Kim vakit geçirir? Kim zaman geçirir?

Ege Telgraf Admin
13 Ocak 2023

Dünyada, haliyle ülkemizde de her kural, yönetmelik halloldu, bir tek sorun ‘zaman geçirme’ vaziyetleri kaldı. 2022 Katar Dünya Kupası baz alındı. Talimata girdi, tavsiye edildi. Amatör kümede, alt yapı liglerinde bol bol ilave edilir oldu. Gönülden nasıl geçerse. İspatı mümkün mü ? 10 dakika, 15 dakika uzatan var, maşallah. Amaç topun oyunda kalma süresini uzatmak, tamam da. 90 dakikanın 90’ının da oyunda olamaz ki. Sordunuz mu sporculara ? Topun oyunda kalma süresi uzasın mı diye ? Kesinlikle istemezler. Her ligi düşünürsek. Buna ne kondisyon yeter ne nefes ne de moral, motivasyon. Uzatın tamam da. Futbolcuların yerden kalkmamasının, hakeme itiraz etmelerinin,  birbirlerine dayılanmalarının, seyirciye garip şovlarının. Tümünün, hepsinin sebebi dinlenme arzusu, yorulma durumu, rakibin temposunu düşürme isteği ve eğilimidir. Zaman sürekli çalıştığı için de haliyle saate, kronometreye yansır. Onlar durur ama zaman durmaz ki. Ayrıca iyi bakın aslında, işin doğrusu geçen zamanın çoğu hakemlerden yüzünden. Sakatlıklarda, faullerde, atışlarda, kart yazarken, hatta gösterirken uçtu gitti, zaman. Farkında mısınız ?

3.DEVRE OLSUN

Şimdi güzel günlerdeyiz, son haftalara doğru her şey değişecek. Özelikle berabere giden maçta, uzat dakikayı ekle, golü yiyen hemen isyanda. ‘Çok uzattı’ filan. Oysa kendileri atsaydı sesleri çıkmayacaktı, bu kez rakip konuşacaktı. En iyisi mi basketbol maçları gibi olsun. Oyun her durduğunda, top sahayı terk ettiğinde, iki düdük arası durdur, gör duran rakamı, 30 dakikayı rahat geçer. Buna can dayanmaz. En güzeli de şu. Madem bu kadar uzatma olacak. İki devreye ayrı ayrı değil. Toplamı, 3.devre olsun ona eklensin. Nasıl fikir ? Kim sporcu kim değil, kim kendine bakıyor, kim yaşantısına sağlığına beslenmesine dinlenmesine iyi bakıyor. Kim bu işi severek isteyerek severek yapıyor. Görelim, herkes görsün. Kim ayakta kalabiliyor. Kondisyonu harika. Yorulunca çenesi düşmüyor, dili dışarı sarkmıyor, görelim. Zira top yetenekle, işi bilmekle, yaşamakla. Sahada oynanır, kazanılır, kaybedilir. Sporun oluruna, vazgeçilmezlerine, etiğine aykırı davrananlar kaybetmeye mahkumdur. Bu satırları yazarken de zaman geçiyor, siz okurken ben yazarken biraz daha yaş alıyoruz.  Kaçış yok. İyi değerlendirmek gerekmez mi ?

TOLGA İLE SİNAN’IN EMEĞİYLE

Efsane Göztepe kadrosunun efsane oyuncusu, sporcusudur Ceyhan Yazar ağabeyim. Beyefendi, centilmen, aydın, aklı başında, kültürlü, olgun insandır. ‘Futbolcu’ diye yazmadım özellikle. Zira herkes futbolcu olur. Herkes oynar, oynuyor. Yeteneği yetmeyen, farkında olmayanlar eksiğini kapatmak için hırçınlaşır. Baktı olmuyor yetenek eksikliği sırıtmaya başlıyor. Seyircisini kandırmaya çalışır, aldatır da. Seyirci de maalesef yutar. Forması için çok çalışıyor sanır, oysa koca bir palavradır. Ceyhan Yazar ve de o muhteşem kadro hiç böylelerinden olmadı. Dimdik ayakta, onurla, gururla. Hafıza, sağlık yerinde maşallah, yaş da 80. Tolga Irmak kardeşimin editörlüğünde, an be an yaşananları, emektar emekçi isimleri derleyip toplayarak ‘Efsane Göztepe’ kitabını, eserini bize kazandıran, emekli gazete spor müdürlerinden Sinan Genç kardeşim aradı ‘Ceyhan ağabeyimi bir ara tam senlik adam’ dedi. Haber kaynağı söylenmez ama teşekkürler Sinan’ım.

KİM YAZAR, CEYHAN YAZAR

Genetiğinde bu var, soyadı da boşuna değil. Kim yazar, Ceyhan Yazar. Futbola veda edince gazetelerde çok güzel, isabetli yorumlar yazdı. Okuyarak büyüdüm bugünlere geldim. 2005’de editörlüğünü Süleyman Alasya (merhum) ustamın yaptığı ‘Bir Göztepe Masalı’ kitabını yazdı. Kamplarda, seyahatlerde bol bol kitap okurdu, o günlerden bilirim. Reklam için, haber için değil, hakikaten. Belli oluyor zaten, dopdolu bir insan evladı, donanımlı, boş değil. Tıpkı büyük üstat, rahmetli Barış Manço’nun yazdığı, söylediği, okuduğu gibi ‘Para, pula, ihtişama aldanıp kanma dostum, Çoluk çocuk geçindirip haram nedir bilmeyenler, Alnı açık, gözü toklar buyursunlar baş köşeye’. Geldi, baş köşeye oturttum. Ego, kibir, tavır, hava civa yapmadan geldi İzmiredairtv’de konuğum oldu. Koskoca adam duygulandı, ağladı. Göztepe için İzmir için, anılarla. Efsane olmak kolay değil, olunmaz zaten doğulur.

MUHTEŞEM GECEYE DAVET

Efsanelerimizi, emekçilerimizi, emektarlarımızı ağırlıyorum, youtube’da yayınımıza sağ olsunlar geliyor, kırmıyorlar. Konuklar, yayın ekibi, takipçiler ve sizlerle bir araya geleceğiz Güzelyalı Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, 26 Ocak 2023 Perşembe saat 19.30’da. 80’li 90’lı yıllarda Topçu’nun Yeri’nin dibindeki Hürriyet Gazetesi’nde aynı çatı altında emek verdik. DevAjans Başkanı Erhan Gölbey ustamla. Milli basketbol hakemidir. Reklamcı, halkla ilişkilerci, medya uzmanı, Hak ve Halk aşığıdır.  İzmiredair, ÜçBeş, internet ve tv kanallarının 2023 yeni yayın dönemi etkinliği sizi bekliyor, bekleriz, efendim. İzmir için spor için.

1 NUMARA’NIN SERVET’İ

Aşil Tendonu (Achilles tendon, Tendo alcaneus) koptu maçta. Gazi Hastanesi’nde Op.Dr.Zeki Özcan tarafından ameliyat edildi. 120 gün yattı. Maalesef kaleciliğin fıtratında bu var. Soyunda 1 Numaralık da var, babası Metin Uysal da Afyonspor’un emektar kalecilerinden. Servet Uysal ayakta duruyor, mesela yanına doğru poşet yolla ona doğru uzanır kapar, kedi gibidir. Milli futbolcumuz Halil Akbunar zamanında Balçova İdmanyurdu, Telekom, Altay, İmbatlı Yıldırımspor, Karşıyaka Yalıspor, Bayraklıspor, Çayırlıbahçe, Ülküspor’un kalesini korudu. Yolun yarısında daha ama kalecilikte en verimli zamanında, yaş 35. Babası sevdirdi 8 yaşından beri, asfaltta, arsada, okul bahçesinde, halı sahada, yeşil sahalarda. Her daim 7.32 metre ile 2.44 metre eni boyu olan yerde. Masterler liginde de sahada. Maşallah nazar diyelim geçmiş olsun Servet’im. Toparlan ve devam et, kaleye yakışıyorsun.

İnsanların inanmak istedikleri

alman-ekonomisi-4uncu-ceyrekte-yuzde-03-buyudu-turkiye-icin-tahmin-yuzde-7

2023 ekonomik beklentilerinde olumsuz sinyaller