Kazın ayağı öyle değil!

aliaga-toki-projesinde-calismalar-basladi
Ege Telgraf Admin
20 Ocak 2023

Geçtiğimiz günlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati  ortak bir basın toplantısı düzenleyerek ‘Yeni evim’ kampanyasının startını verdi. Bu açıklama ev sahibi hayali kuranlar tarafından sevinçle karşılandı. Ama kazın ayağının öyle olmadığını yaşarak öğrendim. Hayal kurarken karşımıza müteahhit oyunu çıkınca şaşırdım kaldım. Size bir gazetecinin yaşadığı haliyle, yani gerçek bir örnekle anlatayım. Yeni evlenen oğlum için kampanyadan yararlanmak için sıfır ev arayışına giriştik. Önce bu kampanyadan yararlanabileceği sıfır evleri belirledik ve müteahhitlerle görüşmeye başladık. Kampanya koşullarında yer alan yüzde 10 peşinat, geri kalanı 15 yıl vadeli kredi kullanarak ev sahibi olma hayali kuran oğlum tam bir hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü her görüştüğü müteahhit kendisinden evin bedelinin yüzde 50’si kadar peşinat istedi. Yani 2 milyon liralık evin en az 1 milyon lirasını peşin istedi. Kampanya daha başlamadan bir müteahhit oyunuyla karşı karşıya kaldık. Bu kampanya ile sıfır ev fiyatlarının yüzde 10-30 arasında artması ise cabası… İkinci el konutta da durum aynı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, düşük faizli konut kredisi kampanyasının ikinci el konutlara da uygulanacağını açıklayınca emlak sitelerinde pek çok konutun fiyatlarında ciddi oranda artışlar karşımıza çıktı Kampanyalar iyi düşünülmüş işler ama fırsatçılar göz açtırmıyor maalesef. Faiz oranı düşük krediden yararlanmak istiyorsun, bu defa evlerin fiyatları uçuyor. Normal faizle konut kredisi kullanayım dersen daha düne kadar bankalar kredi kullandırmaktan imtina ediyordu, vermiyordu. Bankalarda durumlar ise farklı değil. Onlarda ikinci el için kendilerine bir bilgi gelmediğini, söz konusu kredilerin proje aşamasındaki konutlar için olduğu bilgisine ulaştım. Umarım bu oyunun önüne geçilir de ev sahibi olmak isteyen insanlar hayallerine kavuşur…

ADRESE TESLİM HİKAYE

Nasrettin Hoca bir gün Timur’a kızarmış bir kaz götürürken yolda canı çekmiş, hemen kazın bir bacağını gövdesine indirmiş.

Hoca’yı huzura kabul eden Timur, bakmış ki kendisine sunulan kızarmış kaz tek ayaklı. Kendisi de malum topal. Hoca bunu bilerek, hakaret olsun diye yaptığını sanarak çok kızmış. Hoca durumu hemen sezerek:

– Ulu hakanım, bizim Akşehir’in kazları hep tek bacaklıdır. Bakın çeşme başındaki kazlara, demiş ve çeşme başında tek bacaklarını altlarına almış uyuklayan kazları göstermiş.

Timur, Hoca’ya bakarak gülmüş:

– Yoo, Hoca, kazın ayağı öyle değil demiş. Adamlarına çeşme başındaki kazlara değnekle dokunmaları için emir vermiş. Kazlar, uykularından uyandırılınca iki ayakları üstünde kaçışmaya başlamış. Hoca’nın yüzüne alaylı alaylı bakan Timur:

– Hani Akşehir’in kazları tek ayaklı idi, diye sorunca Hoca:

– Vallahi hakanım, eğer o değnekleri size vursalardı, tövbeler olsun, dört ayaklı bile olur kaçardınız, diye cevap vermiş.

retrolu-yidizlar

Retrolu yıldızlar ve tüketim!

bilim-kurgu

Tersine dünya