Kilo verdiriyor, cildi onarıyor

Deniz ZÜNBÜLCAN
17 Ağustos 2020

Yaz meyvelerinin gözdelerinden biri olan şeftali lezzetli olduğu kadar da faydalı.

Göz sağlığı için önemli: Şeftalinin betakaroten içeriği yüksektir. A vitamini öncülü olan bu madde vücutta A vitaminine dönüşür. Sağlıklı görme fonksiyonları için gereklidir. Lutein ve zeaksantin karotenoidleri ile katarakt gelişimini azaltır. Retinayı yaşa bağlı gelişebilecek makula dejenerasyon riskinden korur.

Kilo vermede etkili: Taze meyvelerin beslenmede yer alması iştah ve tatlı isteği kontrolünü sağlayıp kilo kaybının sağlanmasına yardımcı olacaktır. Şeftali düşük glisemik indekse sahiptir. Bu sayede kan şekerinde ani iniş ve çıkışlara neden olmaz. Fenolik bileşikler içerir. Bu bileşikler sayesinde anti inflamatuar ve anti obezite özellik gösterir. Ve metabolik sendromla mücadelede de yardımcıdır. 100 gram şeftali 39 kalori içermektedir.

Cildi koruyucu:  C vitamini içeriği ile zararlı maddelere ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Aynı zamanda ultraviole ışınlara karşı cilt üzerinde koruyucu etkisi vardır. İçeriğindeki lutein ve zeaksantin antioksidanları sayesinde cildi zararlı ışınlardan korur. Kozmetik sektöründe de cildi ölü deriden arındırmak, nem kazandırmak için kullanılmaktadır.

Antioksidan deposu: Gün boyunca vücudumuzda oluşan zararlı maddelere karşı bizi koruyabilecek ve bu zararlı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırabilecek mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Lutein, zeaksantin ve kriptoksantin antioksidanları ile serbest radikallere ve çeşitli hastalıkların zararlı etkilerine karşı korur. İçeriğindeki klorojenik asit varlığı da bu koruyucu etkiye katkıda bulunur.

Toksin atmaya yardımcı: Potasyum ve diğer vitaminler sayesinde karaciğer ve böbreklerden zararlı toksinlerin atılmasında yardımcı bir meyvedir. Çalışmalarla uzun süren migren, tüberküloz, diyabet tedavileri sonucu oluşan karaciğer zehirlenmesinde şeftali özlerinin tedaviye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Şeftalili soğuk çay

2 tane şeftali

1 bardak demlenmiş siyah çay

1 tane limon suyu

Taze nane

Tat için istenilen miktarda bal

Buz

Yapılışı: Tencereye soyduğunuz ve böldüğünüz şeftalileri ekleyin. Üzerini geçecek kadar su ilave edin. Limon suyu ve kabuklarını da ekleyerek kaynatın. Şeftaliler iyice yumuşadığında su yarıya kadar azaldığında kapatın ve suyunu bir sürahiye koyun. Üzerine demlediğiniz çayı ekleyin. 4 yemek kaşığı balı ekleyerek iyice karıştırın. Su ve taze nane ekleyerek buzdolabında biraz bekletin. Buz ve taze nane ilave ederek tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

oruc-reis-gemisi-atinada-ses-getirdi-micotakisten-hamle

Atina, Türkiye ile savaşı göze alacak mı?

rakiplerinin-bile-cuzdanimizi-emanet-ederiz-dedikleri-adam

Rakiplerinin bile  “cüzdanımızı emanet ederiz” dedikleri adam!