“Kimsesizlerin kimsesi” olmak var

Yılmaz DURMAZ
6 Mayıs 2021

Kimsesizlerin kimsesi olmak kadar vicdanı rahatlatan bir şey var mı? Ben olacağını düşünmüyorum. İnsanların mutluluğu benim yaşam sevincimdir.
Mübarek Ramazan ayı pandemiden dolayı çok sıkıntılı geçiyor. Özelliklede ihtiyaç sahipleri için zorlu bir süreç.
Türk Kızılay Karşıyaka Şubesi her yıl “Merhamet Çadırı’nın” altında iftarını açmak için binlerce insanı buluşturuyordu. Pandemiden dolayı bu yıl Gazi Anadolu Lisesi’nin bahçesinde kurduğu “İnsani Yardım Çadırında” hem giysi, hem gıda hem de iftar saatinde yüzlerce aileye iftar yemeği yetiştiriyor.
Kızılay Karşıyaka Şube Başkanı Kamil Karadeniz’in süper organizasyonu ile gerçekleşen bu olağanüstü projede gönüllü sayısı harika. Bunların çalışmalarını zaman zaman yakından takip eder, sağlığım elverdikçe onlara yardımcı olmaya çalışırım. Ülkemde güzel yürekli insan neslinin tükenmediğini burada görmek mümkün.
Bu güzel gönüllü ordusunda Kamil Başkan’ın ailesi de var. 11 yaşındaki Kuzey Karadeniz ve 14 yaşındaki Derin o minik elleri ile Karadeniz soyadının hakkını veriyor. Bir bu yana bir o yana koşturan bu minik yavrular, iyilikte insanlara örnek oluyor. Karadeniz Ailesi’nin “Kimsesizlerin Kimsesi” olmak için verdikleri uğraşı yürekten kutluyorum. Kızılay’ın kırmızı gömleği Kuzeyciğime o kadar çok yakışıyor ki gören birlikte fotoğraf çekmek ister.
Kızılay Karşıyaka Şubesi Kadir Gecesi’nde 1800 aileye gıda kolisi, kurban bağışlarından yapılan kavurma ve kıyma konservesi, hijyen kiti, sahurda kuruyemiş ve bin aileye bayramlık giysi dağıtacak. Beşi kurumun, 35’i gönüllülerin aracı olmak üzere 40 araç ve 90 gönüllü görev alacak. Muhteşem bir organizasyonun planı şimdiden hazır.
Bu yardımların çoğu hayırseverlerin bağışları ile yapılıyor tabi. Bu hayırseverlerimizi de yürekten kutluyor, Yüce Rabbim ’den bu bağışları yapanları cenneti ile ödüllendirmesini diliyorum.
Türk Kızılay’ı Genel Merkezi, bu ekibin çalışmalarını İzmir’de 1. Türkiye’de 258 şube arasında 8. sıraya getirerek ödüllendirilmişti. Bu gidişle sanırım ilk beşte yer alacak.
Karşıyaka’nın aktif STK’ları arasında her zaman yerini koruyan Karşıyaka Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Karşıyaka Müteahhit ve İş Adamları Derneği (KAMİAD) güç birliği yaparak kurdukları yardım organizasyonunda erzak kolileri, ayakkabılar ve market alışveriş kartlarını ihtiyaç sahiplerine dağıttı. Yardımları hız kesmeden devam ediyor.
Karşıyaka’da yardımseverlikleri ve düzenledikleri yardım organizasyonları ile tanınan Karşıyaka Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Canferoğlu ve KAMİAD Başkanı Ahmet Akyüz ile dernek yönetim kurullarını yürekten kutluyorum.
Ege Bölgesi Bitlisliler Derneği Merkezi her ne kadar Karşıyaka’da değilse de Karşıyaka’daki ihtiyaç sahiplerini de unutmuyorlar. Her yıl hatırı sayılır yardımlarından dolayı başta Dernek Başkanı Muzaffer Karayılanoğlu ve yönetimini kutluyorum. Başkan her yıl düzenledikleri Bitlis ve yöresi kültür etkinliklerini pandemiden dolayı iki yıldır düzenleyemedikleri için üzgün. Muzaffer başkan özlemini duyduğu o güzel Bitlis günlerini pandemi biter bitmez İzmir’de tekrar yapacaklarını söylüyor.
Uzaktan da olsa izlediğim bir STK daha var. Canla başla çalışan. “Koruduğun senin kardeşindir” deyip bağışları ihtiyaç sahipleri ile buluşturan. Emine Yorgun Ata başkanlığındaki KARYAD. İhtiyaç sahibi aileleri sevindirmekten geri kalmıyor. En son yardımsever Cemalettin Coşkuner tarafından sağlanan bayramlıklar giydirilirken çocukların sevinci görmek bana büyük mutluluk verdi…
Sonsöz “İyilik ruh sağlığı için en iyi ilaçtır” y.durmaz

Yolcudur Abbas…

Bu marketleri kim denetleyecek?