Kilo almanızın sebebi uykusuzluk olabilir

Deniz ZÜNBÜLCAN
1 Ağustos 2022

Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre sağlık fiziksel ve ruhsal açıdan tam bir iyilik haldir. İyi yaşam içinse sağlıklı beslenme ve egzersiz kadar stressiz bir yaşam ve iyi bir uyku da çok önemlidir. İyi ve yeterli bir uyku hem fiziksel hem de ruhsal stresin azalmasına da yardımcı olarak yaşam kalitesinin de artmasına sebep oluyor. Tüm bunların düzgün olması ise kilo kaybınızı kolaylaştırabiliyor.

AÇLIK VE UYKUSUZLUK

Kaliteli bir uyku alamadığınızda açlık hormonları düzenlenmesi zorlanabilir. Açlık hormonu olan ghrelin’in artması ve tokluk hormonu olan leptin azalması da açlık hissetmenize yol açabilir. Bunun yanı sıra Chicago Üniversitesindeki araştırmacılar uykusuz kalmanın vücutta bir kimyasalın uyarıldığını ve bu kimyasalın da tatlı, tuzlu ve yağlı şeyleri yeme isteğinin artmasına sebep olabileceğini söylüyor. Yani uykusuzluğunuza açlığınızı karıştırıyor olabilirsiniz.

GEÇ YATMAK TETİKLEYEBİLİR

Yapılan bir çalışmada geç saatte uyumanın fast food tüketimini arttırdığı ve sebze tüketimini azalttığını göstermektedir. Çalışma ortalama minimum 6.5 saat uykuyu alışkanlık haline getirmiş 18-50 yaş arasındaki sağlıklı bireyler ile 7 gün boyunca yapılmıştır. Geç saatte uyumanın fazla fast food tüketimi aynı zamanda az sebze tüketimine özellikle de erkeklerde düşük fiziksel aktiviteye sebep olabileceği görülmüştür. Yani geç saatte uyumak daha kalitesiz beslenmeye ve obeziteye yol açabiliyor.

Uyuyamamanızın sebebi yedikleriniz olabilir.

Yeterli ve kaliteli uyku çok önemli ve uyumak istiyorsunuz ancak bir türlü uyku tutmuyorsa bunun sebebi yediklerinizin sizi rahatsız etmesi olabilir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada akşam saatlerinde yenilen yemeklerinde uykusuzluğa ve konsantrasyon azlığına sebep olabileceği belirtilmiştir. Bu sebeple uykuya geçişte besinlerin çok büyük önemi vardır. Uyku problemi yaşıyorsanız mutlaka uyumadan 1-2 saat önce besin alımını kesmeyi denemelisiniz. Özellikle de yatmadan en geç 1-2 saat önce yağlı, şekerli, baharatlı, ağır besinler yerine daha hafif ve uykuya geçişi kolaylaştırıcı besinler tercih edilebilir.

SEROTONİNİ DESTEKLEYİN

Uyku problemi yaşayan kişilerin serotonin hormonunun artıracak besinlere yönelmesi de gerekmektedir. Bu besinler muz, kivi, süt, tavuk, hindi eti olarak sayılabilir. Serotonin hormonu yanında melatonin hormonu da çok önemli. Bu hormonu artıracak besinler ise kabak çekirdeği, badem, melisa çayı ve vişnedir.

Her zaman çok güzel her zaman büyüleyici

bloomberg-ekonomistlerinden-uyari-guvenilirligi-yok

Ekonomik küçülmeler dünyayı kurtaracak!