Keçi sütünün bilinmeyenleri

keci-sutunun-bilinmeyenleri
Deniz ZÜNBÜLCAN
29 Kasım 2021

Bugünlerde keçi sütü çok konuşulmaya başlandı. Peki, gerçekten konuşulduğu kadar sağlığa faydaları var mı? Nasıl tüketilebilir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Keçi sütü faydaları

1. B vitaminlerinin iyi kaynağı olan keçi sütü özellikle B2 vitamini sayesinde vücudun enerjiyi iyi yönetebilmesi için çok önemlidir.

2. İnek sütüne göre sindirimi daha kolaydır ve içeriğindeki bileşenler sayesinde iltihaplanmalara karşı da vücudu koruyucudur.

3. İnek sütü özellikle de çocuklarda alerjen olabilecek en yaygın besinlerdendir. Bu noktada inek sütünü tüketemeyen kişiler mutlaka keçi sütünü denemelidir.

4. Anne sütüne benzeyen en yakın süt olarak da bilinen keçi sütü hem yetişkinler için hem de çocuklar için hem kendisinin hem de süt ile yapılan ürünlerinin tüketilmesi gereken bir besin.

5. Kolesterol içeriği daha düşüktür. Bu nedenle daha düşük kolesterollü beslenmek isteyen kişiler için iyi bir alternatiftir.

6. İyi kolesterol seviyesini yükseltirken kötü kolesterol seviyesini de düşürmede etkili olduğu bilinmektedir.

7. İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde cildin elastikiyetini sağlamada etkilidir. Aynı zamanda içeriğindeki bu yağ asitleri ve protein sayesinde kuru ve yıpranmış saçlara da büyük fayda sağlayabilmektedir.

8. A vitamini içeriği zengin bir süttür. Bu sayede de hem cilt güzelliği hem de akne oluşumlarının önlenmesinde etkilidir.

9. Kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, selenyum minerallerinden zengin içeriğe sahiptir.

10. Keçi sütünün güçlü vitamin ve mineral içeriği bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde de etkilidir.

Keçi sütü ile nasıl tüketilir?

Keçi sütünü kullanarak yoğurt veya lor yapabilir bu sayede besin değeri daha yüksek sindirilebilme özelliği daha kolay ürünlere ulaşabilirsiniz. İnek sütü ile yapılmış yoğurt ve peyniri tüketemeyen kişiler keçi sütü ile yoğurt veya lor peyniri yapabilir. Keçi sütünden yoğurdu inek sütünden yoğurt mayalıyor gibi yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken püf nokta, kıvamlı bir yoğurt elde etmek için 1-2 kaşık daha fazla maya kullanmanız.

Lor yapmak içinse keçi sütünü kaynatın. İçine keçi yoğurdunu ekleyin ve karıştırın. Yaklaşık 10 dakika sonra ocağı kapatın ve soğutarak bu karışımı süzün. Afiyet olsun.

Keçi sütü bebekler için uygun mudur?

Besin değerleri oldukça değerli olan keçi sütü özellikle de bebeklerin gelişimi ve sağlığına olan faydaları ile de bilinmektedir. İlk 6 ay bebekler için anne sütü oldukça önemlidir. Ek gıdaya geçişle beraber bebek beslenmesine gönül rahatlığı ile keçi sütü eklenebilir.

Faiz takıntısı Aralık ayını hepimize zehir edebilir…

cevre

Kompost ünitesi pazar atığını gübreye çevirecek