Kilo verdiren ipuçları

Deniz ZÜNBÜLCAN
27 Mayıs 2020

Evde kaldığımız bugünlerde kilo aldıysanız özellikle de Ramazan ayıyla beraber kilo alımınız tetiklendiyse kilo vermenizin artık zamanı geldi demektir.

Kilo verdiren ipuçlarına dikkat ederek yaz aylarını formda geçirmeniz mümkün.

B vitaminlerine yer verin:

Evde kaldığımız bugünlerde ve ramazanda kilo aldıysanız öncelikle dikkat etmeniz gereken sinir sisteminizin sağlığıdır. Sinir sisteminizi güçlendirmeniz, moralinizi yüksek tutmanız ve sabırlı olmanız gerekiyor. Aksi takdirde pes ederek fazlalık kilolarınızın kartopu gibi büyümesine neden olabilirsiniz. Sinir sisteminizi güçlendirmek için beslenmenizde B vitaminlerini içeren besinlere yer vermelisiniz. B vitaminleri tahıllarda, sebzelerde, süt ürünlerinde, ette bulunur. Farklı B vitaminlerini vücuda almak önemlidir. Bu nedenle çeşitli beslenilmelidir.

Baharatlardan faydalanın:

Kırmızıbiber içeriğindeki kapsaisin maddesi ile karabiber piperin maddesi ile kan dolaşımınızı hızlandırır. Termogenizisi yani ısı oluşumunu hızlandırır. Yağ yakımınıza olumlu etki yapar. Zencefil ve zerdeçal da yine hem bağışıklık sisteminizi güçlendirici hem de metabolizmanızı hızlandırıcı baharatlardır. Rahat sindirim için naneden faydalanabilirsiniz. Yemeklerinizde tuz yerine baharatlara yer vermeniz hem yemeğinize tat katacak hem de sizi sağlığınıza kavuşturacaktır.

Meyvelerden faydalanın:

Meyveler bayram sonrasında hala canınız tatlı istiyorsa yardımınıza koşacak. Öğünlerinizde porsiyon kontrolü sağlayarak meyvelere yer vermeniz tatlı isteğinizi köreltecektir. Meyveler ile yapabileceğiniz basit tatlılar ise hem gözünüzü hem midenizi doyuracaktır.

Kabızlık sorununu ortadan kaldırın:

Ramazan ayında öğün sayısının azalması, metabolizmanın yavaşlaması kabızlığa neden olabiliyor. Bayram boyunca da tatlı besinler, posasız besinler daha çok tüketildiği için bu sorun devam edebiliyor. Fakat unutmamalısınız ki sağlıklı bir metabolizma ve kolay zayıflama için önceliğimiz sağlıklı bağırsaklar. Bu nedenle beslenmenize meyve, sebze, kurubaklagil gibi posa oranı yüksek besinleri eklemelisiniz. Tam tahıllıların posası daha yüksektir. Öğünlerinizde probiyotik etkisi olan yoğurt ve kefiri tüketebilirsiniz.

Bayram sonrası doğru detoks yapın:

Her zaman merak edilen soru detoksun sağlıklı olup olmadığıdır. Bu noktada önemli olan detoksun doğru anlaşılmasıdır. Eğer 1 hafta 10 gün boyunca su, bitki çayları ve salata ile besleniliyorsa bu yanlıştır. Çünkü bu şekilde metabolizmanızı daha çok yavaşlatırsınız. Doğru olan ise hayatınızdan alkolün, asitli-şekerli içeceklerin, şekerli besinlerin, kahve ve çayın, işlenmiş besinlerin ve hayvansal gıdaların çıkartıldığı sebze, meyve, balık ve kuru baklagillerin tüketildiği kısa süreli detoks programıdır.

konakta-pazar

Hiçbir şey eskisi gibi olmamalı!

mhpden-kanun-teklifi-sosyal-medyada-sahte-hesaplarin-engellenmesi-icin-tc-kimlik-numarasi-onlemi

Neden 300 TL’ye terlik alınıyor?