Kış aylarında su tüketimi neden önemli?

Yasemin EKREN
31 Aralık 2022

Sıcak yaz günlerinde yaşanan susuzluk hissi, vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunu gösteren bir uyarıdır. İdrarın yanı sıra terleme ve soluma yolu ile de vücudun kaybettiği suyu yerine koymak oldukça önemlidir. Fakat soğuk kış günlerinde, terleme oranının az olması ve suya ihtiyacımız olsa bile vücudumuzun yaz aylarında olduğu gibi sıklıkla uyarı vermemesi, yeterli miktarda su tüketmemeye neden olabilir. Oysaki vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda su içmek, sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de çok önemli! Peki; kış aylarında ne kadar su içmeli, kışın su içmenin faydaları nelerdir?

BAĞIŞIKLIK

Su içmek ve vücudun su ihtiyacını karşılamak her zaman önemlidir ama bol bol su içmeyi kış mevsiminde önemli kılan şeylerden biri bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Yeterli miktarda su içmek, vücudunuzdaki sindirim enzimlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Sindirim ve boşaltım sistemleri sağlıklı bir şekilde çalıştığında ise vücudunuzdaki zararlı maddeler hızlı bir şekilde atılabilir. Yani mikrobik hastalıkların sıklıkla göründüğü soğuk kış günlerinde, su içerek vücudunuzdaki toksik maddeleri hızlı bir şekilde atabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Kış aylarında geçirilen mikrobik hastalıklar ateşin yükselmesine neden olabilir. İdeal ısısı yükseldiğinde ise vücut, terleyerek kendini dengelemeye ve ideal ısıya ulaşmaya çalışır. Fakat vücutta susuzluk söz konusuysa terleme durabilir ve bu da ateşin düşmesini engelleyebilir.

NEM SEVİYESİ

Kış aylarında nem seviyesinin düşük olması, cildin en üst seviyesindeki epidermisin hızlı bir şekilde nemini kaybetmesine ve cildinizin pul pul görünmesine neden olabilir. Cildin dış katmanının nemini korumasına yardımcı olmak için ise vücudun sıvı ihtiyacı karşılanmalıdır. Kış mevsiminde uzayan geceler, uykulu halinizin ve yorgun hissetmenizin sorumlusu olabilir. Çünkü sadece karanlıkta yani geceleri üretilen bir hormon olan melatonin salgılanması, kış günlerinde sabah hava geç aydınlandığı için uyanmanızı daha da zor hale getirebilir. Kışın yeterli su tüketmek ise daha kolay uyanabilmenizi, gün boyunca hissettiğiniz uyku halinden kurtulmanızı, daha kolay odaklanabilmenizi, mutlu ve zinde hissetmenizi sağlayabilir. Günlük olarak tüketilmesi gereken su miktarı; cinsiyet, yaş, kilo, boy, yapılan fiziksel aktivitelere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle tüketmeniz gereken günlük ideal miktarı doktorunuza danışarak ya da mobil su içme uygulamalarından yararlanarak öğrenebilirsiniz.

osman-hamdi-bey

Kalamış Parkı’nda bir ressam ya da bir belediye başkanı

okul

Son yazı ilk öneri