Kazanın kaynayacağı günler yakın!

chp-izmir-istifa
Kazım ERKMEN
7 Aralık 2022

Önümüzdeki yılın yani 2023’ün Mayıs veya Haziran ayında yapılacak genel seçimler için adaylık yarışı artık başlıyor. Takvimin hemen hemen belirlenmesinin ardından, kolları ilk sıvayan parti CHP oldu. Anamuhalefet partisi CHP’de milletvekilliğine soyunacak isimler 5 Aralık-26 Aralık arasında varsa görevlerinden istifa etmek zorundalar. Bu isimlerden ilki İl Başkan Yardımcısı Fulya Alçay, dün adaylığını resmen açıkladı.

Daha önce de Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, fikrini beyan etmişti. Türkbay’ın yanılmıyorsam bu ikinci aday adaylığı olacak. CHP’de adaylık konusunda hayli hevesli siyasetçi var. Bu isimleri biliyorum. Ama kendileri ortaya çıkmadıkları için isim vermek doğru olmaz. Bence biz kendilerini bu işe hazırlayanlardan başlayalım.

CHP’nin mevcut İl Başkanı Sayın Deniz Yücel’in vekilliğe hazırlandığını artık bilmeyen yok. Ancak Yücel, son güne kadar istifasını vermeyecek. Bu arada da yerine bırakacağı ismi belirlemesi gerekiyor. Bu isim de elbette yönetim kurulundaki isimlerin arasından seçilecek. Partiyi İzmir gibi Türkiye’nin üçüncü büyük kentinde seçime götürecek bu ismin doğru belirlenmesi gerekiyor. Bu yüzden de acele edilmiyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu ayın ortalarına doğru bazı açılışlar için İzmir’e gelmesi bekleniyor. Bu sırada bu isim de belirlenecek sanırım. Sözkonusu ismin aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile yakın temas içinde ve kabul edilebilir bir kişilik olması CHP açısından önemli. Çünkü seçim kampanyası, belediyelerle birlikte yürütülecek. Takdir edersiniz ki partinin vitrini belediyeler.

CHP’de aday adayı olacak ilçe başkanları arasında Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç ve memleketim Bayındır İlçe Başkanı Avukat Behzat Aydilek de bulunuyor. Sürenin sonuna doğru yeni isimler de elbette bu kervana katılacak. Bir süredir parti çalışmaları çerçevesinde temaslarını sürdüren İl Başkanı Deniz Yücel’in adaylığı hemen hemen garanti. Ancak, diğer isimlerin hangisinin hangi sıradan aday yapılacağı meçhul. Malum Genel Başkan Kılıçdaroğlu da, partinin en üst kurmayları da garanti olduğu için İzmir’i tercih ediyor.

İKTİDAR PARTİSİNDE DURUM

Ana muhalefette durum bu minvalde iken, iktidar partisi AK Parti’de durum henüz stabil. Ankara ile temaslarını sürdüren İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Sürekli’nin adaylığını açıklaması adeta eli kulağında. Onun dışındaki isimler henüz ortaya çıkmış değil. Tabii ki mevcut vekillerden Hamza Dağ, Mahmut Atilla Kaya, Necip Nasır, Ceyda Bölünmez Çankırı’nın yerleri garanti gibi. Geçmiş dönemde kendini “İzmirli” ilan eden Binali Yıldırım tekrar aday olur mu bilemem.

AK Parti’nin çalışkanları arasında bulunan vekillerden Yaşar Kırkpınar’ında ikinci döneme hazırlandığı gelen bilgiler arasında. Bu isimler haricinde Bilal Doğan, Bornova İlçe Başkanı Veysel Güldoğan, Selçuk eski ilçe başkanlarından Osman Başterzi ve Selim Girbiyanoğlu, il yöneticilerinden Melek Eroğlu, Ali Aslan, Nil Güneri, İsmail Çiftçioğlu, Dilaver Kişili, Furkan Katmerci’nin aday adaylıkları sözkonusu.

İYİLER DE ADAYLAR KİM?

Son dönemde grafiği giderek yükselen İYİ Parti’de İl Başkanı Sayın Hüsmen Kırkpınar, milletvekilliği için il başkanlığı adaylığından vazgeçmişti. Halen Müsavat Dervişoğlu ve Aytun Çıray’ın vekil olduğu İzmir‘de Kırkpınar’ın şansı da yüksek. Onun yanında il yönetiminden ve ilçe başkanlarından bazılarının da aday adaylıkları konuşuluyor. Ancak şimdiye kadar öne çıkan bir isim yok.

MHP’DE ŞAHİN NE YAPACAK?

Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’de İzmir’den şu ana kadar aday adaylığını açıklayan bir isim olmadı. İl Başkanı Veysel Şahin, Ege Telgraf WEB TV’deki canlı yayınında ve gazetemizdeki röportajında kendisini bir görev adamı olduğunu vurguladı. Yani “Genel Merkez ne derse o” demek istedi. Ancak bilinen bir şey var ki siyasette her an her şey olabilir. MHP’nin İzmir’deki iki vekili Taner Osmanağaoğlu ve Hasan Kalyoncu’nun devam kararı verecekleri kesin. Onların yanında MHP’den başka isimler de ortaya çıkacaktır.

Diğer partilere gelince. DSP’de Selçuk Karakülçe, DEVA’da İl Başkanı Seda Kaya Ösen, Memleket‘te Cüneyt Oğuz, Gelecek’te Onur Sivaslı muhtemel isimler. Bakalım saydığımız bu isimlere kimler katılacak onu da ilerleyen günlerde bekleyip göreceğiz. Kısacası, siyaset kazanının kaynayacağı günler artık yakın. Hayırlısı olsun.

İnsanlar üzerinde yapılan “çaresizlik” deneyleri (1)

sahte-doktor-aciklamasi

Bir sahte doktorumuz eksikti