Kayıp Kent Petra ve Ay Vadisi’nin ışıltısıyla; Ürdün

urdun
Bircan TAĞIL
28 Haziran 2022

Ürdün ekonomik bakımdan Arap Ortadoğusu’nun en geri kalmış ülkesi. Ekonomisi büyük oranda dış yardımlara bağlı. Bu ülke Hırıstiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal sayılan toprakların kesiştiği yerde. BİSETA ailesi olarak günde 5 bin turist ağırlayan bölgedeydik.

Geçtiğimiz hafta çok özel bir info turu gerçekleştirdik. Türk Hava Yolları, Marriott Otelleri, TÜRSAB ve IMİCE Departmanı işbirliği ile. Orta Doğu’ya pek çok arkadaşımla birlikte ben de ilk kez gidenlerdendim. Toplam 22 kişiydik. Acentaları tanıtım amacı ile yapılan bu tür etkinliklerin faydası tartışılmaz elbette. Nereyi, nasıl pazarlayacağımız, öne çıkan değerler, konaklama, yurt dışı turlar, toplantı ve etkinlikler… Çok ince detaylarına kadar düşünülmüş, aynı şekilde Ürdün Turizm Ofisi tarafından da özen gösterilmiş harika bir seyahat gerçekleştirdik.

ÜRDÜN’E KUŞ UÇUŞU BAKIŞ

Pek çok uçuş için önce İstanbul’a gitmek gerekiyor. Bu da öyle uçuşlardan biriydi. Gittiğimiz ülke Ürdün Haşimi Krallığı. Asya kıtasında yer alan bir Arap ülkesi. Tarihi antik çağlara kadar uzanan ve 1946’da bağımsızlığını ilan eden bir ülkedir. Nüfusu 11 milyon 200 bin civarında. Yüz ölçümü ise 89 bin 342 kilometrekare. Başkent Amman’ın nüfusu ise 4 milyon 650 bin. Ürdün Dinarı (JOD)para birimi. Yaklaşık 1 JOD= 25.00 TL. Buna hepimiz üzüldük tabii ki… Genellikle sıcak ve kuru çöl iklimine sahip bir ülke. Genellikle bahar aylarında ziyarete gidilir. Yaz ayları çok sıcak. Ortadoğu’nun kalbinde olan bu ülke Hırıstiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal sayılan toprakların kesiştiği yerde. Dünyanın yedi harikasından biri “Petra”. 2000 yılı aşkın bir tarihe sahip olan ve dünyanın yedi harikasından biri olarak adlandırılan Nebatiler’in kayıp kent “Petra “sı.

TURİZM VE ÜRDÜN

Ürdün ekonomik bakımdan Arap Ortadoğusu’nun en geri kalmış ülkesi. Ekonomisi büyük oranda dış yardımlara bağlı. Ülke ekonomisinin başlıca kaynağı tarım. Ancak verimli toprakların çoğu İsrail tarafından işgal edilmiş. Yine de tahıl, çeşitli sebze ve meyveler, zeytin , mercimek ve tütün yetiştirilmekte. Ülkeye en fazla gelir sağlayan alan turizm. Petra Anrik Kenti günde 5 bin turisti ağırlamakta. Özellikle ülkenin en güneyinde Ürdün’ün deniz ile tek bağlantısı olan Akabe Körfezi, turizmde ve dalış sporlarında dünyadaki ender mekanlardan biri olarak kabul ediliyor. Ürdün’ün turist çeken en önemli mekanlarından biri de Petra’dır. UNESCO, 1985 yılında yayınladığı raporda Petra’yı dünyanın 7 harikasından biri olarak göstermiştir. Petra’nın yanı sıra Ürdün Nehri , Nebo Dağı, orta çağdan kalma bir çok mescid, kilise ve Vadi Ram ( Rum Vadisi ) bir çok tarihi eser turistlerin ziyaret ettikleri başlıca mekanlar arasında.

7 HARİKADAN BİRİ PETRA

Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki topraklar üzerinde yer alan bir antik kent. Gerçekten görülmeye değer. Hor Dağları’nın eteklerinde kurulan “Petra Antik Kenti , ” Gül Şehri “ olarak bilinen, doğrudan kaya yüzüne oyulmuş eşsiz mimarisi ile ünlü. Dağlardan oyulan antik bir şehir. Kumtaşı kayalardan oluşan antik kent, kırmızı renge bürünmüş. Petra, ülkenin dünya genelinde en çok tanınan tarihi ve turistik simgesi. Petra Antik Kenti; İndiana Jones: Son Macera, Mumya Geri Dönüyor, Ali Baba gibi tanınmış filmlerin de aralarında olduğu pek çok sinema ve televizyon filminde mekan olarak kullanılmıştır.

ASLINDA AY VADİSİ

Ürdün’deki en büyük vadi konumunda olan Rum Vadisi, Ay Vadisi olarak da bilinir. Akabe’nin 60 kilometre doğusunda yer alan kumtaşı ve granit kaya içinde oluşmuş bir vadi. Tarih öncesi çağlardan beri bir çok kültüre ev sahipliği yapan bölgede Nebatiler de dahil olmak üzere pek çok kültüre ait kaya resimleri, duvar yazıları ve tapınaklar bulunuyor. Rum Vadisi 2011 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiş. Toplam dört güne sığdırılan muhteşem bir seyahat. Görülmesi, gidilmesi gerekli özel bir ülke. Ürdün seyahat acentaları ile de buluştuğumuz bu gezimizde çok güzel anılar, özel mekanler, özel etkinliklerle dopdolu bir seyahat geçirdik. Petra’sı ile bilinen Ürdün’e gezginlere mutlaka gitmeli. Bol fotoğraflar ve anılarla dönmek için harika bir destinasyon.

Teşekkürlerimiz..

Türk Hava Yolları

Marriott İnternational Otelleri

(Marriott Petra, Marriott Dead Sea Hotel , Marriott Amman Hotel )

TÜRSAB

TÜRSAB – I MİCE

Ürdün Turizm Ofisi yetkililerine…

Katılımcılar

THY / Harbiye Satış Müdürü-Fatih İnan

THY/ Harbiye Mice Müdürü Vildan Mataracı

Marriott Global Satış Müdürü – Cem Türkden

TÜRSAB Başkan Yardımcısı – Ali Bilir

TÜRSAB YK üyesi – Hasan Eker

TÜRSA YK üyesi – Tolga Gencer

TÜRSAB YK üyesi Soner Bacaksız

TÜRSAB Mice Turizmi İhtisas Başkanı – Hüseyin Kurt

TÜRSAB YK üyesi Mustafa Gümrükçüoğlu

TÜRSAB OPERASYON UZMANI – Zeynep Büşra Ülker

Murat Kahraman

Serdar Emin Yemencioğlu

Müzeyyen Dişli

Hakan Sapçı

Ertan Sürmeli

Gamze Çelebi

Kayahan Köse

Ebru Kurt

Ahmet Eren İnan

Bircan Tağıl

Hüseyin Oğuz Zengin

Betül Kızılağıl Bu arada bize ve bu etkinliğe çokça emeğini koyan sevgili Zeynep Hanım’a ve Ürdün rehberimiz sevgili Fadı Aşsoud’a sonsuz teşekkürler. Birlikte öğrendik, gördük, gezdik, yedik, içtik, eğlendik, çalıştık ve zenginleştik…

Türkiye’mizden çokça turistimizi oralara götürmek, etkinlikler yapmak dileğiyle de ayrıldık… Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Bilin İstedim: Bir cevap aramanın şiirleri

akil-yasta-degil-basta

Akıl, yaşta değil başta