Kim, nasıl seçim kazandı?

Haldun ÇIRAY
10 Eylül 2022

Demokrasi aşkı, Meclis kapanmasın tutkusu olan tecrübeli hoş görülü bir Cumhurbaşkanı olan Sayın Demirel’in varlığı… Alt yapı hazır. Göze batan bir lider olmasa dahi eskiler gitmeli. Sol basın Sayın Erbakan’ı terk eden arkadaşları için ‘Bunlar da hatalarını anladı. Sakin genç insanlar’ demeye başlayınca ip koptu, halk da eskiye inat AK Parti’ye hazırlanmış oldu. Yeni bir siyaset gerekiyordu, kim gelirse gelsindi. Sayın Erbakan hocanın öğrencilerinden başkasıda yoktu. 2002 yılında seçim oldu. Sayın Özal Sayın Erdal İnönü’nün mirası seçim sistemi ile AK Parti yüzde 34.3 oy alarak 363 milletvekili ile parlamentoda çoğunluğu aldı. Sayın Özal da yüzde 36 ile 292 milletvekili almıştı. Her iki genel başkan da yüzde 34-36 oyla meclisteki sandalye sayısında yüzde 66 kişi kazanmıştı. Yaşasın demokrasi.

2004 mahalli seçimlerinde yüzde 41 oy alan AK Parti 2007 genel seçimlerinde yüzde 46 oy alarak iktidarı perçinledi. Anayasa değişikliği halk oylamasında yüzde 68 oyalara değişiklik sağlandı. Unutulmamalı ki halk hiç bir halk oylamasını iktidar oylaması olarak görmemiştir. İşine gelirse anlıyorsa veya bir şeylerin düzeleceğini düşünüyorsa, evet cebri talepse hayır verir. İktidarın devamı sırasında anayasa konusundaki oylama taleplerine hayır demek gerekmez gibi bir düşünce hakimdir.

2015 seçimlerinde AK Parti yüzde 40.9 oy alarak 258 milletvekili çıkarmış ancak TBMM çoğunluğunu kaybetmişti. Henüz bir hükümet kurulması kurulamaması üzerinde durulmadan iktidar paniklemişti. Halk yenilik oluyor aklına kapılarak Meclis’in anayasa tadilatını pek anlamadığı halde Cumhurbaşkanlığı için müspet oy kullandı. 2015 seçimlerinde parlemento çoğunluğunu kaybetmek seçim kazanmak mı seçim kaybetmek mi? İşte bu parlemento siyasi sistemi eski haline getirebilir diye yeniden seçim yapılmasına karar verildi. Nasıl mı derseniz MHP’nin hemen seçim istemesiyle. 1 Kasım 2015’te yüzde 49 oya ulaştı, ne kadar adil oldu ise. Geldik 2018 seçimlerine. İlk kez Cumhurbaşkanı halk oylaması ile seçildi. Sayın Cumhurbaşkanı yüzde 52 oy almasına rağmen keskin biçimde 2 milyon oy düştüğü görüldü. Yıl 2019, ülke genelinde mahalli seçimler var ve her yerde AK Parti çoğunluğu devam etmekte. AK Parti bu seçimde İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana gibi bir çok belediyeyi kaybetti. Bir de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini belirtmekte yarar var. 2000 yılında Sayın Necdet Sezer yüzde 60, 2007’de Sayın Abdullah Gül yüzde 61.6,

2014 seçimlerinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.79, 2018 seçimlerinde yüzde 52.59 oy almıştır. Şimdi 2015 seçimlerinde yenilenme olayı kırılma noktasıdır. MHP Meclis başkanlığı seçimini yaptırmamakta ısrar etmeseydi acaba sonraki seçimlerde ne olurdu? Ancak bu kez aynı durumu olursa kimse razı olmayacaktır ve öyle ya da böyle Meclis başkanı seçilerek hükümette kırılacaktır. Hayırlısı olsun ancak artık şu kadar seçim kazandım yok hepsi burada. Ama kayıp da var iki kez.

Tirilye’den NASA’ya

Aktan karaya Karşıyaka