Kınama-kınamama

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
3 Ekim 2019

Türkiye gerçekten çok ilginç bir ülke. Hiç beklenmeyen bir anda bir kısır çekişmenin peşine takılıp giden binlerce insan yüzünden gündem değişiyor. İnsanlar enerjilerini boşa harcıyor. Bizi yönetmeleri için yetki verdiğimiz kişilerin boşa geçen gündemi içerisinde birçok şeyi çoğu zaman uzaktan izlemekle yetiniyoruz.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçen ay terörü kınama/kınamama konusunda bir gündem yaratıldı. Çok meraklı bazı yayın organları bu iddianın peşine takılıp haber yapınca olay İzmir sınırlarını aşıp yaygın medyaya taşınınca ortalık karıştı.

Basında çıkan “İzmir’de AK Parti’nin PKK’yı kınama önergesi reddedildi; CHP PKK’yı kınayamadı” iddiasıyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açıklama yapmış olsa da ortalık yatışmadı. Tartışma programlarında dahi sulandırılan bu konu üzerine akla hayale gelmeyecek insanlar değerlendirmelerde bulundu. CHP neredeyse terör sevici olarak adlandırıldı. İnsanların zihni bulandırıldı.

AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinden bir ismin büyükşehir meclisi gündemine getirdiği söz konusu önergenin 1. maddesinde şöyle deniliyordu:

“…Karabağlar ve Menderes bölgesinde çıkardığı yangınlarla ormanlarımızı içindeki yüzlerce canlı türü ile birlikte yakan eli kanlı PKK terör örgütünü ve bu örgütü destekleyen tüm siyasal parti, kurum-kuruluş, STK ve basın organları ile bu örgütü kullanan uluslararası güçler ile yabancı devletleri İzmir Büyükşehir Belediye Meclis’i olarak lanetliyoruz metni ile kınanmasını öneriyorum.”

BAŞKAN SOYER’İN YANITI

Başkan Soyer’in bu önergeye karşı kamuoyunu bilgilendirdiği metinde çok açık ve net ifadeler yer aldı. Soyer özetle: ‘Meclisimize sunulan önergenin gündeme alınmamasının nedeni, şekil ve ciddiyet itibarıyla kabul edilemez olmasındandır. Meclisimizin isim vermeden, hukuki bir temele dayanmadan, dünyadaki tüm ülkeleri, Türkiye’deki sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri, kurum ve kuruluşları töhmet altında bırakan, neredeyse dünyadaki herkesi teröre destek vermekle itham eden gayri ciddi bir açıklamayı gündeme alması beklenemez.

Böyle bir kınama metninin kabulü aynı zamanda devletin güvenlik ve emniyetten sorumlu güçlerinin görevlerini yapmadığını kabul etmektir. Terörle açıktan bağı olduğu iddia edilen siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, yabancı devletlerin, emniyet birimlerinden habersiz icraatta bulunduğu, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu duruma seyirci kaldığı ve hukuki yaptırımların etkisiz olduğu izlenimini doğuracak bu kınama metninin kabulünün, devletimizin terörle mücadele konusunda itibarını zedeleyeceği açıktır’ ifadelerini kullansa da AK Parti İzmir milletvekilleri başta olmak üzere birçok isim bir sonraki meclis toplantısında yeniden konuyu gündeme getirmek için fırsat kolladı. İlçe belediye meclis toplantıları için özel çalışmalar yapıldı. Terör konusu üzerinden CHP kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırılmaya çalışıldı.

Balçova Belediye Meclisi toplantısında CHP ve AK Parti gruplarının terör örgütlerini ayrı metinlerle kınamalarına rağmen AK Parti Balçova İlçe Başkanlığı’ndan yapılan basın açıklamasında “CHP terör örgütünü kınamadı” ifadesinin yer alması bardağı taşıran son damla oldu. İsyan eden Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, ‘Yapılan siyasi terbiyesizliktir’ diyerek yaşananları özetledi.

İzmir’in halihazırda onlarca sorunu varken kenti bir kısır çekişmenin, tartışmanın içine sürüklemeye çalışmak ne kadar anlamlı, buna İzmirliler karar vermeli.

Kebap deyip geçme bir sanattır kebap!

Çeşme dokunulmazlığını koruyor