. Sakın ha devreye birilerini sokmayın, ters olur. Ercan hocam, oğullarına bile hakemlikte de futbolculukta da torpil yapmamış, yaptırmamış bir insan evladıdır. Bilin istedim.

izmir-fazlasini-hak-ediyor

İzmir fazlasını hak ediyor

muttefik-bocekler-kimi-saracak

“Müttefik Böcekler” kimi saracak?